Închide meniul

Badr Hari a refuzat să lupte în Glory 88. Omagiu, cu ochii în lacrimi, pentru victimele cutremurului devastator din Maroc

Iulian Focșăneanu Publicat: 10 septembrie 2023, 10:11

Comentarii
Badr Hari a refuzat să lupte în Glory 88. Omagiu, cu ochii în lacrimi, pentru victimele cutremurului devastator din Maroc

Badr Hari a purtat un discurs în ring / AS.ro

Badr Hari (38 de ani) a refuzat să lupte în Glory 88 din cauza cutremurului devastator care a avut loc în Maroc. Starul din kickboxing trebuia să îşi încerce forţele în ring cu James McSweeney, dar a decis să renunţe în ultimul moment. Super-gala a fost în direct în AntenaPLAY.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Devastat” din cauza tragediei care a curmat viaţa a peste 2.000 de oameni, sportivul cu origini marocane a urcat în ring şi a transmis un mesaj plin de emoţie.

Badr Hari a refuzat să lupte în Glory 88 din cauza cutremurului devastator din Maroc

Oamenii se luptă să caute cadavre în Maroc, iar eu nu am de gând să lupt pentru a distra audienţa”, a fost mesajul scurt transmis Badr Hari, la Paris.

Şi antrenorul legendei din sporturile de contact, Mike Passeiner, a avut o reacţie. “Ca urmare a acestui cutremur, nu este un gest potrivit să te lupţi pentru divertisment, în timp ce oamenii luptă pentru viaţa lor sau a familiilor lor“, a spus Passeiner, potrivit ad.nl.

James McSweeney a aflat că nu se va mai lupta cu Badr Hari în momentul în care se pregătea pentru a intra în ring.

Reclamă
Reclamă

Atunci am înţeles ce se întâmplă. Este o perioadă îngrijorătoare pentru Maroc. Şi eu m-aş fi simţit la fel dacă aveam familia şi prietenii într-o ţară care se confruntă cu o astfel de situaţie. I-am văzut durerea în ochi. Din fericire, a spus că familia şi prietenii lui nu au fost afectaţi. Totuşi, mingea lui nu era la acest meci. Ne-am strâns mâna şi ne-am îmbrăţişat“, a reacţionat McSweeney.

Oficialii Glory au decis să doneze profitul obţinut din această gală către familiile victimelor cutremurului din Maroc.

În aceeeaşi gală, care a fost LIVE în AntenaPLAY, Ștefan Lătescu a obţinut o victorie spectaculoasă. Luptătorul român l-a învins la decizie unanimă pe Pascal Toure chiar la el acasă, în Franța. Gala a avut loc la Paris, dar luptătorii locali nu prea au avut succes. Cu un meci înaintea lui Lătescu, francezul Ghajji a fost învins de sîrbul Todorovic.

Reclamă

Lupta a fost dominată de la început până la final de Ștefan Lătescu. Românul de doar 21 de ani nu a reușit să îl pună jos pe francez, dar victoria a fost incontestabilă.

La final, Lătescu a declarat că vrea să îi calce pe urme lui Badr Hari. ”Chiar dacă am doar 21 de ani, vă promit că voi ajunge cel mai bun din lume. Cine este următorul?”, au fost cuvintele lui Ștefan Lătescu. Acesta le-a mulțumit și fanilor români ce au venit la Paris pentru a-l susține.

Bilanţul deceselor a crescut la peste 2.000 de morţi

Ministerul de Interne din Maroc a anunţat sâmbătă seara că 2.012 persoane au fost ucise şi 2.059 rănite, dintre care 1.404 sunt în stare critică, în urma cutremurului care a lovit, vineri seară târziu, zona Munţilor Atlas, relatează Reuters.

Cutremurul care s-a produs în jurul orei locale 23.00 a avut o magnitudine de moment de 6,8, dar s-a produs la o adâncime de numai 18,5 kilometri, ceea ce a făcut ca efectele sale să fie mai severe şi mai ample. Supravieţuitorii îşi petrec noaptea în aer liber în Munţii Atlas, după ce seismul a distrus case şi sate întregi, având cel mai ucigător bilanţ din ultimele şase decenii.

Vecinii încă mai căutau supravieţuitori îngropaţi pe versanţi, unde casele din cărămidă de lut, piatră şi lemn brut au fost puse la pământ. Vechiul oraş istoric Marrakech a suferit, de asemenea, pagube importante.

Cutremurul, care a avut loc în jurul orei 23.00 (sâmbătă, 1.00, ora României), a afectat o porţiune din lanţul muntos Atlas. Undele seismice au fost resimţite până la Huelva şi Jaen, în sudul Spaniei. Organizaţia Mondială a Sănătăţii a estimat că peste 300.000 de persoane au fost afectate în Marrakech şi în zonele învecinate.

Cutremurul a fost înregistrat la o adâncime de 18,5 km, ceea ce-l face mai distructiv decât cutremurele mai adânci de aceeaşi magnitudine. A fost cutremurul cu cele mai multe victime din Maroc din 1960, când s-a estimat că un seism a provocat moartea a cel puţin 12.000 de persoane.

Cutremurele de mică adâncime sunt în mod normal mai distructive“, a declarat Mohammad Kashani, profesor asociat de inginerie structurală şi cutremure la Universitatea din Southampton. El a comparat scenele de după cutremur cu imaginile din Turcia din februarie: “Zona este plină de clădiri vechi şi istorice, care sunt în principal din zidărie. Structurile din beton armat prăbuşite pe care le-am văzut erau fie vechi, fie sub standarde“, a spus profesorul.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce echipă va încheia anul pe primul loc în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:24
„Ne-am împotmolit”. Mihai Stoica, detalii despre transferul pregătit la FCSB. Negocierile au intrat în impas
22:44
Andrei Nicolescu, declarația care îi va dezamăgi pe fanii lui Dinamo: „Nu e planul nostru pentru anul ăsta”
22:22
PSG a câștigat dramatic Cupa Intercontinentală, după finala cu Flamengo. Șase lovituri de departajare ratate
22:13
Gică Craioveanu, mesaj savuros pentru Răzvan Marin înainte de AEK Atena – Universitatea Craiova: „Veniră oltenii”
22:06
Bayern Munchen, taxată de UEFA după incidentele de la meciul cu Sporting. Ce sancțiuni au primit bavarezii
21:52
Donald Trump, decizie uluitoare pentru Cupa Mondială! A interzis fanii din două țări
1 FotoCine este marea dragoste a lui Mircea Lucescu. Anunţul făcut de Neli Lucescu după 58 de ani de căsnicie 2 Doliu în lumea fotbalului din România! Leontin Chiorpec a murit în accident 3 Reacţia categorică a lui Gigi Becali după ce Istvan Kovacs a fost delegat la FCSB – Rapid: “La revedere” 4 Claudiu Keșeru a plecat de la FC Bihor. De ce şi-a dat demisia 5 Valeriu Iftime anunţă primul plecat de la FCSB. Fotbalistul abia a semnat: “Vorbim din ianuarie” 6 Unde se transferă Alexandru Dobre? Anunţul făcut de Victor Angelescu: “E greu de ţinut”
Citește și