Australian Open 2022 | Irina Begu, protagonista unui meci nebun! Românca a reușit ”remontada” cu Oceane Dodin, după aproape 3 ore

Dragoș Vasile Publicat: 18 ianuarie 2022, 6:24 / Actualizat: 23 martie 2023, 21:35

Irina Begu, calificare în turul doi la US Open

• Irina Begu, protagonista unui meci nebun la Australian Open 2022
  • Românca a reușit ”remontada” cu Oceane Dodin, după aproape 3 ore

Australian Open 2022 | Irina Begu (31 ani, 64 WTA) a fost protagonista unui meci nebun în primul tur la Australian Open 2022. Românca a învins-o pe Oceane Dodin (85 WTA), după ce a revenit de la 0-1 la seturi.

Australian Open 2022 | Irina Begu, protagonista unui meci nebun la Australian Open 2022

Românca a învins-o pe sportiva din Franța după 2 ore și 37 de minute, scor 2-6, 7-5, 6-3. Irina a pierdut clar în primul set, însă a revenit în forță și a obținut un mare succes.

Irina Begu va juca în faza următoare cu belgianca Elise Mertens, locul 26 WTA şi cap de serie numărul 19.

Calificarea în turul al doilea la primul Grand Slam al anului este recompensată cu un premiu de 154.000 de dolari australieni (97.210 euro) şi cu 70 de puncte WTA.

Și Sorana Cîrstea (31 ani, 38 WTA) a reușit o victorie uriașă la Australian Open 2022. Românca a învins-o clar pe Petra Kvitova, favorita cu numărul 20 a competiției.

Românca a trecut după o ora și 11 minute de finalista din 2019 a competiției, scor 6-2, 6-2. Acesta a fost al patrulea succes al Soranei în fața adversarei din Cehia.

Cîrstea a profitat de fiecare greșeală pe care care Kvitova a comis-o și a reușit să o scoată din ritm încă din primele minute de joc.

În turul secund, sportiva noastră o va înfrunta pe Kristina Kucova, locul 96 WTA, care a trecut în primul tur de Misaki Doi, scor 6-3, 7-5.

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

mart.
23:35
Simona Halep nu va participa la Stuttgart! Anunţul organizatorilor turneului din Germania
28
mart.
23:35
Pierdere importantă pentru FCSB înainte de meciul cu Farul! Fotbalistul lui Gigi Becali care e în pericol să îşi încheie sezonul!
28
mart.
23:01
FotoHoraţiu Moldovan şi-a făcut publică relaţia cu fosta iubită a lui Dragoş Nedelcu! Primele imagini cu cei doi sărutându-se!
28
mart.
23:01
Viorel Moldovan, sfat preţios pentru jucătorul pus la zid de Edi Iordănescu: „La muncă, copile! Trece trenul pe lângă tine”
28
mart.
22:16
VideoCampioana europeană Mihaela Cambei e gata să dea lovitura la Cupa Mondială de haltere, LIVE în AntenaPLAY! Cum se pregăteşte
28
mart.
22:15
Reacţia lui Edi Iordănescu după ce Gică Hagi l-a lăudat pe Ianis Hagi şi a dat de înţeles că trebuie să fie la EURO 2024
28
mart.
21:50
Eliza Samara – Wang Yidi (vineri, 07:30, AntenaPLAY), duel pentru sferturile de finală de la WTT Champions Incheon 2024
28
mart.
21:37
VideoAlimentele care le dau energie „tricolorilor” din naţionalele de tineret ale României! Puştii le recomandă tuturor românilor
28
mart.
21:29
Cum a trăit Toto Wolff momentul în care Lewis Hamilton i-a spus că pleacă la Ferrari: „Cred că a fost dificil pentru el”
28
mart.
20:30
Anunţul lui Andrei Nicolescu după decizia teribilă primită de Dinamo: „Vom ataca”! Planul „câinilor” pentru a scăpa de sancţiune!
Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală din Antalya! Românca, fără set pierdut de la revenirea în circuit
WTA • 28 mart., 16:59
Irina Begu s-a retras de la Australian Open
Australian Open • 29 dec., 18:56
Irina Begu s-a retras de la Australian Open 2024! Anunţul de ultim moment făcut de româncă
Sorana Cîrstea, în timpul unui meci
WTA • 18 dec., 10:50
Cum arată clasamentul WTA după ultima actualizare! Care este situaţia româncelor în ierarhia tenisului feminin
Sorana Cîrstea, în timpul turneului Transylvania Open
WTA • 11 dec., 10:44
Sorana Cîrstea conduce în continuare româncele în clasamentul WTA! Cinci jucătoare din România au urcat în ierarhia feminină
Sorana Cîrstea, Ana Bogdan şi Jaqueline Cristian şi-au aflat adversarele din primul tur
WTA • 2 oct., 10:21
Cum arată clasamentul WTA după ultima actualizare. Pe ce loc este Sorana Cîrstea. Trei românce, în TOP 100