„Nu am putut lega două pase!” Lionel Messi a revenit după 88 de zile la naţionala Argentinei, dar a avut un meci de coşmar

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 11.10.2024, 12:53

Lionel Messi, după Venezuela - Argentina 1-1 / Profimediaimages

Lionel Messi a revenit după 88 de zile la naţionala Argentinei, dar a trăit o dezamăgire în meciul cu Venezuela, scor 1-1, din preliminariile sud-americane ale World Cup 2026. Turneul final se vede în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.

Chiar dacă Otamendi a deschis scorul pentru „pume”, în minutul 13, gazdele au restabilit egalitatea după pauză prin Rondon. Meciul s-a disputat în condiţii grele, terenul fiind aproape impracticabil.

Lionel Messi a revenit după 88 de zile la naţionala Argentinei

Lionel Messi a avut o primă reacţie după remiza Argentinei şi s-a plâns de calitatea suprafeţei de joc. Starul de la Inter Miami a avut un mesaj ferm.

A fost foarte greu, jocul a fost foarte lent şi urât. Nu am putut lega două pase. E foarte greu să joci aşa!

Terenul nu ne-a ajutat să facem ceea ce ne-am dorit. A trebuit să jucăm un fotbal pe care nu l-am pregătit, dar pe care îl ştim deja. În prima repriză am dat nişte pase în spate şi apa a oprit mingea şi ne-a îngreunat„, a declarat Lionel Messi pentru ole.com.ro.

Lionel Scaloni a avut o reacţie nervoasă din cauza stării terenului. Şi-ar fi dorit ca meciul să fie amânat.

Este clar că condiţiile nu erau potrivite pentru un meci, nu s-a putut juca. Dacă meciul nu se putea juca, nu se putea juca! Astăzi condiţiile nu erau potrivite. Am avut mai multe ocazii clare, am încercat şuturi din afara terenului şi mingi lungi, aşa cum era normal să se joace„, a declarat selecţionerul Argentinei.

Argentina, încurcată de Venezuela

Selecţionata Braziliei a obţinut victoria in extremis în deplasare cu Chile, cu scorul de 2-1, joi, în preliminariile sud-americane ale Cupei Mondiale de fotbal din 2026.

Chilienii au deschis scorul rapid, prin Eduardo Vargas (2), dar Selecao a egalat chiar înainte de pauză, prin debutantul Igor Jesus (45+1). Victoria oaspeţilor a fost adusă de Luiz Henrique (89), atacantul echipei Botafogo.

Argentina, campioana mondială en titre, a remizat cu Venezuela, 1-1, în deplasare.

Selecţionata Albiceleste, cu Lionel Messi integralist, a marcat prima, prin Nicolas Otamendi (13), din pasa starului de la Inter Miami, ”Vinotinto” egalând în partea secundă, prin Salomon Rondon (65).

Bolivia, revelaţia acestei campanii, a învins Columbia, finalista Copa America 2024, cu 1-0, prin golul lui Miguel Terceros (58), în ciuda faptului că a jucat din minutul 21 în zece oameni. Bolivia a pus astfel capăt unei serii de 13 meciuri fără victorie în faţa Columbiei.

Rezultatele de joi:

Bolivia – Columbia 1-0
A marcat: Miguel Terceros 58.
Cartonaş roşu: Hector Cuellar (Bolivia) 21.

Venezuela – Argentina 1-1
Au marcat: Salomon Rondon 65, respectiv Nicolas Otamendi 13.

Ecuador – Paraguay 0-0

Chile – Brazilia 1-2
Au marcat: Eduardo Vargas 2, respectiv Igor Jesus 45+1, Luiz Henrique 89.

Meciul Peru – Uruguay este programat vineri.