CSO Voluntari a învins-o pe campioana U BT Cluj, în reeditarea finalei din 2022

Antena Sport Publicat: 4 aprilie 2023, 20:26 / Actualizat: 4 aprilie 2023, 21:34

Comentarii
Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

CSO Voluntari a învins-o pe campioana U BT Cluj. Într-o reeditare a finalei din sezonul trecut al Ligii Naţionale, campioana U Banca Transilvania Cluj a fost învinsă marţi, în deplasare, de vicecampioana CSO Voluntari, scor 89-86 (38-42), în meci contând pentru etapa a XXVI-a din competiţia internă, faza Top 10.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Principalii marcatori ai partidei au fost Gotcher 25 puncte, Watson 17, Morris 15, pentru CSO Voluntari, respectiv Căţe 20 puncte, Meindl 18, Kuti 11, pentru U BT Cluj.

CSO Voluntari a învins-o pe campioana U BT Cluj

Din lotul campioanei au absentat Jalen Jones (probleme medicale) şi Karel Guzman (suspendat ultima etapă din 4, după comportamentul violent de la meciul cu CSM Oradea), iar de la gazde a absentat tot unul din jucătorii de bază, Roland Torok (probleme medicale).

În urma rezultatului, U BT Cluj ocupă în continuare locul 2 în clasament, cu 31 puncte, iar CSO Voluntari, cu 26 puncte, urcă pe locul 4. Lider este CSM Oradea, care va juca pe terenul campioanei vineri, în ultima etapă din Top 10.

CSM Oradea, marea câştigătoare în urma eşecului campioanei

CSM Oradea este, de fapt, marea câştigătoare în urma eşecului campioanei la Voluntari, pentru că va încheia pe primul loc, indiferent de rezultatul din meciul direct de vineri, cu U BT Cluj, şi va avea avantajul terenului propriu în fazele eliminatorii.

Reclamă
Reclamă

Tot marţi seară se mai joacă restanţa din etapa a XXV-a, dintre Dinamo Bucureşti – SCMU Craiova.

Programul complet al ultimei etape din Top 10 este: U BT Cluj – CSM Oradea, Rapid Bucureşti – Dinamo Bucureşti, SCM Timişoara – FC Argeş Piteşti, Athletic Constanţa – CSU Sibiu, SCMU Craiova – CSO Voluntari.

Urmează faza play-off, cu primele opt clasate în Top 10, fazele sferturi, semifinale şi finale pentru medalii.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga Final 4?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:34 5 iun.

S-a calificat în finala Roland Garros, dar nu s-a putut bucura: „Mi-a venit să plâng. Nu mă așteptam deloc”

23:16 5 iun.

Din Liga 2 direct în Champions League! Lovitură pentru FCSB

23:14 5 iun.

„Ne-am înțeles”. Giuseppe Marotta, anunț de ultim moment despre viitorul lui Cristi Chivu la Inter

22:43 5 iun.

Panică la naționala Germaniei! S-a accidentat grav și poate rata Cupa Mondială: „Arată rău”

22:40 5 iun.

Cele două transferuri cerute de Zeljko Kopic la Dinamo, înainte de plecare: „De acolo a plecat discuția”

22:14 5 iun.

Jucătorul Țării Galilor a remarcat un „tricolor”, înaintea amicalului cu România: „A arătat că are calitate”

1 UPDATEAjunge Marius Şumudică la CFR Cluj? Anunţul clar făcut de Neluţu Varga 2 Dosar penal și permis suspendat pentru antrenorul din Liga 1! A fost depistat beat la volan 3 Sepsi negociază pentru primul transfer al verii! Nou-promovata vrea un fost jucător de la Universitatea Craiova 4 “A semnat!”. Gigi Becali, anunțul momentului la FCSB 5 Florentin Petre și-a decis viitorul după despărțirea lui Zeljko Kopic de Dinamo 6 EXCLUSIVAntrenorul din Liga 1 care e deschis la discuții cu Dinamo după plecarea lui Zeljko Kopic
Citește și