Max Verstappen a fost nominalizat la titlul de sportivul anului la Laureus Sport Awards. Se luptă cu Messi şi Djokovic

Valentin Pîrcălabu Publicat: 26 februarie 2024, 19:31

Max Verstappen a fost nominalizat la titlul de sportivul anului la Laureus Sport Awards. Campionul mondial se va lupta pentru acest premiu cu Novak Djokovic şi Max Verstappen.

Jucătorul de tenis Novak Djokovic, fotbalistul Lionel Messi şi campionul mondial de Formula 1, Max Verstappen, au fost nominalizaţi pentru premiile Laureus Sport Awards 2024, care îi onorează şi pe campionii mondiali de fotbal feminin din Spania.

Sârbul Djokovic, deţinătorul recordului de titluri de Grand Slam (24), Messi, campion mondial cu Argentina în 2022, şi Verstappen, campion mondial de Formula 1 pentru a treia oară consecutiv, vor concura la categoria „Sportivul anului” în cadrul ceremoniei care va avea loc la Madrid, pe 22 aprilie. Pe Max Verstappen îl putem vedea în Campionatul Mondial de Formula 1, care se va transmite pe Antena 1 şi în AntenaPLAY în următorii trei ani!

Campionul mondial la săritura cu prăjina Armand Duplantis, campionul mondial la 100 de metri Noah Lyles şi atacantul norvegian al echipei Manchester City, Erling Haaland, sunt ceilalţi nominalizaţi, aleşi de un juriu format din 1.300 de jurnalişti sportivi, scrie news.ro.

La feminin, campioana mondială spaniolă şi câştigătoarea Balonului de Aur 2023, Aitana Bonmati, este favorită la categoria Sportiva anului. Mai sunt nominalizate Iga Swiatek (tenis), Faith Kipyegon (atletism), Shericka Jackson (atletism), Sha’Carri Richardson (atletism), Mikaela Shiffrin (schi).

Naţionala Spaniei, care tocmai s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris şi în finala Ligii Naţiunilor, este una dintre pretendentele la titlul de echipa anului, alături de Manchester City, autoarea unei triple istorice (Premier League, Cupa Angliei şi Liga Campionilor).

Jude Bellingham, atacantul englez al lui Real Madrid, a fost numit printre revelaţiile anului, alături de jucătoarea Barcelonei, Salma Paralluelo.

Atacantul Borussia Dortmund, Sébastien Haller, care a câştigat Cupa Africii pe Naţiuni cu Coasta de Fildeş după ce a învins cancerul, este favorit la categoria Revenirea anului.

Programul noului sezon de Formula 1! Un record de 24 de curse, în 2024

Nu mai puţin de 24 de curse se vor disputa în 2024, un record, faţă de sezonul precedent în care s-a disputat 23. Prima cursă se va desfăşura pe circuitul de la Sakhir, din Bahrain. Formula 1 se va vedea pe Antena 1 şi în AntenaPLAY, în următoarele trei sezoane.

Noutatea faţă de sezoanele precedente o reprezintă faptul că a revenit în calendar Marele Premiu al Chinei. Cursa de pe circuitul de la Shanghai a fost anulată în ultimii patru ani, din cauza pandemiei de Covid-19.

Şi Marele Premiu al regiunii Emilia-Romagna este menţionat în calendar. În 2023, cursa nu s-a desfăşurat din cauza inundaţiilor din zonă.

O altă schimbare importantă faţă de sezoanele precedente o reprezintă faptul că datele unor curse au fost schimbate, faţă de cum se desfăşurau în mod obişnuit. Concret, Marele Premiu al Japoniei a fost mutat în aprilie, Marele Premiu al Azerbaidjanului în septembrie, iar cursa din Qatar se va desfăşura între 29 noiembrie şi 1 decembrie, înaintea finalului programat pe circuitul din Abu Dhabi.

• Marele Premiu din Abu Dhabi, 6-8 decembrie

7:37 VIDEOBogdan Lobonţ, lăsat cu mâna întinsă de Cristi Săpunaru. Moment ruşinos pentru antrenor, după Rapid – Craiova 1-2 0:09 Costel Gâlcă, după ce echipa lui a învins-o în prelungiri pe Rapid: „Puteam câștiga la 3 goluri diferență” 29
23:52
Basarab Panduru l-a atacat pe Dan Şucu: „Te faci de râs, te-ai trezit că nu vinzi mobilă aici!”
29
23:50
VIDEOPreston North End – Leicester City 0-3 a fost în AntenaPLAY. Oaspeţii au făcut spectacol total în Championship
29
23:41
„Nu trebuie să acordăm atenţie rezultatelor” Bogdan Lobonţ, reacţie surprinzătoare după Rapid – Universitatea Craiova 1-2
29
23:36
Mircea Lucescu, semnal de alarmă pentru Rapid: „E imposibil să câştigi aşa campionatul”! Sfatul pe care i l-a dat lui Dan Şucu!
29
23:00
Corona Braşov a scris istorie în voleiul românesc şi a câştigat titlul naţional
29
22:57
Scene halucinante după Rapid – Universitatea Craiova 1-2! Iacob a sărit să îl bată pe un suporter! Reacţia lui după incident
29
22:46
Universitatea Craiova a învins-o pe Rapid în prelungiri şi a urcat pe locul 2 în play-off! Cum arată acum clasamentul
29
22:37
Cum a fost surprinsă Diana Şucu după golul lui Rapid, în timp ce Daniel Niculae îl îmbrăţişa pe Dan Şucu