CM 2022 | Jucătorii Uruguayului au sărit la gâtul arbitrului în prelungirile meciului cu Ghana! Scandal uriaș la Cupa Mondială

Publicat: 2.12.2022, 20:25

Jucătorii de la Uruguay protestează

Jucătorii de la Uruguay protestează / Profimedia

Jucătorii Uruguayului au sărit la gâtul arbitrului în prelungirile meciului cu Ghana, din ultima etapă a grupei H de la Campionatul Mondial din Qatar 2022.

Uruguay a părăsit CM 2022 în ciuda victoriei cu Ghana, scor 2-0. Sud-americanii au fost eliminați după ce Coreea de Sud a învins-o pe Portugalia, 2-1. Asiaticii, cu golaveraj superior, au terminat pe locul secund, în detrimentul Uruguayului.

În prelungiri, Edinson Cavani a căzut în careul advers după un duel cu un adversar, însă arbitrul neamț Daniel Sibert nu a dictat lovitură de la 11 metri. Nici măcar cei din camera VAR nu i-au sugerat să verifice faza la marginea terenului.

Jucătorii Uruguayului au luat foc și au protestat vehement la adresa lui Daniel Sibert. Căpitanul Diego Godin a fost ținut cu greu să nu sară la bătaie. În cazul în care Uruguay primea penalty și reușea să marcheze, naționala sud-americană mergea în optimile CM 2022.

Ultima dată când Uruguay a fost eliminată încă din faza grupelor la un Mondial a fost în 2002. La precedentul turneu, în Rusia 2018, sud-americanii au ajuns până în sferturi. Uruguay a câștigat turneul în 1930 și 1950.

Luis Suarez a plâns în hohote după eliminarea de la Cupa Mondială

Luis Suarez se afla pe bancă în momentul când Coreea de Sud a marcat al doilea gol în poarta Portugaliei. Vedeta sud-americanilor nu și-a mai stăpânit emoțiile și a izbucnit în plâns. Imaginile cu Suarez sunt de-a dreptul incredibile (VEZI ÎN GALERIA DE MAI JOS).

Pentru Luis Suarez a fost ultima participare la Cupa Mondială. Atacantul de 35 de ani a anunțat că nu va fi prezent și în 2026, dacă Uruguay obține calificarea.

În 2010, într-un meci din sferturile Cupei Mondiale din Africa de Sud, Suarez a fost protagonistul unui moment incredibil împotriva Ghanei. A respins o minge cu mâna de pe linia porții, evitând un gol ca și făcut al ghanezilor, care ar fi urmat să câștige meciul.

Arbitrul a dictat penalty și l-a eliminat pe Suarez, dar Asamoah Gyan, vedeta Ghanei, a trimis în transversală de la 11 metri și astfel meciul a intrat în prelungiri. Egalitatea s-a menținut și după extra-time, dar Uruguay s-a impus la penalty-uri, împiedicând-o pe Ghana să devină prima echipă africană care ajunge în semifinalele unui Mondial.

Uruguay, OUT de la Mondial

În confruntarea de vineri, Ghana a ratat un penalty, în minutul 21, prin Andre Ayew, iar Uruguay a deschis scorul cinci minute mai târziu prin Giorgian De Arrascaeta, acesta trimiţănd în plasă o minge respinsă de portarul ghanez la un şut al lui Luis Suarez. În minutul 32 Luis Suarez i-a pasat aceluiaşi De Arrascaeta care a înscris pentru 2-0. Uruguayenii au cerut un penalty în minutul 58, la duelul dintre Amartey şi Darwin Nunez, dar, după consultarea VAR, arbitrul a decis că nu este cazul să dicteze lovitură de pedeapsă. În cele din urmă Uruguay a învins cu 2-0, celeştilor lipsindu-le un gol pentru a merge mai departe.

În celălalt meci, Portugalia a deschis repede împotriva Coreei de Sud. Ricardo Horta a înscris din centrarea lui Dalot, în minutul 5. Sud-coreenii au avut un gol anulat pentru ofsaid, la Jin Su-Kim (min. 17), dar au egalat în minutul 27, prin Kim Young-Gwon, care a trimis în plasă un balon ricoşat din Cristiano Ronaldo. Asiaticii au căutat golul victoriei şi l-au găsit în minutul 90+1, când Son Heung-Min a atras după el fundaşii portughezi oferind o pasă de geniu pentru Hwang Hee-Chan care l-a învins pe Diogo Costa şi meciul s-a încheiat cu victoria Coreei de Sud, 2-1.

Portugalia se califică în optimi de pe primul loc al grupei H, cu 7 puncte, urmată de Coreea de Sud, cu patru puncte, dar golaveraj mai bun decât al uruguayenilor. Dacă ar fi marcat încă un gol împotriva Ghanei, Uruguay era echipa care se califica.

22:26 Marius Ștefănescu, anunțul momentului despre transferul la FCSB. Ce a spus despre declarațiile lui Laszlo Dioszegi 22:16 VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abbi Pulling, pe primul loc în a doua sesiune de antrenamente, live în AntenaPLAY 21:59 Farul – Sepsi 1-4! Umilință uriașă pentru echipa lui Gică Hagi! Safranko a făcut spectacol la Ovidiu 21:29 România – Japonia LIVE VIDEO în AntenaPLAY (13:30). Ultimul meci de la Campionatul Mondial de hochei pentru tricolori 21:27 OFICIAL! Edi Iordănescu poate convoca 26 de jucători pentru EURO 2024. Decizia luată de UEFA 21:08 Scandări xenofobe și decizii controversate la Farul – Sepsi! Fanii au „luat foc” după hattrick-ul lui Safranko 21:01 FotoMihăiţă Neşu a rupt tăcerea şi a spus adevărul despre divorţul de soţia sa: „A fost un şoc foarte mare pentru ea!” 20:52 FotoCum a fost surprins Gică Hagi după ce Pavol Safranko a marcat un hattrick în prima repriză din Farul – Sepsi 20:28 „Îi vei lua locul lui Daniel Niculae la Rapid?” Dani Coman a dat cărțile pe față! Răspunsul a uimit pe toată lumea 20:12 VideoOlaru a primit cel mai emoţionant mesaj de la mama sa: „Am o latură mai sensibilă!” Anunţ uriaş: „Vreau titlul şi anul viitor” Vezi toate știrile