Închide meniul

Michael Schumacher a semnat o cască pe care Jackie Stewart a purtat-o în Bahrain: „L-a ajutat soţia”

Publicat: 13 aprilie 2025, 21:23

Reclamă
Michael Schumacher a semnat o cască pe care Jackie Stewart a purtat-o în Bahrain: „L-a ajutat soţia

Casca cu semnătura lui Michael Schumacher purtată de Jackie Stewart / X

Legenda Formulei 1 Jackie Stewart a purtat o cască cu semnăturile tuturor campionilor de Formula 1 în viaţă, inclusiv Michael Schumacher, când a pilotat în scop caritabil una dintre maşinile sale câştigătoare de titluri, înaintea Marelui Premiu de F1 al Bahrainului, duminică, relatează AP.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Septuplul campion Schumacher nu a mai apărut în public de când a suferit leziuni grave la cap într-un accident de schi din 2013. Puţine detalii despre starea sa au fost făcute publice.

Michael Schumacher a semnat o cască purtată de Jackie Stewart în Bahrain

Stewart a declarat pentru Daily Mail că Schumacher a semnat casca cu ajutorul soţiei sale Corinna. „Este minunat că Michael a putut semna casca pentru această cauză nobilă – o boală pentru care nu există leac”, a declarat Jackie Stewart. „Soţia lui l-a ajutat şi a completat setul tuturor campionilor aflaţi încă printre noi”, a precizat Stewart.

Semnătura lui Michael Schumacher pe casca lui Jackie Stewart / X
Semnătura lui Michael Schumacher pe casca lui Jackie Stewart / X

În vârstă de 85 de ani, Stewart, triplu campion de Formula 1, a condus maşina Tyrrell cu care a câştigat campionatul din 1973 pentru a sensibiliza publicul cu privire la organizaţia caritabilă Race Against Dementia, pe care a fondat-o pentru a cerceta tratamente pentru această boală. Stewart are grijă de soţia sa Helen, care suferă de demenţă.

Cea mai mare dorinţă a mea este să găsesc un leac pentru demenţă”, a declarat el pentru BBC luna aceasta. El a spus că Helen are nevoie de îngrijire specializată şi că, recent, nu a mai putut să îl recunoască.

Reclamă
Reclamă

Formula 1 este transmisă exclusiv în Universul Antena. Ultima cursă, cea din Marele Premiu al Bahrainului, care a fost în direct pe Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY, a fost câştigată de Oscar Piastri. Pilotul lui McLaren a plecat din pole-position şi a reuşit să îşi adjudece victoria.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
22:48

VideoJurnal AntenaSport | Melody e mare fană a Rapidului: „Braun e ca un frate pentru mine”

22:39

O nouă fază controversată în Real Madrid – Arsenal! Arbitrul a dictat un alt penalty, dar și-a schimbat decizia

22:38

Bukayo Saka, făcut praf de fani după ce a bătut lamentabil un penalty cu Real: „La ce te gândeai?”

22:26

Penalty controversat primit de Arsenal, la returul cu Real Madrid! Arbitrul a revăzut faza la monitorul VAR

22:12

Foto„Nebunie” pe Santiago Bernabeu înainte de Real Madrid – Arsenal! Poliţia a ieşit pe străzi

22:03

VideoJurnal AntenaSport | Zi perfectă pentru Dinamo!

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestat 2 Echipa din Liga 1 care vrea să-l transfere pe Marius Ştefănescu. Cât cere Gigi Becali în schimbul lui 3 Sorin Cârţu cere ca Florin Tănase şi Ştefan Târnovanu să fie chemaţi la Comisii: „Astea ce înseamnă?” 4 PSG şi Barcelona au tremurat, dar s-au calificat în semifinalele Champions League! Dramatism total în sferturi 5 Dinamo a câștigat procesul cu Vasile Șiman! Ce se întâmplă cu ieșirea din insolvență 6 „Era în depresie” Discurs furibund după moartea lui Aaron Boupendza: „L-aţi distrus”
Citește și