Donald Trump, anunţ despre participarea Iranului la Campionatul Mondial 2026: “Poate au o echipă bună”

Viviana Moraru Publicat: 1 mai 2026, 8:25

Comentarii
Donald Trump, anunţ despre participarea Iranului la Campionatul Mondial 2026: Poate au o echipă bună

Donald Trump şi Gianni Infantino/ Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Donald Trump a declarat, joi, că este „de acord” ca Iranul să joace meciurile din cadrul Cupei Mondiale de fotbal în Statele Unite, după ce preşedintele FIFA, Gianni Infantino, a reafirmat că ţara va participa în ciuda războiului din Orientul Mijlociu.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Dacă Gianni (Infantino) a spus asta, atunci sunt de acord”, a declarat preşedintele american jurnaliştilor în Biroul Oval al Casei Albe.

  • Campionatul Mondial 2026 se vede live în Universul Antena, în perioada 11 iunie – 19 iulie

Donald Trump, anunţ despre participarea Iranului la Campionatul Mondial 2026

„A vorbit despre asta. I-am spus: «Fă ce vrei. Poţi să-i iei. Nu eşti obligat să-i iei.» Probabil au o echipă bună… De fapt, e greu de crezut, dar cred că trebuie să-i lăsăm să joace», a adăugat Donald Trump.

Preşedintele FIFA, Gianni Infantino, a reafirmat joi că Iranul va participa la Cupa Mondială şi că va disputa, conform programului, cele trei meciuri din faza grupelor în Statele Unite.

“În primul rând, vreau să confirm fără echivoc că Iranul va participa, evident, la Cupa Mondială FIFA 2026. Şi, bineînţeles, Iranul va juca în Statele Unite”, a declarat Infantino.

Reclamă
Reclamă

La începutul conflictului declanşat de Statele Unite şi Israel pe 28 februarie, Iranul a evocat un “boicot” al competiţiei, înainte de a cere în zadar FIFA să-şi mute meciurile în Mexic.

Preşedintele Statelor Unite, Donald Trump, a estimat apoi că jucătorii iranieni ar putea să nu fie în “siguranţă” în Statele Unite, chiar dacă erau “bineveniţi”.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Lionel Messi e primul jucător care înscrie în 7 meciuri consecutive la Mondiale. Va marca şi cu Capul Verde?
Loading ... Loading ...
Citește și:
8:16

Cristiano Ronaldo, mesaj de mobilizare după remiza contra Columbiei! Portugalia, traseu de coșmar

7:42

VIDEO„Nu am mai trăit așa ceva!” Primele reacții după cele mai nebune 90 de secunde de la Mondial

7:25

“De ce nu a fost schimbat Ronaldo?” Selecţionerul Portugaliei, luat la rost după remiza cu Columbia

7:16

Trei concluzii după Columbia – Portugalia 0-0: „jogo bonito” și magicianul Roberto Martínez

7:10

Iordania 1-3 Argentina. Messi ajunge la 6 goluri la Mondial. Kovacs, în prim-plan la trei faze

7:00

VIDEOAlgeria – Austria 3-3, pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY. Ambele naţionale, calificate în 16-imi! Iran, OUT

1 Cum arată 16-imile Campionatului Mondial 2026! Iran, marea pierzătoare din faza grupelor 2 Surpriză pentru Mihai Stoica şi Gigi Becali. Jucătorul a ajuns în cantonament! 3 Revoltă uriaşă în Franţa, după victoria la scor cu Norvegia. Ce i-a deranjat pe francezi: “Dezgustător” 4 EXCLUSIVDinamo, transferuri pe modelul U Cluj? Fotbalistul aflat pe lista “câinilor” 5 Un nou transfer pentru FCSB! Gigi Becali a confirmat negocierile: “I-am spus lui MM” 6 Denis Alibec a semnat. Rămâne tot în Liga 1!
Citește și