Sergio Perez pleacă de la Red Bull. Liam Lawson va fi noul coleg al lui Max Verstappen

Publicat: 17.12.2024, 11:36.

Max Verstappen şi Sergio Perez, aproape de a stabili un nou record în Formula 1! Ce bornă pot atinge după anunţul Red Bull

Max Verstappen şi Sergio Perez, aproape de a stabili un nou record în Formula 1! Ce bornă pot atinge după anunţul Red Bull

Sergio Perez şi Max Verstappen / Profimedia

Sergio Perez pleacă de la Red Bull, iar anunţul oficial va fi făcut la finalul săptămânii. Perez a avut un sezon dezastruos, iar Red Bull a pierdut titlul mondial la piloţi.

Reclamă

Cei de la Canal+ anunţă cine va fi noul coleg al lui Max Verstappen la Red Bull. Astfel, locul mexicanului Sergio Perez va fi luat de Liam Lawson.

Reclamă

Liam Lawson va fi noul coleg al lui Max Verstappen la Red Bull

Liam Lawson a fost pilotul de rezervă în 2024 la Red Bull, iar din 2025 îi va lua locul lui Sergio Perez. Anunţul oficial va fi făcut la finalul săptămânii, anunţă presa internaţională.

Sergio Perez este pilotul care a produs cele mai scumpe daune în 2024

A venit ”nota de plată” pentru sezonul 2024 din Formula 1! Sergio Perez este cap de listă în ”Campionatul Mondial al Distrugătorilor”, așa cum este numită printre internauţi lista cu pagubele produse de piloți în timpul unui sezon. Mexicanul a provocat monopostului Red Bull daune în valoare de aproape 5 milioane de dolari.

Cu toate acestea, un singur pilot a reușit să producă daune 0 monopostului său în 2024. Iată pe ce locuri se află Max Verstappen, Lewis Hamilton, Lando Norris sau Charles Leclerc în ”Campionatul Mondial al Distrugătorilor”!

S-a scris istorie în sezonul 2024, McLaren reușind să câștige din nou un titlu mondial la constructori, după 26 de ani. De asemenea, Max Verstappen a reușit să obțină cel de-a l patrulea titlu consecutiv la piloţi.

Ca în fiecare an, pe rețelele de socializare s-a urmărit aşa-zisul ”Campionatul Mondial al Distrugătorilor”, topul în care sunt evidențiate daunele produse de piloți în timpul sezonului. Sergio Perez a câştigat detaşat ”titlul mondial de distrugător”, pagubele produse de acesta ajungând la 4.861.000 de dolari.

Mexicanul în vârstă de 34 de ani a produs cele mai usturătoare pagube în Monaco, acolo unde a fost implicat într-un accident șocant cu ambii șoferi Haas . ”Nota de plată” pentru acel incident valorează aproximativ 2,1 milioane de dolari.

Iată cum arată topul pagubelor din Formula 1 în 2024 şi pe ce locuri se clasează Max Verstappen, Lewis Hamilton, Lando Norris sau Charles Leclerc!

  1. Sergio Perez  – 4.861.000
  2. Alex Albon – 4.664.750
  3. Franco Colapinto – 3.436.000
  4. George Russell – 3.329.000
  5. Carlos Sainz – 3.101.000
  6. Logan Sargeant – 3.008.000
  7. Yuki Tsunoda – 2.159.000
  8. Fernando Alonso – 1.959.000
  9. Lance Stroll – 1.887.000
  10. Esteban Ocon – 1.625.000
  11. Kevin Magnussen – 1.420.000
  12. Guanyu Zhou – 1.419.000
  13. Daniel Ricciardo – 1.222.000
  14. Charles Leclerc – 1.207.000
  15. Max Verstappen – 910.000
  16. Oscar Piastri – 575.000
  17. Lewis Hamilton – 545.000
  18. Nico Hulkenberg – 475.000
  19. Lando Norris – 422.000
  20. Valtteri Bottas – 375.000
  21. Liam Lawson – 125.000
  22. Pierre Gasly – 0*

Formula 1 revine în universul Antena începând din luna martie a anului viitor. Prima etapă a sezonului va avea loc în Australia, în weekendul 14 – 16 martie 2025.

Reclamă
Recomandări
  • Cupa Mondială 2025 la tenis de masă e live în AntenaPLAY (14-20 aprilie)
  • Marele Premiu al Arabiei Saudite este live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:00
  • Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



    *după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

    Citește și:
    23:54 15 apr.

    PSG şi Barcelona au tremurat, dar s-au calificat în semifinalele Champions League! Dramatism total în sferturi

    23:36 15 apr.

    UPDATESerhou Guirassy a scris istorie pentru Dortmund! I-a depăşit pe Lewadowski şi Haaland contra Barcelonei

    23:32 15 apr.

    Aston Villa, două goluri în trei minute cu PSG. Execuţii de senzaţie ale englezilor

    23:10 15 apr.

    „Sper să nu ratez trofeul”. Cosmin Olăroiu, după calificarea lui Al Sharjah în finala Ligii Campionilor Asiei 2

    22:43 15 apr.

    Şeful Formulei 1, veşti proaste pentru fani! Ce circuit riscă să iasă din calendar: „Din ce în ce mai dificil”

    22:41 15 apr.

    Veste uriaşă pentru Dinamo. Se va semna contractul pentru noul stadion din Ştefan cel Mare

    1 Alexandru Cicâldău a câştigat procesul! Suma uriaşă pe care o are de primit de la Konyaspors 2 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s 3 EXCLUSIVLovitură pentru Mirel Rădoi! Ştefan Baiaram forţează transferul de la Universitatea Craiovas 4 „Când? La încălzire?” Florin Tănase a făcut show după 0-0 cu Universitatea Craiova. A făcut praf arbitrajuls 5 S-a decis viitorul lui Denis Alibec! Atacantul Farului va semna contractul: „Se va găsi o soluţie”s 6 Gigi Becali i-a stabilit prețul lui Marius Ștefănescu! Pe ce sumă poate pleca de la FCSB: „Să dea atât!”s