Enzo Fittipaldi a câştigat cursa de Formula 2™ a Marelui Premiu al Arabiei Saudite! Cursă nebună la Jeddah

Alex Ioniță Publicat: 9 martie 2024, 16:04

Enzo Fittipaldi, după ce a trecut linia de sosire în cursa de Formula 2 din Arabia Saudită / Antena Sport

Enzo Fittipaldi a câştigat cursa de Formula 2™ a Marelui Premiu al Arabiei Saudite! Pilotul brazilian, care a plecat de pe locul 4 în cursa principală de sâmbătă din F2, a trecut primul linia de sosire.

Fittipaldi a făcut o cursă superbă, cu mai multe depăşiri spectaculoase. El a reuşit să termine la aproape 8 secunde în faţa lui Kush Maini, ocupantul locului 2. Pe locul 3 a încheiat Dennis Hauger.

ABONAŢII ANTENAPLAY POT URMĂRI CURSA DE SPRINT DIN FORMULA 2 PE CANALUL DEDICAT

Update 16:39: Piloţii care pleacă cu puncte după cursa principală din Formula 2 din Arabia Saudită.

Tur 28/28: Enzo Fittipaldi a câştigat cursa din Formula 2 din Arabia Saudită, la capătul unei curse superbe.

Tur 24/28: Zak O’Sullivan a pierdut şi el controlul monopostului în primul viraj. E nevoie de Safety Car Virtual pentru a scoate maşina britanicului de pe circuit.

Tur 22/28: Enzo Fittipaldi, dublă depăşire în primul viraj. Pilotul brazilian a trecut pe primul loc şi are şi cel mai rapid tur în acest moment.

Tur 19/28: Restart fără incidente în cursa din Formula 2.

Tur 15/28: Franco Colapinto a pierdut controlul monopostului în primul viraj şi a atins parapetul. Colapinto are pană la pneul din dreapta faţă şi avem Safety Car în cursa din Formula 2.

Update: A început cursa!

În calificările pentru cursa de Formula 2, cel mai bun timp a fost obținut de Oliver Bearman (1.42,217). Totuși, pilotul i-a luat locul lui Carlos Sainz în F1, la Ferrari, așa că din pole position va pleca Kush Maini, de la Invicta Racing.

De pe poziția a 2-a va pleca Jak Crawford, de la DAMS Lucas, în timp ce al 3-lea va fi Victor Martins, de la Art Grand Prix.

Una dintre dezamăgirile din calificări a fost chiar Verschoor, descalificat din cursa de sprint. Acesta nu a prins primele 3 poziții și a recunoscut faptul că a avut o prestație modestă, la conferința de presă.

„Am avut curse bune în Bahrain, dar performanța mea din calificări a fost foarte slabă. Sunt mândru de echipă totuși, pentru că am primit o mașină foarte rapidă. Abia aștept cursa!”, a spus Verschoor, la conferința de presă.

Lista curselor din Formula 2 din 2024

În 2024, vor fi 14 curse, toate pe circuit de Formula 1 şi live în AntenaPLAY. Prima cursă a sezonului, de la Bahrain, a fost transmisă LIVE în AntenaPLAY.

Bahrain International Circuit, Sakhir (1-2 martie)
Jeddah Corniche Circuit, Jeddah (8-9 martie)
Albert Park Circuit, Melbourne (23-24 martie)
Imola Circuit, Imola (18-19 mai)
Circuit de Monaco, Monaco (25-26 mai)
Circuit de Barcelona-Catalunya, Montmelo (22-23 iunie)
Red Bull Ring, Spielberg (29-30 iunie)
Silverstone Circuit, Silverstone (6-7 iulie)
Hungaroring, Mogyoród (20-21 iulie)
Circuit de Spa-Francorchamps, Stavelot (27-28 iulie)
Monza Circuit, Monza (31 august – 1 septembrie)
Baku City Circuit, Baku (14-15 septembrie)
Lusail International Circuit, Lusail (30 noiembrie – 1 decembrie)
Yas Marina Circuit, Abu Dhabi (7-8 decembrie)

20:11 Carlos Alcaraz a fost eliminat în sferturile de la Madrid! Seria incredibilă a spaniolului, încheiată de Andrey Rublev 19:58 „Rămâne Mitriţă?” Mihai Rotaru a dat răspunsul la întrebarea care îi frământă cel mai tare pe suporterii Universităţii Craiova! 19:26 Fanii FCSB-ului iau cu asalt Arena Naţională la meciul cu CFR Cluj! Mihai Stoica a anunţat câte bilete s-au vândut în numai o oră 19:26 Horaţiu Moldovan a primit o veste uriaşă din Spania! Decizia luată de Diego Simeone şi Atletico Madrid 19:00 LIVE VIDEOLecco – Sampdoria e LIVE în AntenaPLAY! Echipa lui Andrea Pirlo luptă pentru un loc de baraj 18:57 Transferurile de milioane de euro ale lui Dan Şucu la Rapid, făcute praf: „Să ne mai lase. Are dreptate Gigi Becali” 18:36 Programul complet al F1 Academy™ de la Miami! Antrenamentele, calificările şi cursele se văd LIVE STREAM în AntenaPLAY 18:12 Un fost preşedinte al Rapidului a reacţionat după comunicatul lui Dan Şucu: „E dezinformat, manipulat” 17:50 Borussia Dortmund – PSG LIVE TEXT (22:00). Se anunţă spectacol în a doua semifinală Champions League. Echipe probabile 17:20 Novak Djokovic, decizie radicală înainte de turneul de la Roma! Sârbul a concediat încă un membru din staff-ul său Vezi toate știrile