Închide meniul

Ricky Rubio e istorie! A debutat, la 14 ani, direct contra lui Real Madrid!!!

Cătălin Oprișan Publicat: 26 aprilie 2021, 10:54

Comentarii
Ricky Rubio e istorie! A debutat, la 14 ani, direct contra lui Real Madrid!!!

Bassala Bagayoko a debutat cu coș contra lui Real Madrid

Și cum stătea așa și se uita spre banca de rezerve, antrenorul celor de la Fuenlabrada, don Josep Maria Raventos, numai ce-l vede pe Bassala Bagayoko, tânărul de 14 ani și șapte luni, convocat pentru că lotul e subțire rău, decimat de problemele de sănătate. E minutul 7, când copilul e aruncat în luptă, direct contra lui Real Madrid, care are 31 de partide și o singură înfrângere! Ceea ce însemnă un nou record ACB!!!

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În prima etapă a sezonului 2005/2006, antrenorul Aito Garcia Reneses îl introduce, în Palatul Sporturilor din Granada, pe Ricky Rubio. Viitoarea stea evoluează la Joventut Badalona, are 14 ani și 11 luni. Când Bagayoko calcă pe parchet, recordul legendarului jucător pică. Bassala e născut în Bamako, Mali, pe 10 septembrie 2006, adică în sezonul de debut al baschetbalistului din NBA.

N-a stat mult pe teren. Cu 76 pe spate, a adunat, rapid, două faulturi. Cu 2,07 metri, s-a apărat la Jeff Taylor, apoi la Laprovittola. I-a pus capac lui Poirier. În total, nouă miniute și 11 secunde.  Bagayoko nu era la prima întâlnire cu Real Madrid. Evoluase contra lor în 2019, la Minicopa ”Endesa”. Pe atunci juca la CB Canarias și, contra lui Real Zaragoza, reușise 22 de puncte, 16 recuperări și patru capace. Interesant este faptul că debutul s-a petrecut în sala ”Fernando Martin”, legenda baschetului spaniol, decedat într-un accident de mașină, în decembrie 1989. 

Finalmente, Real Madrid avea să se impună cu 90 la 76. 

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Pe ce loc va termina România Grupa H a preliminariilor pentru World Cup 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:15
Novak Djokovic s-a retras de la Turneul Campionilor! Musetti îi ia locul şi va fi în premieră acolo
23:13
Alex Dobre a cântat, în direct: “Cine e pe primul loc? Rapidul este!” Subiectul “naţionala” l-a iritat
23:05
“Asta ne-a lipsit sezonul trecut” Reacţia lui Alex Paşcanu, după ce a marcat pentru Rapid!
22:56
Bogdan Andone: “E diferenţă de salarii, e logic că Rapid are jucători mai buni”
22:48
Vadim Raţă: “Rapidul e CFR-ul de anul trecut!” Mesaj sublim şi pentru fanii giuleşteni
22:47
“Te pregăteşti de transfer?” Răspunsul lui Mario Tudose, jucătorul dorit de FCSB, Craiova şi Dinamo!
1 FotoClipe emoţionante la înmormântarea lui Emeric Ienei. Ce a făcut nepoata fostului antrenor 2 VIDEOLando Norris, pole-position în Marele Premiu al Braziliei! Calificări incredibile, cu Verstappen OUT din Q1 3 Pe ce loc se află Universitatea Craiova, după victoria cu Rapid Viena! Clasamentul din Conference League după 3 etape 4 Dinamo, dată în judecată! Procesul pornit de la un nume de legendă al “câinilor roșii” 5 “Război civil” în vestiarul lui Rayo. Andrei Rațiu, luat la întrebări după o ședință de urgență 6 Mesajul direct al lui Mirel Rădoi pentru Ştefan Baiaram, după Rapid Viena – Craiova 0-1
Citește și