Echipa Italiei a cucerit duminică, la Bologna, ediţia 2025 a Cupei Davis, învingând Spania în finală. Italienii au reuşit o performanţă nemaiîntâlnită de 53 de ani.
Finala Cupei Davis, de la Bologna, a fost începută de meciul dintre italianul Matteo Berrettini (29 de ani, locul 56 ATP) şi spaniolul Pablo Carreno-Busta (34 de ani, locul 89 ATP).
Italia a câștigat Cupa Davis
Matteo Berrettini s-a impus fără emoții, în două seturi, scor 6-3, 6-4, după o oră şi 19 minute de joc.
În a doua întâlnire de simplu, spaniolul Jaume Munar (28 de ani, locul 36 ATP) a început tare în faţa italianului Flavio Cobolli (23 de ani, locul 22 ATP), pe care l-a învins cu 6-1 în primul set, după 35 de minute.
Italianul a revenit însă, metodic, şi a luat actul secund, pentru a se impune apoi în decisiv. Cobolli a câştigat în trei seturi, 1-6, 7-6(5), 7-5, după două ore şi 57 de minute de joc, iar Italia a învins Spania cu 2-0, câştigând pentru a patra oară în istorie Cupa Davis.
Italienii reuşesc însă o performanţă pe care nimeni nu a mai bifat-o din anul 1972: Berrettini şi compania au cucerit al treilea trofeu consecutiv (2023, 2024, 2025), fiind prima echipă care reuşeşte asta după Statele Unite, între 1970 şi 1972.
- Roger Federer, declarații de mare campion despre rivalitatea cu Rafael Nadal și Novak Djokovic: „Legături puternice”
- Carlos Alcaraz, OUT de la Cupa Davis. Ce se întâmplă cu liderul ATP după finala Turneului Campionilor
- Carlos Alcaraz i-a pus gând rău lui Jannik Sinner, după finala de la Torino: „Sper să fii pregătit”
- Jannik Sinner l-a învins pe Carlos Alcaraz şi a câştigat Turneul Campionilor 2025! Al doilea succes la rând la Torino
- Carlos Alcaraz, calificare în premieră în finala Turneului Campionilor! Ibericul, duel tare cu Sinner






























