Barcelona – Athletic Bilbao 2-3. Bascii au câştigat Supercupa Spaniei! Lionel Messi, eliminat în premieră în tricoul Barcei! Inaki Williams, gol de poveste

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 17.01.2021, 21:10

Lionel Messi, Barcelona, Supercupa Spaniei

profimediaimages

Lionel Messi, eliminat în premieră în tricoul Barcelonei, în Supercupa Spaniei

Antoine Griezmann a arătat că este cel mai în formă jucător al catalanilor şi a avut o evoluţie stelară cu care a reuşit să-l eclipseze chiar şi pe căpitanul Lionel Messi.

Ahtletic Bilbao a răpus-o pe Barcelona în Supercupa Spaniei

Griezmann a dezgheţat tabela în minutul 40, dar nu s-a putut bucura prea mult timp. Oscar De Marcos a reuşit să restabilească egalitatea până la pauză. Vârful transferat de la Atletico pentru 120 de milioane de euro s-a revanşat şi a dat lovitura de graţie.

Starul de 29 de ani a punctat din nou în minutul 77, din pasa lui Jordi Alba. Griezmann a contribuit astfel la 4 goluri şi 3 pase decisive în ultimele patru meciuri ale Barcelonei. Mai mult, a ajuns la cinci reuşite în ultimele patru finale jucate, cu echipa de club sau naţionala Franţei.

Când nimeni nu se mai aştepta, Asier Villalibre a făcut 2-2 după o fază fixă. A marcat în minutul 90 şi a trimis meciul în prelungiri. La scurt timp după reluarea jocului, Inaki Williams a reuşit o „bijuterie” de gol.

VEZI AICI GOLUL SUPERB MARCAT DE INAKI WILLIAMS

Bilbao s-a apărat eroic, a câştigat cu 3-2 şi a cucerit Supercupa Spaniei. În semifinale o eliminase pe Real Madrid, graţie „dublei” lui Raul Garcia. Ronald Koeman a ratat şansa de a câştiga primul trofeul din postura de antrenor al Barcelonei.

Lionel Messi, primul cartonaș roșu în 753 de meciuri, în tricoul Barcelonei

Lionel Messi a primit cartonașul roșu în minutul 121. El a fost implicat într-un duel cu Villalibre. Arbitrul a dictat eliminarea după ce a urmărit reluările video și a observat că argentinianul și-a lovit adversarul. ”Riscă o suspendare între 4 și 12 meciuri”, scrie sport.es.

A fost prima eliminare pentru Messi în 753 de meciuri jucate pentru Barcelona. Messi a mai văzut cartonașul roșu de două ori: acum 15 ani, când era la Barca B, și la debutul la echipa națională a Argentinei, contra Ungariei.

16:50 „Cea mai proastă decizie!” Arbitra făcută praf de Gigi Becali nu scapă de critici! A fost pusă la zid după un meci de Ligă 16:47 „Sunteţi pregătit să antrenaţi Rapid?” Răspunsul dat imediat de Marius Măldărăşanu! Ce a spus despre înlocuirea lui Bogdan Lobonţ 16:34 „Trebuie să primească o medalie mai mică!” Un jucător de la FCSB, criticat după titlul câştigat 16:29 Gigi Becali oferă prime uriașe dacă FCSB se califică în Champions League! Sumele fabuloase trecute în contractele jucătorilor 15:54 România, trei medalii de aur la Campionatele Europene de canotaj! O nouă zi plină de medalii pentru „tricolori” 15:39 CFR Cluj – Sepsi LIVE TEXT (21:00). Luptă infernală pentru locul 2. Echipele probabile 15:24 Video„Să ne dea stadionul pentru Liga Campionilor!” Gigi Becali cere desfiinţarea lui CSA Steaua, după titlul câştigat de FCSB 15:00 România – Italia LIVE VIDEO (20:30, AntenaPLAY). Debutăm la Campionatul Mondial de Hochei, Divizia 1, Grupa A 14:45 Lovitura de 100 de milioane de euro pregătită de Ferrari pentru a opri supremaţia Red Bull, după ce a bătut palma cu Hamilton 14:31 FotoCare este singurul „moment de desfătare” al soţiei lui Dan Şucu. Diana Şucu a recunoscut totul: „Asta e rutina!” Vezi toate știrile

Horoscopul lunii mai 2024. Nativii vor găsi timp pentru dezvoltare personală și socială