Anthony Joshua l-a făcut KO pe Francis Ngannou, cu 16.000 de fani în tribune

Dan Roșu Publicat: 9 martie 2024, 10:16

Comentarii
Anthony Joshua l-a făcut KO pe Francis Ngannou, cu 16.000 de fani în tribune

Anthony Joshua l-a făcut KO pe Francis Ngannou - Profimedia Images

Anthony Joshua l-a făcut KO pe Francis Ngannou. Fostul campion mondial la categoria grea l-a trimis la podea de trei ori pe fostul campion MMA, în două reprize, sâmbătă, la Kingdom Arena din Riad, într-o victorie prin KO, relatează Reuters.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Britanicul l-a trimis pe fostul campion UFC la categoria grea, în vârstă de 37 de ani, născut în Camerun, la podea în prima repriză cu o directă de dreapta în bărbie.

Anthony Joshua l-a făcut KO pe Francis Ngannou

Arbitrul a intervenit şi a oprit lupta în repriza a doua, iar Joshua a fost declarat învingător prin victorie prin KO. Ngannou a rămas inconştient şi a primit îngrijiri înainte de a se ridica din nou, uimit, în picioare.

“Mă întorc în cuşca mea şi când mă vor lăsa să ies, voi lupta din nou”, a spus Joshua, în timp ce campionul WBC la categoria grea, Tyson Fury, privea de la marginea ringului.

Fury a boxat cu Ngannou în octombrie, şi a obţinut o victorie la puncte.

Reclamă
Reclamă

“Când am văzut lupta cu Tyson Fury, m-am gândit: “Vreau şi eu ceva din asta”. Ngannou este un mare campion, iar acest lucru nu îi răpeşte nimic din capacităţile sale”, a spus Joshua.

“I-am spus să nu părăsească boxul. Are două meciuri şi a luptat cu cei mai buni”.

Victoria este a patra în 11 luni pentru Joshua, dublu campion mondial, şi îi menţine vie ambiţia de a recâştiga un titlu.

Reclamă

Eddie Hearn a cerut ca Joshua, pe care l-a promovat de-a lungul carierei profesioniste a greilor, să-l înfrunte pe învingătorul dintre Fury şi Oleksandr Usyk.

Ronaldo şi Jose Mourinho, invitaţi speciali

Cei doi se vor lupta pentru a deveni campionul mondial incontestabil la categoria grea în luna mai, urmând ca mai târziu, în cursul anului, să aibă loc un meci revanşă.

“Peste cinci ani nu voi mai lupta”, a adăugat Joshua. “Eddie Hearn şi echipa mea îmi vor modela viitorul”.

La meci au asistat peste 16.000 de spectatori, printre care şi filipinezul Manny Pacquiao, precum şi unele dintre cele mai mari nume din fotbal, cum ar fi Ronaldo şi José Mourinho.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine ar trebui să formeze cuplul de fundaşi centrali la naţionala României pentru meciul cu Turcia?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
18:17

„Era mai în formă”. Marius Lăcătuș, reacție fermă după ce a văzut lotul convocat de Mircea Lucescu

18:04

Nicolae Stanciu, prima victorie de la revenirea în China în ziua chemării sale la naţională! Nota primită

18:01

Mirel Rădoi face primul transfer la FCSB! Gigi Becali îi dă salariu de 25.000 de euro pe lună

17:54

A văzut lotul convocat de Mircea Lucescu și s-a convins, înainte de Turcia – România: „În ei va sta calificarea”

17:40

Jucătorul dorit de Cristi Chivu la Inter se operează! Când este așteptat să revină fotbalistul din Premier League

17:33

“Ce aşteptări ai de la Ianis?” Răspunsul lui Gică Hagi înainte de barajul Turcia – România

1 Noua regulă din Champions League va fi folosită în premieră în sferturi! Barcelona e dezavantajată 2 FotoRonaldinho şi-a pierdut averea de 125 de milioane de euro! Suma infimă pe care i-au găsit-o în cont 3 Nota primită de Istvan Kovacs în AS Roma – Bologna 3-4, după ce a acordat 2 penalty-uri: “Fără dubii” 4 BREAKING NEWSMircea Lucescu a anunţat lotul României pentru barajul crucial cu Turcia. Surprizele lui “Il Luce” 5 OFICIAL | Lovitură uriaşă pentru Real Madrid: Thibaut Courtois, OUT 6 Decizia luată de Costel Gâlcă pentru duelul CFR Cluj – Rapid, după decesul tatălui lui
Citește și