Închide meniul

Michael Schumacher a semnat o cască pe care Jackie Stewart a purtat-o în Bahrain: „L-a ajutat soţia”

Publicat: 13 aprilie 2025, 21:23

Reclamă
Michael Schumacher a semnat o cască pe care Jackie Stewart a purtat-o în Bahrain: „L-a ajutat soţia

Casca cu semnătura lui Michael Schumacher purtată de Jackie Stewart / X

Legenda Formulei 1 Jackie Stewart a purtat o cască cu semnăturile tuturor campionilor de Formula 1 în viaţă, inclusiv Michael Schumacher, când a pilotat în scop caritabil una dintre maşinile sale câştigătoare de titluri, înaintea Marelui Premiu de F1 al Bahrainului, duminică, relatează AP.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Septuplul campion Schumacher nu a mai apărut în public de când a suferit leziuni grave la cap într-un accident de schi din 2013. Puţine detalii despre starea sa au fost făcute publice.

Michael Schumacher a semnat o cască purtată de Jackie Stewart în Bahrain

Stewart a declarat pentru Daily Mail că Schumacher a semnat casca cu ajutorul soţiei sale Corinna. „Este minunat că Michael a putut semna casca pentru această cauză nobilă – o boală pentru care nu există leac”, a declarat Jackie Stewart. „Soţia lui l-a ajutat şi a completat setul tuturor campionilor aflaţi încă printre noi”, a precizat Stewart.

Semnătura lui Michael Schumacher pe casca lui Jackie Stewart / X
Semnătura lui Michael Schumacher pe casca lui Jackie Stewart / X

În vârstă de 85 de ani, Stewart, triplu campion de Formula 1, a condus maşina Tyrrell cu care a câştigat campionatul din 1973 pentru a sensibiliza publicul cu privire la organizaţia caritabilă Race Against Dementia, pe care a fondat-o pentru a cerceta tratamente pentru această boală. Stewart are grijă de soţia sa Helen, care suferă de demenţă.

Cea mai mare dorinţă a mea este să găsesc un leac pentru demenţă”, a declarat el pentru BBC luna aceasta. El a spus că Helen are nevoie de îngrijire specializată şi că, recent, nu a mai putut să îl recunoască.

Reclamă
Reclamă

Formula 1 este transmisă exclusiv în Universul Antena. Ultima cursă, cea din Marele Premiu al Bahrainului, care a fost în direct pe Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY, a fost câştigată de Oscar Piastri. Pilotul lui McLaren a plecat din pole-position şi a reuşit să îşi adjudece victoria.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
21:16

LIVE VIDEONew York Islanders – New Jersey Devils se joacă ACUM în AntenaPLAY. Continuă lupta în NHL

21:14

Mircea Rednic, în conflict cu Adrian Mihalcea după Slobozia – UTA 2-1: „M-a tratat cu aroganţă”

21:03

Ce sancțiune poate primi Kylian Mbappe după faultul „horror” din Alaves – Real Madrid 0-1! Anunțul spaniolilor

20:53

Andrei Gîrtofan se impune în Raliul Harghitei. Continuă șirul ghinioanelor pentru Tempestini

20:49

Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentina

20:45

VIDEOPanathinaikos – PAOK Salonic 3-1. Înfrângere pentru Răzvan Lucescu într-un duel crucial din Grecia

1 „M-a deranjat!” Dorinel Munteanu a văzut gestul făcut de jucătorii lui Sepsi după 1-4 cu Farul și a reacționat 2 Răzvan Lucescu semnează cu noua echipă! Anunţul momentului despre antrenorul român 3 VIDEOOscar Piastri, pole-position în MP al Bahrainului. Tur perfect pentru pilotul McLaren. Verstappen, pe şapte 4 U Cluj – Dinamo 2-4! „Câinii”, la prima victorie din play-off după un meci „nebun”. Cum arată clasamentul 5 Motivul pentru care Mihaela Cambei ţine nemişcată în parcare maşina primită cadou de la Ion Ţiriac: „O văd în fiecare dimineaţă” 6 Fiorentina – Parma 0-0. Ianis Hagi, „eroul” lui Rangers în meciul cu Aberdeen
Citește și