Basarab Panduru laudă jocul FCSB-ului, din înfrângerea cu West Ham: „Dacă nu ar fi dat penalty, nu ştiu ce s-ar fi întâmplat”

De Viviana Moraru
Publicat: 9.09.2022, 8:50

Basarab Panduru

Basarab Panduru/ Captură Orangesport.ro

FCSB a sperat timp de o repriză în partida cu West Ham. Trupa lui Nicolae Dică a intrat cu avantaj la pauză, după golul superb marcat de Andrei Cordea. Ulterior, roş-albaştrii s-au prăbuşit după două goluri încasate în şapte minute, în repriza secundă.

Basarab Panduru laudă jocul FCSB-ului, în înfrângerea cu West Ham

Basarab Panduru a analizat jocul prestat de FCSB, în deplasarea din Anglia. Fostul internaţional român a ajuns la concluzia că jucătorii lui Nicolae Dică au avut o evoluţie solidă până la golul egalizator al lui West Ham.

Totodată, Panduru susţine că, dacă nu s-ar fi acordat lovitură de la 11 metri la faza din minutul 68, FCSB ar fi putut înscrie golul secund. În privinţa loviturii de la punctul cu var acordată de central, acesta consideră că a fost dictată mult prea uşor.

„Nu mi se pare penalty. Voi explica de ce şi după care s-a terminat tot pentru FCSB şi au venit lucrurile în favoarea lui West Ham.

Târnovanu iese, se opreşte şi atacantul (n.r. – Cornet) intră în el. Se dă penalty, se dă gol, apoi vine golul de 2-1. Până atunci mi-a plăcut FCSB, a făcut o repriză solidă, FCSB a avut ocaziile. Golul din minutul 34… Pasă Olaru, dar părerea mea e că vrea să tragă şi bagă Cordea mingea în poartă. Cu schimbările făcute, cu Paqueta, cu Antonio, s-a întors soarta meciului.

Mi-a plăcut FCSB, cum a ajucat, cum a stat în prima repriză cu Compagno, care n-a fost la mijloc şi echipa în spatele lui. Au stat la 70 de metri de poartă, nu i-au lăsat să construiască. Tot ce au făcut în prima repriză a fost corect. Dacă nu ar fi dat penalty-ul, nu ştiu ce s-ar fi întâmplat. Poate marca FCSB golul secund”, a declarat Basarab Panduru, conform orangesport.ro.

Dumitru Dragomir face praf arbitrajul din West Ham – FCSB 3-1

Dumitru Dragomir a criticat arbitrajul din West Ham – FCSB 3-1. Fostul şef de la LPF este convins că penalty-ul prin care englezii au egalat în minutul 68 a fost acordat în mod eronat de către centralul partidei.

„Nu a fost niciun penalty, indiferent de părerea altora. Nu a fost și nu va fi niciodată! Portarul vine să dea cu pumnul și este faultat. Arbitrul hoțoman a comis-o. Convingerea mea este că a mai comis-o astăzi de două-trei ori.

FCSB a jucat bine până la schimbări. Atunci s-a ales praful de tot. Edjouma și Oaidă, chiar și Olaru au jucat bine. Plus portarul, chiar dacă a fost fricos la golul 3. Mie mi-a plăcut și Octavian Popescu, chiar dacă a greșit.

Mi-a plăcut, nu am jucat de la egal la egal, pentru că am fost dominați din primul până în minutul 95. Eu cred că Dică trebuie păstrat, ar trebui să i se acorde încredere măcar până în primăvară”, a declarat Dumitru Dragomir, conform gsp.ro.

12:15 VIDEOLionel Messi, un nou meci fabulos în MLS! Argentinianul a făcut spectacol în faţa a 65.000 de oameni 12:08 Gigi Becali îl umple de bani pe Elias Charalambous, după ce FCSB a devenit campioana României: „E atât de credincios!” 11:56 FC Porto – Sporting LIVE VIDEO (22:30) în AntenaPLAY! Meciul zilei din Liga Portugal 11:38 Video„Simona Halep în acţionariat la Farul?” Stere Halep a făcut anunţul imediat după ce FCSB a devenit campioana României 11:16 Anunţul momentului în fotbalul românesc, la 12 ore după ce FCSB a cucerit titlul: „Va reveni la Steaua. Sunt discuţii” 10:47 FotoFCSB a sărbătorit pe manele titlul! Tavi Popescu, „transformat” pe dedicaţia lui Florin Tănase. Miculescu a „aruncat” cu bani! 10:21 Andre Villas-Boas este noul preşedinte de la FC Porto! A pus capăt unei domnii de peste 40 de ani 10:05 Foto„Campioanele din spatele campionilor!” Iubitele şi soţiile jucătorilor de la FCSB au radiat de fericire la sărbătoarea de titlu 9:56 Video„Ai cuvintele la tine, copile” Darius Olaru, schimb de replici savuros cu Alex Băluţă. Imagini memorabile cu jucătorii de la FCSB 9:02 Gabi Balint, ironie uluitoare după ce FCSB a câştigat titlul! Mesajul care îi va provoca o criză de nervi lui Gigi Becali Vezi toate știrile

Horoscopul lunii mai 2024. Nativii vor găsi timp pentru dezvoltare personală și socială