Elizabeta Samara a câştigat Liga Campionilor! O altă româncă, Adina Diaconu, a jucat finala

De Bogdan Stănescu
Publicat: 5.04.2023, 21:38

Elizabeta Samara a câştigat Liga Campionilor

Elizabeta Samara / Profimedia Images

Două românce, Elizabeta Samara şi Adina Diaconu, au evoluat în finala celei mai importante competiţii europene intercluburi. În cele din urmă Elizabeta Samara a câştigat Liga Campionilor.

Este al patrulea trofeu al Ligii Campionilor pentru Elizabeta Samara, care a mai cucerit cel mai important titlu european la nivel de club în 2015 cu Fenerbahce şi în 2019 şi 2022 cu actuala echipă, Enea Siarkopol Tarnobrzeg.

Elizabeta Samara a câştigat Liga Campionilor!

Echipa poloneză Enea Siarkopol Tarnobrzeg a învins fără drept de apel Metz TT, echipa Adinei Diaconu. După 3-0 în turul din Franţa, şi la returul din Polonia scorul a fost acelaşi.

Mereu este important să câştigi astfel de competiţii! Îţi demonstrează valoarea şi dau bine la CV„, a declarat Elizabeta Samara după victorie, potrivit News.ro. „Vreau să mă întorc acasă şi să facem o echipă puternică, astfel încât să ajungă o echipă românească în finala Ligii Campionilor„, a subliniat Samara.

Şi pentru Adina Diaconu este o mare performanţă calificarea în finala Ligii Campionilor. „Pentru noi este o mare realizare că am ajuns în finală, suntem echipa surpriză a competiţiei, suntem tinere şi avem multe de învăţat de la o echipă aşa de experimentată cum este cea a Elizei„, a declarat ea.

Echipa Elizabetei Samara nu i-a dat nicio şansă echipei Adinei Diaconu

Metz TT nu a reuşit să îşi adjudece nicio victorie în cele 6 partide. După 3-0 din tur câştigătoarea Ligii Campionilor a fost decisă în chiar primul meci din retur.

Ying Han a învins-o în trei seturi, 11-6, 11-8 şi 11-9 pe Adina Diaconu. Ulterior Xiaoxin Yang a învins-o în trei seturi pe Mariia Tailakova, 11-2, 15-13, 7-11, 11-7, iar ultima victorie a formaţiei poloneze a fost adusă de Elizabeta Samara.

Elizabeta Samara nu a avut nicio emoţie în faţa lui Pauline Chasselin, pe care a învins-o detaşat: 11-7, 11-8, 11-8.

În vârstă de 33 de ani, Elizabeta Samara este una dintre cele mai importante jucătoare de tenis de masă din istoria României. Samara e de 4 ori campioană europeană la simplu la tenis de masă, cucerind medalia de aur în 2005, 2009, 2011 și 2015.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

17:30 „Durerea a revenit!” Simona Halep, anunţ despre viitorul ei după ce a fost nevoită să se retragă de la Trophee Clarins 17:24 VideoAlexandra Tudor prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 16 mai 17:09 FotoJurnalista care s-a iubit cu Ion Ţiriac, apariţie răvăşitoare pe plajă: „Superbă”. Este cu 31 de ani mai tânără decât miliardarul 16:53 Gicu Grozav a semnat prelungirea contractului cu Petrolul! Laszlo Balint a făcut anunțul: „Lucrurile sunt rezolvate” 16:36 „E cert!” Radu Drăgușin, anunțat titular în Sheffield – Tottenham! L-a dat pe spate pe Postecoglou la meciul cu Manchester City 16:30 Salariul pe care îl cere Dennis Man pentru a semna! Se poate îmbogăţi imediat după ce a promovat în Serie A cu Parma 15:49 Germania a anunţat lotul preliminar pentru EURO 2024! Surprize uriaşe! Numele mari care nu au fost convocate de Nagelsmann 15:41 Răzvan Lucescu, numit „Mourinho al săracului” după ce a adus-o pe PAOK la o victorie de un titlu nesperat 14:41 Mesajul lui Mihai Leu, de pe patul de spital, după ce Corvinul a câştigat Cupa României: „Îmi pare rău că nu am fost cu voi” 14:07 FotoLovitura de milioane de euro dată de afaceristul de doar 28 de ani care a părăsit definitiv SUA pentru România: „E un exemplu” Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc în dragoste săptămâna aceasta. Vezi dacă te numeri printre ele

3 zodii ale căror relații se îmbunătățesc pe 15 mai 2024. Nativii care vor avea curajul să spună nu