Sabrina Voinea, aur la bârnă și sol! Performanță extraordinară pentru România, la Cupa Mondială de gimnastică

Alexandru Ivan Publicat: 4 martie 2023, 18:18 / Actualizat: 13 iulie 2023, 21:57

Sabrina Voinea a obținut medalia de aur la bârnă, la Cupa Mondială

Sabrina Voinea, în timpul unei probe la gimnastică / news.ro

Gimnasta Sabrina Maneca Voinea a obţinut, sâmbătă, medalia de aur în finală la bârnă, dar și la sol, la Cupa Mondială de la Doha.

În finala de la bârnă, Sabrina Voinea a fost notată cu 13.766, pentru medalia de aur.  Medalia de argint a fost obținută de Anna Lashchevska ( Ucraina – 13.333).  Pe podium a urcat si Emma Leonie Malewski (Germania – 13.233), medalie de bronz, informează news.ro.

Sabrina Voinea a obținut medalia de aur la bârnă și sol, la Cupa Mondială

La sol, gimnasta tricoloră a fost notată cu 13.600, iar pe podium au mai urcat Chiaki Hatakeda (Japonia, 12.900) şi Breanna Scott (Australia, 12.800).

Vineri, în prima zi a finalelor pe aparate, Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe locul 5 la sărituri (13.016).

Cupa Mondială de la Doha reprezintă debutul la senioare pentru Sabrina Maneca Voinea, fiica fostei campioane Camelia Voinea.

La masculin, Andrei Muntean va evolua în finală la paralele, după ce a fost notat cu 14.133 în calificări (locul 7).

Cupa Mondială de la Doha se află la cea de-a 15 ediţie, fiind înscrişi peste 150 de gimnaşti.

Se califică FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?

VIDEOAntrenamentele din etapa de Formula 3 a Marelui Premiu al Belgiei au fost în AntenaPLAY! Luke Browning, cel mai bun timp

11:29

Probleme mari în Franţa, înaintea debutului Jocurilor Olimpice: „atac masiv pentru a paraliza reţeaua TGV”

11:25

România a coborât în clasamentul coeficienţilor UEFA! Pe ce loc am ajuns după rezultatele din preliminarii

10:53

Scena supremă a Formulei 1, descrisă de Adrian Georgescu

1 Programul complet al sportivilor români la Jocurile Olimpice 2024 2 VIDEOMaribor – Universitatea Craiova 2-0. Dezastru pentru olteni în Conference League! Meciul a fost în AntenaPLAY și pe Antena Stars 3 FotoIubita lui Denis Alibec și-a uluit fanii. Fosta gimnastă Anca Surdu, o nouă imagine virală alături de starul naționalei! 4 Adrian Mutu l-a sfătuit pe Gigi Becali să transfere un jucător, înainte de Maccabi Tel Aviv – FCSB: „Ar fi un mare plus” 5 Cum ar putea arăta primul 11 al Universităţii Craiova în duelul cu Maribor (Antena Stars şi AntenaPLAY, 21:15) 6 Dosar penal pentru Gică Craioveanu după ce a fost prins la volan cu permisul suspendat