Răsturnare incredibilă de scor în Borussia Dortmund – Werder Bremen 2-3. Final nebun, cu trei goluri marcate în şase minute

De Viviana Moraru
Publicat: 20.08.2022, 18:49

Jucătorii lui Werder Bremen, în meciul cu Borussia Dortmund

Werder Bremen

Jucătorii lui Werder Bremen, în meciul cu Borussia Dortmund/ Profimedia

Borussia Dortmund avea un avantaj liniştitor pe final de joc. Încă de la pauză, trupa lui Edin Terzic conducea cu 1-0, după golul marcat în minutul 45+2.

Răsturnare incredibilă de scor în Borussia Dortmund – Werder Bremen

Borussia Dortmund se pregătea să sărbătorească victoria, cu doar câteva minute înainte de finalul partidei. Werder Bremen a intrat în joc în minutul 89, prin golul marcat de Lee Buchanan. Echipa nou-promovată a restabilit egalitatea în minutele de prelungiri, mai exact în 90+3, prin super-golul înscris de Niklas Schmidt.

Ulterior, Werder Bremen a dat lovitura de graţie prin Oliver Burke, care a înscris în minutul 90+5, şi a adus toate punctele echipei lui Ole Werner.

Werder Bremen a obţinut prima victorie, după revenirea în prima ligă din Bundesliga. Nou-promovaţii au mai remizat în primele două runde, cu Wolfsburg şi Stuttgart.

De cealaltă parte, Borussia Dortmund a suferit prima înfrângere din noul sezon de Bundesliga, după ce în primele două runde înregistraseră două victorii, cu Bayern leverkusen şi Freiburg.

Harry Kane a scris istorie în Premier League! Borna uriaşă pe care a atins-o în Tottenham – Wolverhampton 1-0

Harry Kane a scris istorie în Premier League, în partida Tottenham – Wolverhampton 1-0. Atacantul englez a marcat golul 185 pentru Spurs, şi astfel a devenit jucătorul cu cele mai multe goluri marcate pentru un club din istoria campionatului englez.

Pe lângă acest fapt, Harry Kane a marcat golul 250 pentru Tottenham, în toate competiţiile. Spurs a obţinut cea de-a doua victorie din noul sezon de Premier League, şi a urcat pe primul loc.

Golul ce i-a adus recordul istoric lui Harry Kane a fost marcat în minutul 64, printr-o lovitură de cap din faţa porţii, din cornerul executat excelent de Ivan Perisic.

Harry Kane este unul dintre cei mai prolifici atacanţi din istoria fotbalului englez. Acesta a fost crescut la Academia celor de la Tottenham, şi a fost golgheter în Premier League în trei sezoane, 2015-2016, 2016-2017 şi 2020-2021.

Zodii care se folosesc de gelozie în relații. Nativii care transformă acest sentiment într-o armă