Închide meniul

Australian Open 2022 | Surpriză la Melbourne. Leylah Fernandez, eliminată de o jucătoare aflată la prima victorie la un Grand Slam

Antena Sport Publicat: 18 ianuarie 2022, 8:38 / Actualizat: 23 martie 2023, 19:55

Comentarii
Australian Open 2022 | Surpriză la Melbourne. Leylah Fernandez, eliminată de o jucătoare aflată la prima victorie la un Grand Slam

Getty Images

Australian Open 2022 | Ziua a doua a a turneului de la Australian Open a adus și o primă mare surpriză. Leylah Fernandez, finalista de anul trecut de la US Open, a fost eliminată fără drept de apel.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Australian Open 2022 | Surpriză la Melbourne. Leylah Fernandez, eliminată

Ea a pierdut cu 4-6, 2-6 în fața sportivei din Australia, Maddison Inglis (133 WTA), aflată, la 24 de ani, la prima ei victorie pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam.

Leylah Fernandez era a 23-a favorită de pe tabloul feminin, dar așteptările de la ea erau mult mai mari, ținând cont de evoluția senzațională de la US Open, acolo unde a fost învinsă în finală, de Emma Răducanu.

Australian Open 2022 | Sorana Cîrstea și Irina Begu, în turul 2

Sorana Cîrstea, locul 38 WTA, a învins-o, marţi, cu scorul de 6-2, 6-2, pe Petra Kvitova, locul 19 WTA şi cap de serie numărul 20, calificându-se în turul al doilea al Australian Open.

Cîrstea s-a impus după un meci de o oră şi 11 minute şi va evolua în manşa următoare cu Kristina Kucova din Slovacia, locul 96 WTA.

Reclamă
Reclamă

Într-un alt meci din turul I, Irina Begu, locul 64 WTA, a dispus, cu scorul de 2-6, 7-5, 6-3, de franţuzoaica Oceane Dodin, locul 85 WTA, după o partidă care a durat două ore şi 37 de minute. Begu va juca în faza următoare cu belgianca Elise Mertens, locul 26 WTA şi cap de serie numărul 19.

Calificarea în turul al doilea este recompensată la primul grand slam al anului cu un premiu de 154.000 de dolari australieni (97.210 euro) şi cu 70 de puncte WTA.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cina va câştiga titlul mondial în Formula 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
14:01
McLaren sau Red Bull? Cine e avantajat la Abu Dhabi? Analiza lui Adrian Georgescu
13:45
Andre Duarte va fi dat în judecată de Ujpest după transferul la FCSB. Anunțul clubului din Ungaria
13:44
Acuzaţii grave la adresa lui Mircea Lucescu. Ar fi refuzat convocarea fotbaliștilor unei echipe din România
13:17
Vicecampioana mondială Steluța Luca a prefațat România – Ungaria. Dorința fostei sportive: “Atunci putem spera”
12:47
Ungaria – România LIVE TEXT (19:00). Meci pentru sferturi la Campionatul Mondial de handbal feminin
12:46
Valeriu Iftime anunță prime de titlu pentru FC Botoşani: “Le dau și dacă ne calificăm în cupele europene”
1 Roxana Moise a murit la 39 de ani 2 “Se întoarce!” Fotbalistul renegat de Gigi Becali revine la antrenamentele FCSB-ului 3 Lautaro Martinez a dat cărţile pe faţă despre relaţia cu Cristi Chivu: “Face asta prea mult” 4 Ireal! Numărul de bilete vândute pentru derby-ul FCSB – Dinamo 5 Anunţul lui Giovanni Becali despre transferul lui Valentin Mihăilă la Universitatea Craiova 6 Nebunie în Premier League! 9 goluri și un nou record stabilit de Erling Haaland
Citește și