CSM București – Team Esbjerg 29-29. Campioana României, egalată la ultima fază! Cristina Neagu, cea mai bună marcatoare din Liga Campionilor

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 20.02.2022, 17:01

Cristina Neagu

Cristina Neagu, cea mai bună marcatoare din Liga Campionilor

Profimediaimages

Cristina Neagu a trecut pe primul loc în topul marcatoarelor celei mai importante competiții din Europa. În play-off, pentru calificare în sferturi, CSM va întâlni ŢSKA Moscova sau pe Odense.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Cristina Neagu, cu 10 goluri, pentru CSM, respectiv Reistad, 9 reușite, pentru Team Esbjerg, anunță news.ro.

Cristina Neagu a devenit cea mai bună marcatoare a sezonului în Liga Campionilor, iar cu un total de 94 reuşite a depăşit-o pe Roberts (IK Savehof, 85 goluri).

În celelalte meciuri ale ultimei etape din grupa A s-au înregistrat rezultatele: Buducnost – Podravka 27-21, Brest – Rostov 18-29 şi FTC Budapesta – Borussia 23-21.

La finalul partidelor din grupa A, clasamentul este următorul: 1. Team Esbjerg 23 puncte, 2. Rostov-Don 21, 3. FTC Budapesta 17, 4. Brest 17, 5. CSM Bucureşti 15, 6. Borussia 9, 7. Buducnost 6, 8. Podravka 2.

Potrivit regulamentului, primele două clasate, adică Team Esbjerg şi Rostov-Don s-au calificat direct în sferturile de finală ale competiţiei, iar echipele de pe locurile 3-6 vor juca în play-off, încrucişat cu cele din grupa B, în sistem dublă manşă eliminatorie.

CSM București așteaptă să afle cu cine va juca în play-off

CSM Bucureşti, de pe locul 5, va juca în compania echipei de pe locul 4 în grupa B, în 26-27 martie şi 2-3 aprilie, manşa tur pe teren propriu. Adversara va fi cunoscută după ultimele meciuri de duminică din grupa B, iar înaintea acestora locul 4 este ocupat de ŢSKA Moscova.

Rezultatele obţinute de CSM Bucureşti în grupa A sunt: 21-22 şi 29-29 cu Team Esbjerg, 27-30 şi 0-10 cu Rostov-Don, 36-31 şi 29-21 cu Podravka Koprivnica, 25-22 şi 33-29 cu Borussia Dortmund, 30-22 şi 28-20 cu Buducnost, 29-30 şi 21-24 cu Brest, 30-31 şi 27-21 cu FTC Budapesta.

Faza play-off va avea loc între 26 martie – 3 aprilie, sferturile de finală între 30 aprilie – 8 mai, iar Turneul Final Four în 4-5 iunie, la Budapesta. Deţinătoarea trofeului este Vipers Kristiansand din Norvegia.

În sezonul anterior, CSM Bucureşti a ratat calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor.

4
22:45
VIDEOMax Verstappen va pleca din pole position în Marele Premiu de Formula 1 de la Miami (Antena 3 CNN şi AntenaPLAY, 23:00)
4
22:35
Promisiunea lui Kopic după ce Dinamo a ajuns într-o situaţie dramatică: „Vom lupta până la final, vom lupta pentru club!”
4
22:20
Ahmed Bani, la pământ după ce Dinamo a fost egalată de U Cluj: „Trebuia să câștigăm cu orice preț!”
4
22:02
Cum arată clasamentul în playout după U Cluj – Dinamo 3-3. Situaţie disperată pentru echipa lui Kopic
4
21:31
NEWS ALERTReal Madrid e noua campioană a Spaniei! Echipa lui Ancelotti a câştigat titlul cu 4 etape înainte de final
4
21:29
Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri
4
21:00
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY
4
20:42
„S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri
4
20:35
U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda
4
20:29
Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori”

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi