România a învins China la Campionatul Mondial de polo şi va juca pentru locurile 9-10

De Alex Masgras
Publicat: 13.02.2024, 13:19

România a învins China la Campionatul Mondial de polo

România, în timpul unui meci / Profimedia

România a învins China la Campionatul Mondial de polo şi va juca pentru locurile 9-10. Jucătorii lui Bogdan Rath s-au impus cu 9-7 în partida de la Doha.

În meciul pentru locurile 9-10, România va juca împotriva câştigătoarei partidei dintre Australia şi Statele Unite ale Americii.

Naţionala masculină a României va juca pentru locurile 9-10 la Campionatul Mondial de polo pe apă de la Doha, după ce a învins echipa Chinei cu scorul de 9-7 (1-2, 2-2, 4-1, 2-2), marţi, într-un meci de clasament, potrivit agerpres.ro.

Tricolorii au început ezitant şi au fost conduşi cu 2-0 şi 5-3, dar au revenit spectaculos, cu cinci goluri consecutive, câştigând cu 9-7 primul meci din turneul pentru poziţiile 9-12.

Pentru echipa antrenată de Bogdan Rath au marcat Vlad Georgescu (3 goluri), Levente Vancsik (2), Andrei Ţepeluş (1), Silvian Colodrovschi (1), Andrei Neamţu (1) şi Andrei Prioteasa.

Golurile chinezilor au fost semnate de Zhongxian Chen (2), Chufeng Zhang (2), Beile Zhu (1), Yimin Chen (1) şi Dingsong Shen (1).

În duelul pentru locurile 9-10, România va înfrunta învingătoarea dintre Australia şi Statele Unite, în data de 15 februarie (09:30).

Tricolorii s-au clasat pe locul 8 la Campionatul European din Croaţia, luna trecută. Cea mai bună clasare a României la Campionatul Mondial este locul 5 (1975).

Franţa, Ungaria, Grecia, Spania, Japonia, SUA, Australia şi Africa de Sud sunt deja calificate la JO 2024. Primele patru clasate la Mondial care nu sunt deja calificate la Jocurile Olimpice din 2024, au obţinut biletele pentru Paris: Serbia, Muntenegru, Croaţia şi Italia.

Vlad Stancu s-a oprit în serii la 800m liber, Campionatele Mondiale de la Doha

Sportivul Vlad Stancu a intrat, marţi dimineaţă, din nou în bazin la Campionatele Mondiale de Nataţie de la Doha, potrivit news.ro.

Sportivul român, în vârstă de 18 ani, a înotat în seriile probei de 800 m liber. Repartizat în seria a patra, Vlad a încheiat cele 16 lungimi de bazin cu timpul de 8:06.50 min., unul care nu-i permite accesul în finală.

Vlad Stancu va mai înota, la Campionatele Mondiale de Nataţie de la Doha, şi în proba de 1.500 m liber, anunţă Federaţia Română de Nataţie.

Vlad Stancu a mai participat şi în proba de 400 de metri liber, acolo unde s-a oprit tot în serii, cu un timp de 3:52.97 min.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

18:25 UPDATEFCSB – CFR LIVE TEXT, 20:00. Campioana primește trofeul în fața lui Dan Petrescu! „Erupe” Arena Națională! Echipele de start 18:13 Gloria Bistriţa s-a calificat în finala EHF European League, după ce a învins Dunărea Brăila în semifinală 18:00 Neluţu Varga le-a declarat „război” rivalilor din Liga 1! Anunţul făcut chiar în ziua derby-ului cu FCSB: „Vom fi la înălţime!” 17:55 VIDEOChen Meng, campioana olimpică en-titre, a câştigat finala feminină de la Saudi Smash 2024, după un meci epic cu Sun Yingsha 17:21 „Ce are cu el?” Fanii lui Tottenham au răbufnit, după ce Radu Drăguşin a fost lăsat din nou pe banca de rezerve 17:12 LIVE VIDEOEstoril – Sporting (20:00) LIVE VIDEO în AntenaPLAY! Duelul serii din Liga Portugal! Două meciuri se joacă ACUM 17:10 VIDEOMK Dons – Crawley Towm LIVE VIDEO, ora 21:45, în AntenaPLAY. Crewe îşi aşteaptă adversara în barajul de promovare în League One 17:09 VIDEOWang Chuqin, cel mai bun jucător de tenis de masă al lumii, a câştigat Saudi Smash 2024. Finală fabuloasă cu Patrick Franziska 16:40 „Responsabilitatea e mare!” Zeljko Kopic, mesaj categoric înainte de Dinamo – UTA! Cu ce probleme de lot se confruntă 16:32 FotoIon Ţiriac a trecut fără ezitare peste cuvântul fiicei sale şi nu i-a îndeplinit dorinţa: „Nu am mai putut. Gata, îmi ajunge” Vezi toate știrile

Cu ce zodie se potrivește Balanța cel mai bine în căsătorie. Nativii cu care au compatibilitate perfectă

Zodii care au probleme cu dragostea în luna mai 2024. Nativii care nu reușesc să-și găsească marea iubire