CSM Bucureşti a devenit, matematic, campioană după victoria cu Dunărea Brăila. Al şaselea titlu pentru „trigoaice”. Neagu a fost eliminată după o ieşire nervoasă

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 23.04.2023, 19:37

Cristina Neagu a câştigat un nou trofeu cu CSM Bucureşti

CSM Bucureşti a devenit, matematic, campioană după victoria cu Dunărea Brăila. Acesta este al 6-lea titlu pentru echipa la care Cristina Neagu şi Crina Pintea fac spectacol meci de meci.

Liderul Ligii Naţionale, CSM Bucureşti, a învins duminică, în deplasare, formaţia Dunărea Brăila, scor 29-24 (15-10), în meci jucat în devans la etapa a XXIII-a. Cu 67 de puncte, 15 mai multe decât campioana din 2022, Rapid Bucureşti, şi avantajul rezultatelor directe cu aceasta, CSM Bucureşti obţine al şaselea titlu naţional din propriul palmares.

CSM Bucureşti a devenit, matematic, campioană după victoria cu Dunărea Brăila

În minutul 41 al partidei, căpitanul CSM Bucureşti, Cristina Neagu, a fost eliminată cu cartonaş roşu pentru cumul de trei eliminări de câte 2 minute, din care ultimele două le-a primit consecutiv, pentru întârzierea unei repuneri adverse, urmată de gestul de a-i arăta obrazul unui arbitru, scrie news.ro.

Meciul a continuat într-o atmosferă destul de tensionată, însă victoria a revenit într-un final echipei CSM Bucureşti, care a ştiut să-şi folosească experienţa în faţa adversarei.

Pentru Siraba Dembele (37 ani), extrema CSM Bucureşti, care a bifat o carieră impresionantă la cluburi şi mai ales la naţionala Franţei, este ultimul titlu naţional pentru care a luptat, ea anunţând la începutul sezonului că se va retrage din sportul profesionist.

Revenind la competiţia internă, între 23-26 aprilie, se joacă partidele din etapa a XXII-a, între Măgura Cisnădie – SCM Râmnicu Vâlcea, CSM Tg. Jiu – SCMU Craiova, Gloria Buzău – CSM Galaţi, CSM Slatina – HC Zalău, Rapid Bucureşti – Minaur Baia Mare şi Dacia Mioveni – Dunărea Brăila.

Meciurile din etapa a XXIII-a, în cadrul căreia CSM Bcuureşti a jucat în devans, vor avea loc între 29 aprilie – 3 mai. Sezonul se va încheia în 28 mai, cu partidele etapei a XXVI-a.

CSM Bucureşti a câştigat al şaselea titlu naţional din propriul palmares. Celelalte cinci titluri au fost câştigate între 2015-2018, respectiv în 2021. Cinci trofee Cupa României şi patru Supercupe mai are în palmares echipa antrenată de Adrian Vasile, iar la nivel european are trei medalii în Liga Campionilor – aur (2016), bronz (2017 şi 2018).

În acest sezon, CSM Bucureşti este calificată în sferturile Ligii, în care va juca, în 30 aprilie şi 7 mai, cu Team Esbjerg, pentru un loc la Turneul Final Four.

2
22:18
Românii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Trei români joacă vineri, LIVE în AntenaPLAY
2
22:15
„Nu l-am sunat pe Gigi Becali că nu am fost în halul ăla de beat!” Tamaş, dezvăluiri colosale: „Aoleu, iar s-a îmbătat Găbiță!”
2
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
2
21:50
România s-a calificat în finală la Campionatul European de gimnastică de la Rimini. Alte trei finale pe aparate pentru tricolore
2
21:40
Claudiu Keşeru, categoric după ce FCSB a cucerit titlul: „E momentul să plece”. Ce şanse le dă roş-albaştrilor în Europa
2
20:53
Prima reacţie a lui Marius Şumudică, după întâlnirea de taină cu Dan Şucu: „Nu se gândește decât la binele Rapidului!”
2
20:52
Victor Piţurcă, şocat de „perla” Universităţii Craiova: „După 10 minute era sufocat. Patronul ar trebui să îşi pună întrebarea”
2
20:20
Programul complet al Marelui Premiu de la Miami (3-5 mai, AntenaPLAY)! Calificările şi cursele sunt şi pe Antena 3 CNN
2
20:18
Marius Lăcătuş a dat verdictul, după titlul câştigat de FCSB! „Fiara” ştie unde s-a făcut diferenţa