Francesco Bagnaia a câștigat Marele Premiu al Spaniei la MotoGP! Pilotul de la Ducati a făcut spectacol

De Alex Ioniță
Publicat: 28.04.2024, 18:30

Francesco Bagnaia a câștigat Marele Premiu al Spaniei la MotoGP

Francesco Bagnaia / Profimedia

Pilotul italian Francesco Bagnaia (Ducati), dublu campion mondial en titre la clasa MotoGP, a câştigat, duminică, Marele Premiu al Spaniei, al doilea său Grand Prix al sezonului.

S-a impus pe circuitul Jerez de la Frontera în faţa sextuplului campion mondial, spaniolul Marc Marquez (Ducati-Gresini), informează AFP.

Francesco Bagnaia a câștigat Marele Premiu al Spaniei la MotoGP!

Spaniolul Marc Marquez, sextuplu campion mondial, a plecat din pole-position pentru a 65-a oară în carieră, dar a încheiat pe locul secund. A fost primul pole-position al catalanului la noua sa echipă, Ducati-Gresini, notează agerpres.ro.

Bagnaia a fost cronometrat în 40 min. 58 sec. 053/1000, find urmat la 372/1000 de Marquez şi la 3 sec. 903/1000 de italianul Marco Bezzecchi (Ducati-VR46).

În clasamentul Campionatului Mondial, lider este spaniolul Jorge Martin (Ducati-Pramac) cu 92 pct, urmat de Bagnaia 75 pct, Enea Bastianini (Italia) 70 pct etc.

Jorge Martin a câştigat Marele Premiu al Portugaliei la MotoGP

Jorge Martin a câştigat Marele Premiu al Portugaliei la MotoGP. Spaniolul de la Ducati-Pramac a câştigat duminică Marele Premiu al Portugaliei la MotoGP, clasa-regină a motociclismului viteză, pe circuitul Algarve de la Portimao, a doua manşă a Campionatului mondial 2024.

Plecat din linia 1 poziţia a treia, Martin i-a devansat pe italianul Enea Bastianini (Ducati), care a luat startul din pole position, şi pe un alt spaniol, Pedro Acosta (GasGas-Tech3), următorii doi clasaţi.

Campionul mondial en-titre şi cel care era lider la zi în clasamentul general până la această cursă, italianul Francesco Bagnaia (Ducati), care a luat startul din linia a 2-a, pozitia a 4-a, a abandonat în urma unei căderi şi a cedat şefia ierarhiei lui Martin.

Jose Mourinho a fost invitatul special din Portugalia, el fluturând steagul de finiş. Martin s-a bucurat atunci ca prietenul lui Jose, Cristiano Ronaldo, prin celebrul „SIU”, care a devenit viral pe reţelele de socializare.

• Maccabi Tel Aviv – FCSB, miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și în AntenaPLAY
  • Se califică FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?

15:17

Când îi va da Gică Hagi răspunsul final lui Răzvan Burleanu! Anunțul „Regelui” despre preluarea naționalei

14:55

Irina Begu și Ana Bogdan, eliminate de la Jocurile Olimpice 2024! Româncele, învinse de Swiatek și Paolini

14:53

Ion Ţiriac, derapaj incredibil după ce a văzut ceremonia din Franţa: „Ăsta este Parisul, cu travestiții, cu homosexualii”

14:37

VIDEOVerstappen, cel mai rapid în ultimul antrenament din Marele Premiu al Belgiei! Calificările, pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY, 16:45

14:27

Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş s-au calificat în semifinale la dublu vâsle feminin, la Jocurile Olimpice 2024

14:16

„Nu trebuie deranjat, vrem o medalie!” Camelia Potec, ultimele detalii înainte ca David Popovici să debuteze la Jocurile Olimpice

1 FotoFotografie de colecţie cu Gică şi Ianis Hagi, pe ringul de dans! Elena Hagi a postat totul: „Ne-am distrat!”s 2 FotoScoţienii anunţă că Ianis Hagi s-a înţeles că noua echipă: „Este clar!” Salariul uriaş pe care îl va aveas 3 FotoGeorgina Rodriguez a încins internetul alături de Cristiano Ronaldo. Imaginea virală cu cei dois 4 VIDEOLando Norris, pole-position în Marele Premiu al Ungariei! Cursa e duminică, de la ora 15:45, pe Antena 1 şi în AntenaPLAYs 5 FotoKira Hagi, mesaj emoţionant la 10 zile de la nunta lui Ianis Hagi: „Puterea unui ‘pentru totdeauna’ rostit în şoaptă!”s 6 FotoNeymar a devenit tată pentru a treia oară! Helena s-a născut la începutul acestei lunis

Horoscopul lunii august 2024. Nativii sunt tot mai dornici să-și găsească marea dragoste

Zodii norocoase care pot experimenta abundență financiară pe 27 iulie 2024. Conturile lor vor crește considerabil