Rapid – Krim 30 – 24. Imaginile bucuriei după calificarea uriaşă a echipei lui Kim Rasmussen în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 26.03.2023, 18:58

Rapid - Krim 30 - 24. Imaginile bucuriei după calificarea uriaşă a echipei lui Kim Rasmussen în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Rapid - Krim 30 -24. Revenire de poveste a echipei lui Kim Rasmussen

Colaj Digisport.ro.

Rapid – Krim 30 – 24. Imaginile bucuriei după calificarea uriaşă a echipei lui Kim Rasmussen în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Rapid a reuşit o revenire de poveste în returul cu Krim şi s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Rapid a făcut un meci uriaş cu Krim şi a făcut „imposibilul” să devină posibil. Elevele lui Kim Rasmussen au întors scorul din tur şi s-au calificat la capătul unui meci dramatic.

La finalul partidei, bucuria rapidistelor a fost una fără margini. Alături de Rasmussen, jucătoarele au sărbătorit alături de galerie succesul istoric din Liga Campionilor. Fanii giuleşteni au creat o atmosferă incendiară şi au creat un show total.

Rapid Bucureşti s-a calificat în sferturi, fază în care va juca cu Vipers, deţinătoarea trofeului

Campioana României la handbal feminin, Rapid Bucureşti, s-a calificat duminică, pe teren propriu, în sferturile Ligii Campionilor, după ce a învins formaţia Krim Ljubljana, scor 30-24 (12-8), în manşa retur din optimile de finală. Rapid va întâlni deţinătoarea trofeului în sferturi, Vipers.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Polman 8 goluri, Grozav 6, Kanor 5, pentru Rapid, respectiv Rosiak 7, Dmitrieva 5, Radicevic 5, pentru Krim.

În tur, Krim s-a impus cu scorul de 29-24, însă diferenţa a fost insuficientă pentru calificare, pe care o obţine Rapid Bucureşti la diferenţă de doar un gol. Adversara din sferturile de finală va fi Vipers, deţinătoarea trofeului.

În celelalte dispute tur din optimi s-au înregistrat rezultatele: Odense – Storhamar 30-30 (30-22 în tur), FTC Budapesta – Buducnost 27-22 (28-24 în tur), Team Esbjerg – Brest 27-24 (28-25 în tur).

Ca urmare, în sferturi s-au calificat Odense, FTC Budapesta şi Team Esbjerg. CSM Bucureşti, calificată direct în sferturi, se va duela cu Team Esbjerg, iar în celelalte dispute vor evolua FTC Budapesta – Metz şi Odense – Gyor. La finalul fazei grupelor, căpitanul CSM Bucureşti, Cristina Neagu, era golgeter, cu 105 goluri marcate, 1.015 în total, în competiţie, scrie news.ro.

Meciurile din sferturile de finală sunt programate în 29/30 aprilie şi 6/7 mai, iar Turneul Final4 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie.

Trofeul este deţinut de formaţia norvegiană Vipers Kristiansand.

Iată cum arată tabloul sferturilor de finală:

Se califică FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?

21:00

Sepsi – Dinamo, LIVE TEXT, 22:00! „Câinii”, fără victorie la Sfântu Gheorghe de cinci ani! Echipele de start

20:50

Jaqueline Cristian, după victoria uriaşă de la Jocurile Olimpice 2024 cu Garcia: „Mă simt datoare să dau tot ce am mai bun”

20:44

„Ceea ce am văzut la Paris, am văzut doar în Asia!” Bernadette Szocs, surprinsă de ceea ce a găsit la Jocurile Olimpice 2024

20:14

Video„Ce meci de senzație!” Promisiunea făcută de Elisabeta Lipă, după ce a văzut victoria fabuloasă obținută de Jaqueline Cristian

19:55

VIDEOCursa de sprint din Formula 2 din Belgia nu se va mai relua! Zak O’Sullivan a fost declarat câştigător, LIVE în AntenaPLAY

19:33

Max Verstappen, semne de întrebare după calificările Marelui Premiu al Belgiei: „Nu ştiu cât de rapizi vom fi mâine”

1 FotoFotografie de colecţie cu Gică şi Ianis Hagi, pe ringul de dans! Elena Hagi a postat totul: „Ne-am distrat!”s 2 FotoScoţienii anunţă că Ianis Hagi s-a înţeles că noua echipă: „Este clar!” Salariul uriaş pe care îl va aveas 3 FotoGeorgina Rodriguez a încins internetul alături de Cristiano Ronaldo. Imaginea virală cu cei dois 4 VIDEOLando Norris, pole-position în Marele Premiu al Ungariei! Cursa e duminică, de la ora 15:45, pe Antena 1 şi în AntenaPLAYs 5 FotoKira Hagi, mesaj emoţionant la 10 zile de la nunta lui Ianis Hagi: „Puterea unui ‘pentru totdeauna’ rostit în şoaptă!”s 6 FotoNeymar a devenit tată pentru a treia oară! Helena s-a născut la începutul acestei lunis

Horoscopul lunii august 2024. Nativii sunt tot mai dornici să-și găsească marea dragoste

Zodii norocoase care pot experimenta abundență financiară pe 27 iulie 2024. Conturile lor vor crește considerabil