Alexandra Predescu şi Iulian Teodosiu au devenit campioni naţionali la spadă, respectiv sabie

Publicat: 6.04.2024, 19:42.

Facebook CS Dinamo

Alexandra Predescu şi Iulian Teodosiu au devenit campioni naţionali la spadă, respectiv sabie. Scrimera Alexandra Predescu (CSA Steaua Bucureşti) a câştigat titlul de campioană naţională individuală la spadă, după ce a învins-o în finală pe Bianca Benea (CSM Oradea) cu 15-6, sâmbătă, la Satu Mare.

Pe treapta a treia a podiumului s-au clasat Greta Vereş (CSA Steaua) şi Ana Tomşa (CS Satu Mare). În semifinale, Predescu a trecut cu 11-10 de Vereş, iar Benea a învins-o pe Tomşa cu 15-7. La întreceri au luat parte 45 de spadasine de la 11 cluburi.

La rândul său, scrimerul Iulian Teodosiu (CS Dinamo Bucureşti) a câştigat titlul de campion naţional individual la sabie, sâmbătă, în Sala „Ana Pascu” din Bucureşti, după ce l-a învins în finală pe colegul său de club Răzvan Ursachi cu 15-4, scrie agerpres.ro.

Podiumul a fost integral ocupat de sportivi de la CS Dinamo, medalii de bronz obţinând Rareş Ailinca şi Vlad Covaliu, fiul fostului campion olimpic la sabie Mihai Covaliu, actualul preşedinte al Comitetului Olimpic şi Sportiv Român. În semifinale, Teodosiu l-a întrecut pe Covaliu jr cu 15-9, iar Ursachi a dispus cu 15-12 de Ailinca.

La competiţie au participat 46 de sabreri de la 8 cluburi. Duminică va avea loc proba masculină de sabie pe echipe.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

16
23:33
VIDEOLeeds – Norwich 4-0 a fost în AntenaPLAY! „Păunii”, în finala play-off-ului de promovare în Premier League de pe Wembley
16
23:29
VIDEOKazahstan – Suedia 1-3 și Canada – Norvegia 4-1 au fost LIVE în AntenaPLAY. A fost o seară spectaculoasă la CM de hochei
16
23:19
„Îţi vine să faci glume!” Darius Olaru, explicaţii pentru ironiile devastatoare adresate rapidiştilor: „Căpriorii, căpriorii!”
16
23:09
Forbes a publicat TOP 10 al celor mai bine plătiți atleți din lume. Cristiano Ronaldo câștigă aproape de 2 ori mai mult ca Messi
16
22:51
Aris – PAOK, finala campionatului pentru Răzvan Lucescu, e live în AntenaPLAY (duminică, 20:00). Românul, condamnat să câştige
16
22:37
VIDEOStatuie pentru Kylian Mbappe, înainte de EURO 2024! Cum arată „sosia” superstarului care și-a anunțat plecarea de la PSG
16
22:33
Cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK (duminică, 20:00, AntenaPLAY). Mesaj de luptă: „Încă o provocare!”
16
22:11
„Foarte urât!” Andrea Compagno a reacționat, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a. Mesaj direct pentru Adrian Mititelu
16
22:00
Didier Deschamps a anunțat lotul Franței pentru EURO 2024! Jucătorii care vor străluci lângă Kylian Mbappe
16
21:49
Adi Popa şi Gheorghe Mustaţă, scandal în direct din cauza „războiului” CSA Steaua – FCSB: „Nu mă interesează justiţia pe mine!”

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta