CM 2022 | Spania a ratat toate loviturile de departajare cu Maroc! Dezastru total pentru naționala lui Luis Enrique

De Viviana Moraru
Publicat: 6.12.2022, 20:06

Luis Enrique, în timpul partidei dintre Spania și Maroc

Dezastru total pentru Spania, în partida cu Maroc! Ibericii au ratat toate loviturile de departajare

Luis Enrique, în timpul partidei dintre Spania și Maroc/ Profimedia

Spania a fost dezamăgitoare la loviturile de departajare în partida cu Maroc, din optimile Campionatului Mondial. Selecționata lui Luis Enrique a ratat pe „bandă rulantă” de la punctul cu var, și astfel a fost eliminată de la Campionatul Mondial.

Șocul optimilor Campionatului Mondial s-a produs! Spania a fost eliminată de către Maroc, după loteria loviturilor de la punctul cu var. După 120 de minute a fost egalitate, scor 0-0, iar totul s-a decis la penalty-uri.

Spania, dezastru total în partida cu Maroc, la loviturile de departajare

Spania a ratat toate cele trei lovituri de departajare, din optimile Campionatului Mondial. Pablo Sarabia a lovit primul bara laterală a Marocului. Ulterior, șutul lui Carlos Soler a fost apărat de portarul Bono.

După ce și Maroc a ratat prin Benoun, Sergio Busquets a avut șansa de a o readuce pe Spania în lupta pentru calificare. Mijlocașul de la Barcelona a ratat și el însă, iar Maroc a reușit să se califice pentru prima dată în istorie în sferturile Campionatului Mondial.

Lovitura de departajare decisivă a africanilor a fost marcată de unul dintre starurile lor, Achraf Hakimi.

În sferturi, Maroc se va duela cu învigătoarea duelului „de foc”, Portugalia – Elveția. Meciul va avea loc de la ora 21:00, în format live text, pe AS.ro.

Spania, eliminată de Maroc de la Campionatul Mondial

Echipa naţională a Marocului a învins marţi Spania în optimile de finală, scor 0-0 (3-0 la lovituri de departajare), şi s-a calificat în sferturile Cupei Mondiale din Qatar.

Spania şi Maroc au încheiat la egalitate, 0-0, după 120 de minute de joc şi calificarea s-a decis la lovituri de departajare. Maroc a început cu gol – Sabiri, spaniolii au trimis în bară prin Sarabia, iar marocanii au mai înscris odată la execuţia lui Ziyech.

Bono a apărat şutul lui Soler, apoi a ratat şi Maroc prin Benoun, dar Bounou a apărat şi execuţia lui Busquets pentru ca Hakimi să înscrie stabilind scorul final 3-0 şi să trimită pentru prima oară în istorie Marocul în sferturile Cupei Mondiale.

După eliminarea Spaniei, Maroc a consemnat o nouă surpriză la Campionatul Mondial. Asta după ce africanii s-au calificat dintr-o grupă din care nu a putut trece mai departe Belgia, una dintre favoritele turneului final din Qatar.

10:34 „Unde vei juca în sezonul viitor?” Răspunsul dat imediat de Risto Radunovic! Fundaşul, aproape să-şi încheie contractul cu FCSB 10:14 „Ne-am ţinut de cuvânt!” FCSB se „mută” în sezonul viitor! Mihai Stoica a anunţat pe ce arenă vor evolua campionii 9:57 Topul în care Simona Halep şi Serena Wiiliams strălucesc încă. Ce performanţă pentru Aryna Sabalenka 9:39 Oferta pe care Dan Şucu i-a făcut-o lui Mircea Lucescu: „Vino!” Răspunsul dat imediat de pe „Il Luce” 9:01 Sebastian Vettel va pilota monopostul McLaren MP4/8 al lui Ayrton Senna în weekendul Marelui Premiu din Emilia-Romagna 9:01 FotoFlorin Răducioiu radiază de fericire alături de iubita cu 10 ani mai tânără! Cum arată Andreea, femeia care l-a cucerit 8:42 Kylian Mbappe, mesaj de patru cuvinte după ce PSG a fost învinsă de Borussia Dortmund! Postarea făcută imediat după meci 8:36 Anunţul radical făcut de Ronnie O`Sullivan, după ce a fost eliminat în sferturile Campionatului Mondial de snooker 8:20 Dennis Man, desemnat jucătorul sezonului la Parma, în Gazzetta dello Sport! Mihăilă, în top şi el! Sezon de vis pentru români 1
23:45
Borussia Dortmund – PSG 1-0! Fullkrug, singurul marcator într-un meci cu ocazii uriaşe! Mbappe nu s-a lipit la gol