Închide meniul

Cea mai bună veste a zilei! Dănuţ Lupu a învins Covid-19 şi a ieşit de la ATI. "Am driblat, fir-ar mama lui!"

Iulian Focșăneanu Publicat: 21 noiembrie 2020, 11:07

Comentarii
Cea mai bună veste a zilei! Dănuţ Lupu a învins Covid-19 şi a ieşit de la ATI. "Am driblat, fir-ar mama lui!"

Dănuţ Lupu a "driblat" noul coronavirus

Fostul mare fotbalist a trecut prin momente extrem de dificile, mai ales că a avut şi în trecut mari probleme de sănătate. Acum aşteaptă cu nerăbdare să fie externat!

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Dănuţ Lupu a ieşit de pe secţia de ATI de la Spitalul Colentina

Anunţul a fost făcut de jurnalistul Dan Filoti. Acesta a fost sunat chiar de Dănuţ Lupu, cel care nu şi-a pierdut zâmbetul nici după ce a fost pus la grea încercare de pandemie.

"Pe ecranul telefonului apare iar "Dănuț Lupu". E un dialog scurt, intens și emoționant!

Suntem oameni, sunt lacrimi, voci gâtuite de emoție (eu), de suferință (el).

"Ai driblat iar, măh" , "Am driblat fir-ar mama lui..". Tac. "E greu, Dane. Cel mai greu psihic a fost, dar acum e bine. Nu săptămâna viitoare, da' peste două, sunt la emisiune". Râde. Eu tac iar! Nu știu ce să zic. Așteptam așa mult să îl aud că mă bucur nespus și de liniștea din convorbirea cu el. O sparg cu gluma mea preferată de ieri.

Reclamă
Reclamă

De când mi-a zis Mihaela că iese de la ATI și va merge în rezerva din secția de pneumologie: "Tu toată viața ai fost titular și acum ne bucurăm că ai trecut în…rezervă! Cum e viața asta!!!". Râdem amândoi. Dănuț Lupu a ieșit de la ATI și e chestiune de zile până va fi externat. M-a rugat să vă mulțumesc tuturor în numele lui!!!", a transmis Dan Filoti pe contul său de Facebook.

Fostul internaţional român nu a putut fi internat la Matei Balş, acolo unde nu mai erau locuri. A ajuns astfel pe mâna medicilor de la Spitalul Colentina. Pentru a-i creşte şansele de a câştiga lupta cu boala, a fost ţinut pe burtă la secţia ATI. Această metodă a ajutat la oxigenarea mai bună a plămânilor.

Dănuţ Lupu a avut probleme de sănătate şi în 2016

În urmă cu patru ani, fostul mijlocaş al naţionalei României a avut mari probleme medicale şi a ajuns în spital. A fost internat o lungă perioadă de timp.

Reclamă

"A fost un moment în care plămânii mei funcţionau la 8% din capacitate. Poate datorită sportului mi-a rezistat inima, pentru că, altfel, în acel moment au fost pacienţi care respirau cu 40% din plămâni şi nu au rezistat. Poate Dumnezeu mi-a dat o a doua şansă. Vorba fiului meu, mai am câteva vieţi, ca pisica" a declarat Danuţ Lupu.
 

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
20:53
VideoJurnal Antena Sport | Dinamo e din nou mare
20:48
VideoJurnal Antena Sport | Campioana așteaptă întăriri
20:34
„N-a antrenat în viața lui la nivelul ăsta”. Mihai Stoica, replică dură pentru Marius Șumudică. Subiectul care l-a enervat
20:25
Xabi Alonso a rupt tăcerea despre o posibilă plecare de la Real Madrid. Anunțul făcut după tensiunile de la echipă
20:25
S-a aflat cine va arbitra meciul Universitatea Craiova – Sparta Praga
19:45
LIVE SCOREBayern – Sporting se joacă ACUM. Meci „de foc” și pentru Cristi Chivu în Champions League. Programul complet
1 Dorinel Munteanu a revenit în Liga 1! „Neamțul” a semnat pe un an și jumătate 2 Decizia luată de Gică Hagi după eşecul greu cu Metaloglobus 3 Xabi Alonso este istorie! Real Madrid, două nume uriașe pentru înlocuirea antrenorului 4 Gigi Becali a confirmat transferul lui Kevin Ciubotaru la FCSB. Suma plătită pentru jucătorul dorit și de Rapid 5 Universitatea Craiova, ofertă de “multe, multe milioane de euro” pentru un jucător. Rotaru a dat răspunsul pe loc 6 Scandal în fotbalul românesc. FRF investighează un meci suspect de blat cu scenariul “2 pauză / 1 final”
Citește și