Lewis Hamilton a concurat în Marele Premiu din Abu Dhabi pentru ultima oară în monopostul Mercedes. De şapte ori campion mondial în Formula 1, britanicul a câştigat şase titluri alături de Mercedes.
Din ianuarie, Lewis Hamilton va fi pilotul celor de la Ferrari, după 12 sezoane petrecute la Mercedes. La finalul cursei din Abu Dhabi, marele campion a transmis un mesaj emoţionant echipei.
Lewis Hamilton, după ultima cursă în monopostul Mercedes: „Am visat singuri, dar am crezut împreună”
Parteneriatul pilotului britanic de Formula 1, Lewis Hamilton, cu Mercedes s-a încheiat duminică. Au fost 12 sezoane şi un palmares de excepţie, întrucât alături de constructorul german, britanicul a câştigat şase titluri mondiale (2014, 2015, 2017, 2018, 2019, 2020), a obţinut 84 din cele 105 victorii şi 78 de pole position-uri.
Ultima performanţă a lui „King” Lewis la Abu Dhabi a fost una emoţionantă, pilotul trecând linia de sosire pe un merituos loc patru, notează news.ro.
Lewis Hamilton s-a adresat echipei sale pe ultima linie dreaptă, mulţumindu-le călduros. „Am visat singuri, dar am crezut împreună. Vă mulţumesc pentru curajul, determinarea şi pasiunea voastră, pentru recunoaşterea şi sprijinul vostru. Ceea ce a început ca un salt în necunoscut s-a transformat într-o aventură care va rămâne în istorie. Am făcut totul împreună şi vă sunt foarte recunoscător tuturor. Din adâncul inimii mele vă doresc tot binele”, a mărturisit viitorul pilot Ferrari.
„Mulţumesc Lewis, da, a fost o aventură minunată. Sunt foarte recunoscător că am făcut parte din acest capitol al vieţii tale. Mult noroc pentru viitor”, a răspuns inginerul său de cursă, Peter Bonnington.
„Şi noi te iubim. Vei face mereu parte din familie şi dacă nu putem câştiga împreună, trebuie să câştigi tu”, a adăugat Toto Wolff, şeful echipei germane.
De anul viitor, Lewis Hamilton va pilota pentru Ferrari.