CSM București – Rapid 31-24. Cristina Neagu&Co, victorie fabuloasă în fața campioanei. „Tigroaicele”, calificate în sferturile Cupei României

Cosmin Cioboată Publicat: 20 februarie 2023, 19:33

CSM București – Rapid 31-24. Cristina Neagu&Co, victorie fabuloasă în fața campioanei. „Tigroaicele, calificate în sferturile Cupei României

CSM București a învins Rapid în derby-ul campionatului de handbal feminin

• CSM București – Rapid 31-24
  • Cristina Neagu&Co, victorie fabuloasă în fața campioanei

CSM București – Rapid 31-24. Cristina Neagu&Co au obținut o victorie fabuloasă în fața campioanei României. „Tigroaicele” au pus în scenă o revenire spectaculoasă în Sala Polivalentă și s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României. Giuleștencele s-au prăbușit în repriza a doua, iar CSM s-a dezlănțuit, în prim-plan cu Cristina Neagu, Artnzen și Omoregie.

Rapid a început în forță duelul „de foc” din Sala Polivalentă și a dominat prima repriză. Echipa lui Carlos Viver a condus inclusiv cu 6 goluri, la 13-7, iar fanii alb-vișinii se gândeau tot mai intens la calificare.

CSM București – Rapid 31-24. Cristina Neagu&Co, victorie fabuloasă în fața campioanei

CSM București, condusă din teren de Cristina Neagu, n-a renunțat la luptă și a reușit o revenire magică. Vicecampioana a redus diferența la un gol înainte de pauză, scor 14-13.

Rapidistele au marcat primul gol din repriza a doua, apoi a început „remontada” fantastică a jucătorelor de la CSM.

Cristina Neagu, Artnzen și Omoregie au marcat pe bandă rulantă, în timp ce giuleștencele au avut o perioadă uluitoare de 13 minute fără gol înscris.

Jucătoarele lui Adi Vasile au punctat de 8 ori în acest interval de timp și au dus scorul la 21-15. Rapidistele au încercat să revină în joc, însă „tigroaicele” s-au descurcat excelent pe faza defensivă.

CSM București, demonstrație de forță în fața Rapidului! Cristina Neagu și colegele, calificate în sferturile Cupei României

Neagu și colegele și-au continuat recitalul și au câștigat cu 31-24, asigurându-și calificarea în sferturile Cupei României.

Arntzen, cu 8 goluri, pentru CSM, respectiv Buceschi, cu 6, pentru Rapid, au fost principalele marcatoare. Jucătoarea meciului a fost însă portarul vicecampioanei, Marie Davidsen, cu 15 parade reuşite, potrivit news.ro.

Meciurile din sferturile de finală ar urma să aibă loc în 9 martie, iar Turneul Final Four în 20-21 mai.

În 2022, Cupa României a fost câştigată de CSM Bucureşti, după finala cu SCM Rm. Vâlcea, scor 34-26.

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

Dan Şucu, mesaj pentru fanii Rapidului, după ce ultraşii au ajuns în arest: „Au început campaniile de dezinformare”
Cristiano Bergodi, reacție fermă înainte de Universitatea Craiova - Rapid
Liga 1 • 14:24
Cristiano Bergodi, reacție fermă înainte de Universitatea Craiova – Rapid: „Ne-a prăbușit!” Ce a spus despre Dan Șucu
Cristi Săpunaru a fost convins să rămână la Rapid
Liga 1 • 26 mart., 18:07
„Mai lipseşte doar semnătura!” Cristi Săpunaru a fost convins. Anunţul momentului despre căpitanul de 39 de ani al Rapidului
Conducerea lui Rapid a reacţionat, după apariţia stenogramelor
Liga 1 • 26 mart., 18:02
„Ne simţim atacaţi, cu adresă”. Conducerea lui Rapid a reacţionat, după apariţia stenogramelor: „Dacă e asta, e o exagerare mare”
CSM Bucureşti a dat o nouă lovitură pe piaţa transferurilor! Cine e starul care a venit să dea goluri lângă Cristina Neagu
Handbal • 25 mart., 17:53