Overeem a semnat cu Glory! Olandezul care demola tot K-1-ul în urmă cu 11 ani se întoarce în ring

Florian Ceafalău Publicat: 9 iunie 2021, 13:00

Comentarii
Overeem a semnat cu Glory! Olandezul care demola tot K-1-ul în urmă cu 11 ani se întoarce în ring

Overeem a semnat cu Glory! Olandezul a fost campion K-1 acum 11 ani

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Overeem a semnat cu Glory! Anunțul a fost făcut aseară de presa internațională și vine ca o lovitură de imagine dată de promoția de kickboxing. Overeem fusese dat afară de UFC în martie, după o carieră de 10 ani în care a fost unul dintre cei mai importanți luptători ai promoției.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Olandezul a fost unul din fenomenele kickboxingului în urmă cu peste un deceniu. Acesta a reușit să câștige titlul K-1 după ce și-a demolat toți adversarii în piramidă. Overeem i-a învins în aceeași seară pe Tyrone Spong, Gokhan Saki și Peter Aerts, pe ultimii doi prin KO în prima repriză, și și-a adjudecat titlul K-1.

Overeem a semnat cu Glory! Meciuri posibile puternice pentru olandez

Aducerea lui Overeem în Glory este ca o gură de oxigen pentru divizia ținută sub control de ani de zile de Rico Verhoeven. Olandezul și-a bătut toți adversarii, pe unii chiar de două ori, așa că o nouă provocare este binevenită atât pentru el cât și pentru fani.

Rămâne de văzut dacă Glory îl va pune pe Overeem direct în meciul de titlu cu Rico. Acesta poate primi un meci sau două mai ușoare, de reacomodare cu kickboxingul, dar acest lucru se poate dovedi riscant. O eventuală înfrângere cu un adversar mai slab cotat îi poate scădea ratingul semnificativ olandezului.

Astfel, Glory poate opta direct pentru un meci tare pentru Overeem. Acesta poate lupta pentru centură cu Rico, dar are și alți adversari puternici și cu cotă bună în față. Badr Hari, vechiul său rival, este o variantă bună, mai ales că cei doi s-au făcut KO reciproc în 2008 și 2009. Benny Adegbuyi poate fi un adversar bun pentru Overeem, mai ales după victoria cu Badr Hari. De asemenea, Jamal Ben Saddik este un posibil adversar pentru Overeem, marocanul fiind forțat să renunțe la meciul de titlu cu Rico din cauza unei accidentări.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va fi surpriza neplăcută a Cupei Mondiale?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
10:02

Suma cu care s-a ales Istvan Kovacs după ce a arbitrat meciul 1.000 din istoria Cupei Mondiale

9:40

A treia naţională eliminată de la Mondial, după meciul arbitrat de Istvan Kovacs! Două înfrângeri şi golaveraj teribil

9:25

Cristi Balaj a analizat decizia lui Istvan Kovacs, după faza controversată din Tunisia – Japonia 0-4

9:01

Primul 10 de la Cupa Mondială! Cea mai mare notă de la turneul final după o prestație istorică

9:00

Campionatul Mondial 2026 | Rezultate, program şi clasamente de la turneul final din Statele Unite, Canada şi Mexic

8:55

VIDEOTunisia – Japonia 0-4. Spectacol total făcut de „niponi”, cu Istvan Kovacs la centru

1 Moment controversat în startul meciului istoric arbitrat de Istvan Kovacs la Mondial. Japonia a cerut penalty 2 Răsturnare de situație. Ce se întâmplă, de fapt, cu Denis Drăguș. Gigi Becali l-a anunţat ca şi transferat la FCSB 3 Gigi Becali pregătește o schimbare majoră la FCSB. Titular surpriză anunțat: „E foarte bun. Jucăm cu el” 4 Scandal uriaș la Cupa Mondială! Algeria a făcut plângere la FIFA din cauza lui Lionel Messi 5 Daniel Oprița a făcut anunțul! O echipă din Liga a 2-a atacă promovarea cu un buget uriaș: „Șapte milioane de euro!” 6 Fostul jucător al lui Real Madrid a suferit un infarct, la numai 40 de ani! A fost operat de urgenţă după meci
Citește și