Andreea Ana a scris istorie pentru sportul românesc! Tânăra a devenit prima campioană europeană la lupte din țara noastră

De Cosmin Cioboată
Publicat: 31.03.2022, 20:40

Andreea Ana a devenit prima campioană europeană la lupte din România

Andreea Ana a devenit prima campioană europeană la lupte din România

Facebook / Comitetul Olimpic şi Sportiv Român

Andreea Ana (21 de ani) a scris istorie pentru sportul românesc. Ea a devenit prima campioană europeană la lupte din ţara noastră. Tânăra sportivă a câştigat medalia de aur la turneul desfăşurat la Budapesta, după ce a învins-o în finală pe ucraineanca Oleksandra Khomenets.

Reclamă

Andreea Ana a scris o nouă filă de istorie pentru sportul românesc. Tânăra sportivă, în vârstă de 21 de ani, a devenit prima campioană europeană la lupte din ţara noastră.

Reclamă

Andreea Ana a devenit prima campioană europeană la lupte din România! A câștigat dramatic finala de la Budapesta

Andreea a obţinut medalia de aur la Campionatul European desfăşurat la Budapesta, după ce a câştigat dramatic finala cu sportiva ucraineancă Oleksandra Khomenets, scor 7-5.

Victoria sportivei noastre a venit în ultimele două secunde ale finalei din Ungaria.

Născută în Mangalia, Andreea Ana este campioană mondială și europeană la U23. Sportiva româncă mai are în palmares 4 medalii la juniori și a participat la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Luptătoarea Ana a scris istorie în sportul românesc!

„Aur… România are în premieră o campioană europeană la lupte!

Andreea ANA e prima luptătoare din România care reușește să câștige titlul european la seniori. La întrecerile de seniori de la Budapesta, Andreea a dominat lupta cu ucraineanca Oleksandra Khomenets și a adus României în ultimele două secunde ale meciului o medalie istorică. Scor 7-5.

Andreea Ana e campioană mondială U23 și campioană europeană U23, mai are în palmares alte 4 medalii la juniori și a participat la JO Tokyo 2020. Andreea, 21 de ani, antrenată la lot de Nikolai Stoyanov și Adina Popescu, e una dintre sportivele care visează la Paris 2024.

Născută la Mangalia, unde a început această disciplină, ea e legitimată la CSA Steaua.

Felicitări, Andreea! Suntem mândri de tine!”, a anunţat Comitetul Olimpic şi Sportiv Român, pe contul de Facebook.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
0:00 17 apr.

Arsenal – PSG și Barcelona – Inter, în semifinalele Champions League! Dueluri „de foc” pentru marea finală

23:55

Real Madrid – Arsenal 1-2 și Inter – Bayern Munchen 2-2! Deţinătoarea trofeului, OUT din Ligă!

23:48

Lautaro Martinez a înscris în Inter – Bayern Munchen şi a atins o bornă impresionantă!

23:26

Harry Kane a deschis scorul în Inter – Bayern Munchen! Cifre uriaşe pentru starul englez

22:48

VideoJurnal AntenaSport | Melody e mare fană a Rapidului: „Braun e ca un frate pentru mine”

22:39

O nouă fază controversată în Real Madrid – Arsenal! Arbitrul a dictat un alt penalty, dar și-a schimbat decizia

1 Alexandru Cicâldău a câştigat procesul! Suma uriaşă pe care o are de primit de la Konyaspors 2 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s 3 EXCLUSIVLovitură pentru Mirel Rădoi! Ştefan Baiaram forţează transferul de la Universitatea Craiovas 4 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas 5 „Când? La încălzire?” Florin Tănase a făcut show după 0-0 cu Universitatea Craiova. A făcut praf arbitrajuls 6 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats