„De 40 de ani nu am mai văzut așa ceva!” Javier Aguirre, în al nouălea cer după calificarea Mexicului

Sebastian Ujica Publicat: 1 iulie 2026, 7:37

Comentarii
De 40 de ani nu am mai văzut așa ceva!” Javier Aguirre, în al nouălea cer după calificarea Mexicului

Javier Aguirre este la al treilea mandat pe banca naționalei Mexicului / Getty Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Mexic s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului Mondial după 2-0 în fața Ecuadorului și va juca pe teren propriu, pe Azteca din Mexico City, contra câștigătoarei meciului Anglia – Congo.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pentru Mexic, victoria cu Ecuador a reprezentat și ruperea unui blestem vechi de 40 de ani: Mexic nu mai reușise să treacă de primul meci eliminatoriu.

Aguirre, în al nouălea cer

În spatele succesului Mexicului, cea care a câștigat toate meciurile de la Mondial fără să primească vreun gol, este selecționerul Javier Aguirre. La al treilea mandat pe banca naționalei sale, Aguirre vrea să șteargă amintirea celui mai negru moment din cariera de jucător: în 1986, ultima dată când Mexic a ajuns în faza sferturilor la un Mondial, în partida cu Germania de Vest a devenit primul mexican care primește cartonaș roșu la un turneu final. Turneu organizat tot de Mexic. Aguirre și-a adus aminte de un meci de la acel turneu, 2-0 cu Bulgaria, tot pe Azteca. Victoria cu Ecuador l-a dus în al nouălea cer pe tehnicianul de 67 de ani.

„Foarte fericit. Foarte fericit pentru atmosfera asta de neegalat. Trecuseră 40 de ani de când nu mai văzusem stadionul Azteca în felul ăsta. (nr. Jocul) A fost foarte aproape de ceea ce ne propunem.

Am reușit să anihilăm o echipă foarte bună a Ecuadorului, o echipă care a învins Germania și care în 18 meciuri din preliminarii primise doar 5 goluri. Mare atenție la Ecuador, este o echipă mare, cu un tehnician de excepție, Sebastián.

Reclamă
Reclamă

(nr. Cheia acestor rezultate) Sincer, nu știu… Probabil convingerea pe care o avem. Iar fanii… sprijinul lor este pur și simplu incredibil” a spus Javier Aguirre după partidă.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va arbitra Istvan Kovacs în optimile Campionatului Mondial 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:54

VIDEOPână și Messi ar fi invidios! Imagini fantastice cu fanul care a driblat stewarzii la Belgia – Senegal

23:44

LIVE VIDEOBelgia – Senegal 0-1, ACUM, pe Antena 1 şi AntenaPLAY. Africanii marchează după mai multe ocazii mari

23:34

Dinamo a pierdut meciul amical cu Omonia Nicosia

23:29

Capăt de drum pentru Alex Dobre la Rapid? Victor Angelescu nu s-a ferit: „Există posibilitatea să plece”

23:10

Tottenham, acord pentru transferul de 100 de milioane de lire! Ce superstar vine în echipa lui Radu Drăgușin

23:07

Decizia luată de FIFA legată de Istvan Kovacs, la Campionatul Mondial 2026

1 Kylian Mbappe a scris istorie! Recordul doborât de superstarul francez la Cupa Mondială 2 FCSB a anunţat despărţirea OFICIALĂ de încă un jucător: “Astăzi se încheie în mod oficial aventura în roș-albastru” 3 “Ofertă scandaloasă!” Florentino Perez sparge banca pentru starul de la Cupa Mondială! Real Madrid, gata să doboare recordul 4 Surpriză! Marius Marin semnează, dar nu cu Sevilla! Echipa la care va evolua mijlocaşul naţionalei 5 VIDEOFranța – Suedia 3-0! Kylian Mbappe a făcut spectacol! „Les Bleus”, în optimile Campionatului Mondial 6 Harry Kane, lovitură uriaşă şi contract de 90 de milioane de euro. Atacantul Angliei e gata să semneze
Citește și