Halucinant. Infantino, acuzat de șantaj de președintele unei federații: „Ni s-a spus că sprijinirea lui Infantino…”

Sebastian Ujica Publicat: 4 august 2026, 22:39

Comentarii
Halucinant. Infantino, acuzat de șantaj de președintele unei federații: Ni s-a spus că sprijinirea lui Infantino…”

Gianni Infantino / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Într-un mesaj lung postat pe X, prinţul Ali bin Al Hussein, preşedintele Federaţiei Iordaniene de Fotbal, l-a acuzat pe Gianni Infantino de şantaj, după ce a enumerat obstacolele cu care se poate confrunta o federaţie cu un „buget minim”.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

„Timp de luni de zile, FIFA a refuzat să ne ajute cu aceste probleme, dar mi s-a spus verbal în timpul Cupei Mondiale că sprijinirea lui Infantino ar ajuta foarte mult federaţia noastră”, a conchis liderul, cu mai puţin de un an înainte de următoarele alegeri FIFA.

Infantino, acuzat de șantaj

Înainte de a ajunge la această concluzie, Ali bin Al Hussein, candidat la preşedinţia FIFA în 2015, susţinut de Michel Platini, dar învins de Sepp Blatter, a citat mai multe puncte în legătură cu care Iordania, după ce s-a calificat la prima sa Cupă Mondială şi a fost eliminată în faza grupelor de Argentina, Algeria şi Austria, s-ar fi putut simţi abandonată. „Nu toţi suporterii noştri au obţinut vize, chiar dacă aveau bilete, despre care ştim, de asemenea, că au fost vândute la preţuri exorbitante”, a declarat el în discursul său de deschidere.

„În al doilea rând, guvernul SUA ne-a impus taxe prin intermediul FIFA pentru participarea noastră, când acei bani ar trebui să meargă la jucători şi personal”, a continuat el.

„Nu a fost cazul celor care au jucat şi şi-au înfiinţat cantonamentele în Canada şi Mexic. În al treilea rând, aşteptăm din decembrie bonusurile destinate jucătorilor noştri pentru Cupa Arabă din Qatar, care încă nu au fost plătite în ciuda faptului că am ajuns în finală”, a precizat el.

Reclamă
Reclamă

Această declaraţie vine într-un moment foarte tensionat pentru Infantino, care a fost abandonat şi criticat din toate părţile după încercarea sa nereuşită de a vinde acţiuni ale Cupei Mondiale unor investitori privaţi. Mai mulţi oficiali FIFA, inclusiv numărul doi al său, Mattias Grafström, şi-au exprimat dezaprobarea faţă de acest proiect.

News.ro

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Mai are nevoie FCSB de transferuri, după eliminarea din Conference League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
22:43

VIDEOMohamed Salah, primit ca un adevărat faraon de fanii lui Trabzonspor: „Nu am mai avut parte de aşa ceva până acum”

22:23

LIVE VIDEOMallorca – PSG se joacă ACUM, LIVE în AntenaPLAY. Campioana Europei a început pregătirea de vară

21:47

O nouă mutare pe axa Genoa – Rapid! Giuleştenii vor să dea lovitura în mercato: „Unul sau doi”

21:35

VideoJurnal Antena Sport | Jucătorii lui Dinamo de la rugby s-au aliat cu nepotul lui Mircea Lucescu, Matei

21:32

VideoJurnal Antena Sport | Maria Mihalache este atleta model de la noi

21:30

Florin Tănase, făcut praf în direct: „Nu-l mai aduceam înapoi! Aere de superioritate”

1 Universitatea Craiova, refuzată de Dinamo. „Câinii” cer 3 milioane de euro pentru un om de bază 2 OUT! Becali l-a executat în direct pe jucătorul de la FCSB: „Ăsta nu-i fotbalist. Îl dau gratis!” 3 Transferul verii în România! Karamoko, de la Dinamo la FCSB: condiţia pusă de Andrei Nicolescu 4 Gigi Becali îl vrea pe Dan Petrescu la FCSB: „Mi-a zis Meme şi am acceptat” 5 Universitatea Craiova, ofertă primită pentru „preferatul” lui Gică Hagi la naţionala României 6 Gigi Becali, ofertă pentru Jovo Lukic! Mesaj categoric pentru U Cluj: „Exclus să dau mai mult”. Ce salariu i-a pregătit
Citește și