Max Verstappen a răbufnit, după Marele Premiu al Ungariei: „Mă frustrează! Nu te poţi baza pe asta!”

Publicat: 21.07.2024, 21:12
Actualizat: 21.07.2024, 23:56

Max Verstappen a răbufnit, după Marele Premiu al Ungariei

Max Verstappen/ Profimedia

Max Verstappen a răbufnit, după Marele Premiu al Ungariei, cursă în care s-a clasat pe locul cinci. Campionul mondial en-titre a recunoscut faptul că echipa sa, Red Bull, este clar în spatele celor de la McLaren.

Oscar Piastri a triumfat în Marele Premiu al Ungariei, fiind lăsat de Lando Norris să-l depăşească, pe finalul cursei. Cursa a fost în direct pe Antena 1 şi live în AntenaPLAY.

Max Verstappen a fost nemulţumit de strategia echipei sale, având un dialog încins cu strategul de la Red Bull, în timpul cursei. Olandezul s-a plâns de momentele alese pentru schimbul de pneuri.

Totodată, acesta a transmis că echipa sa nu este la nivelul celor de la McLaren, echipă despre care susţine că a fost imposibil de învins în Ungaria.

„Bineînţeles că nu sunt fericit. Într-o zi în care evident că ducem lipsă de ritm, în comparaţie cu McLaren, trebuie să încerci, şi să speri bineînţeles, că faci lucrurile bine, din punct de vedere strategic, iar azi nu a fost cazul. La prima oprire, a fost undercut, nu a fost scenariul ideal, dar bine, se mai întâmplă să fii prins.

Apoi, din nou m-au lăsat (n.r. la a doua oprire la boxe), unde practic am intrat imediat în trafic. Într-o zi în care maşina nu e cea mai rapidă, trebuie să încerci să valorifici undercut-urile. Nu te poţi baza pe un mic avantaj din punct de vedere al ritmului în cursă.

Desigur că mă frustrează, pentru că vreau să fie făcute lucrurile mai bine. Sunt realist, astăzi nu am fi putut învinge McLaren, dar un loc trei cred că era în cărţi dacă am fi fost mai atenţi. Ştim că avem lipsuri, în comparaţie cu McLaren, trebuie să analizăm, cum putem să ne îmbunătăţim. Nu e ceva uşor de făcut. Vom vedea săptămâna viitoare cum vom evolua, dar în acest moment cred că în ritmul cursei, în ritmul calificărilor, suntem în urma celor de la McLaren”, a declarat Max Verstappen, conform formula1.com.

Oscar Piastri a câştigat Marele Premiu al Ungariei

Pe circuitul de la Hungaroring, Lando Norris a controlat cursa până în turul 68, când i s-a comunicat să încetinească şi să facă schimb de poziţii cu coechipierul său, Oscar Piastri, iar australianului i s-a oferit pe tavă victoria din Ungaria.

În clasament, echipa McLaren a reuşit dubla, cu Norris încheind pe locul secund.

„Echipa mi-a cerut-o şi eu m-am conformat”, a declarat Lando Norris la finalul cursei, atunci când a fost întrebat despre incident.

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a tras tare pentru a termina pe locul 3, după un duel cu Max Verstappen (Red Bull). Olandezul a atacat în turul 62, dar nu l-a putut depăşi pe britanic, care s-a apărat excepţional. În turul 63, Verstappen a atacat din nou şi cei doi s-au lovit, iar Max a fost aproape de ieşirea în decor. De duel a profitat Charles Leclerc (Ferrari), cel care a trecut pe locul 4. Verstappen a înceiat cursa pe locul cinci. A fost al 200-lea podium din carieră pentru Lewis Hamilton.

• Marele Premiu al Belgiei e live în AntenaPLAY, în perioada 26-28 iulie
  • 27 iulie: Gala de box | Joe Joyce vs Derek Chisora
  • Câte medalii va cuceri David Popovici la Jocurile Olimpice 2024?

0:20 22 iul.

Cătălin Cîrjan, euforic după ce a marcat în Dinamo – Petrolul 4-1: „Ne batem la play-off!” „Săgeţi” către Rapid

23:35

Mesajul galeriei lui Dinamo pentru Florentin Petre! Legenda „câinilor”, la primul meci de acasă ca antrenor secund al lui Dinamo!

23:33

Liviu Ciobotariu, aproape să revină în Liga 1! Echipa care îl doreşte, după două etape din noul sezon

23:00

Cătălin Cîrjan, gol de excepţie în Dinamo – Petrolul, sub privirile lui Neil Lennon! Decarul „câinilor”, de neoprit

22:57

FotoSoţia lui Gicu Grozav, în tribune la meciul Dinamo – Petrolul! Cum a fost surprinsă Sorina Grozav

22:55

Dinamo – Petrolul 4-1. „Câinii” au făcut spectacol şi au obţinut prima victorie a sezonului!

1 FotoCum a arătat tortul de nuntă al lui Ianis Hagi și al Elenei! Momente superbe la petrecerea de la Domeniul Știrbeys 2 FotoAndrei Burcă s-a căsătorit! Cât de frumoasă este şi cu ce se ocupă soţia fundaşului naţionaleis 3 FotoImagini de vis cu valsul mirilor, de la nunta anului! Ianis şi Elena Hagi au strălucit pe ringul de danss 4 FotoCine e iubita lui Lamine Yamal, noua senzaţie din fotbalul mondial. Tânăra este de o frumuseţe răpitoares 5 FotoImagini rare cu fiicele lui Ilie Năstase din căsnicia cu Amalia! Cuvinte uriaşe la adresa tatălui lor: „De aia îi iubim”s 6 VIDEOLando Norris, pole-position în Marele Premiu al Ungariei! Cursa e duminică, de la ora 15:45, pe Antena 1 şi în AntenaPLAYs