Răzvan Lucescu a intrat în istorie după PAOK – Frankfurt 2-1. ”Să ne bucurăm de victorie si atât”

De Dan Roșu
Publicat: 6.10.2023, 8:28

Răzvan Lucescu a intrat în istorie după PAOK - Frankfurt 2-1

Răzvan Lucescu, în timpul unui meci / Profimedia Images

Răzvan Lucescu a intrat în istorie după PAOK – Frankfurt 2-1. Românul a devenit primul antrenor al clubului care obține cinci victorii consecutive în cupele europene.

Seria a început cu 3-0 cu Hajduk Split, în turul 3 preliminar al Conference League. Au urmat dubla cu Hears (2-1, 4-0) și succesele din Grupa G, 3-2 cu HJK și 2-1 cu Eintracht Frankfurt.

Răzvan Lucescu a intrat în istorie după PAOK – Frankfurt 2-1

”Este devreme să ne gândim la primul loc. Important este ca am câștigat, dar fiecare meci va fi foarte greu. Eintracht este o echipă foarte puternică, rapidă, care produce mult fotbal. Și Aberdeen și Helsinki pot face puncte. Să ne bucurăm de victorie si atât.

Fiecare meci va fi câștigat cu spirit de luptă și atenție la detalii. Mă bucur că băieții au înțeles perfect cum să reacționeze după ce am primit gol”, a spus Lucescu, după victoria cu nemții.

PAOK – Frankfurt 2-1

PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu, a învins, joi seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa Eintracht Frankfurt, în grupele Conference League.

Învingătorii au marcat prin Zivkovic ’28 şi Koulierakis ‘90+2. Pentru Eintracht a înscris Marmoush ’68.

Răzvan Lucescu a cedat nervos, după ce PAOK a fost egalată dramatic de Panathinaikos

Dacă în Europa, PAOK merge perfect, în campionat ultimul rezultat, 2-2 pe terenul lui Panathinaikos, l-a făcut pe fostul selecționer să vorbească despre corupție în fotbalul elen.

PAOK a condus-o pe Panathinaikos cu 2-1, până în prelungirile partidei. Trupa lui Răzvan Lucescu s-a văzut egalată în minutul 90+6, după golul reușit de Jeremejeff.

Răzvan Lucescu s-a revoltat la finalul partidei cu Panathinaikos, și a dat un „recital”, la flash interviu. Acesta a declarat că arbitrul a avut multe decizii în favoarea adversarei lui PAOK, și s-a plâns de faptul că există corupție în fotbalul grec.

„Vorbim doar despre corupție. Ce pot să spun despre fotbal? Putem să ne amintim ce s-a întâmplat și în urmă cu câteva zile. Hai să jucăm pentru Panathinaikos, ca să câștige ei, și să fie toată lumea fericită. Au fost cartonașe dictate împotriva noastre, ei nu primeau nimic, golul este marcat în afara minutelor de prelungire, când mingea se afla la centrul terenului.

Sunt prea multe pentru a fi lăsate să treacă cu vederea. Ne testează în fiecare fel. Dacă vreți să vorbim despre fotbal, Panathinaikos ne-a dominat în prima repriză, dar în a doua, au schimbat complet jocul. Ne-am apărat foarte bine, am ratat și câteva șanse.

Dar acesta nu este fotbal, este o rușine a fotbalului grecesc. Asta este realitate. Trebuie să se schimbe imediat”, a declarat Răzvan Lucescu, conform presei din Grecia.

Cine se califică în sferturile de finală ale EURO 2024?

20:55

România – Olanda LIVE TEXT, ora 19:00, în optimi la EURO 2024. Naţionala lui Edi Iordănescu e gata să scrie istorie

20:50

Franţa – Belgia 1-0. Autogolul lui Vertonghen i-a calificat pe francezi în sferturi la EURO 2024. Mbappe, evoluţie „ştearsă”!

20:05

Florinel Coman, OUT de la antrenamentul României! Ce s-a întâmplat cu o zi înainte de meciul cu Olanda, de la EURO 2024

19:32

„Gigi Becali ţi-a transmis vreun mesaj?” Marius Ştefănescu a dezvăluit adevăratul motiv pentru care a ales să joace la FCSB

19:18

Programul complet al etapei de Formula 3 a Marelui Premiu al Marii Britanii (5-7 iulie). Competiţia este exclusiv în AntenaPLAY

18:50

Noutățile lunii Iulie în AntenaPLAY

1 Foto„Echipa din spatele echipei!” Iubitele și soțiile „tricolorilor”, fotografie de colecție de la EURO 2024s 2 FotoIvana Knoll a încins atmosfera la Croaţia – Italia! Apariţie „fierbinte”, cu care a atras toate priviriles 3 VIDEOProgramul complet al Marelui Premiu al Austriei! Marea cursă va fi duminică, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45)s 4 FotoIanis Hagi şi soţia lui și-au dat frâu liber emoțiilor după calificarea României! Elena Tănase, copleşită! Imagine superbăs 5 Slovacia – România 1-1. FABULOS! Naţionala lui Edi Iordănescu a scris ISTORIE şi s-a calificat în optimi la EURO 2024s 6 FotoGigi Becali, la 66 de ani! Dezvăluire incredibilă. Care este, de fapt, data de naştere a patronului FCSB: „M-am născut pe câmp!”s

4 zodii care sunt de neoprit în dragoste. Nativii care fac tot ce le trece prin cap

Zodii care au toate șansele să lase tot și să călătorească în lume. Nativii care apreciază experiențele noi