Cum arată tabloul sferturilor de finală ale Cupei României. Care sunt echipele calificate

Alex Ioniță Publicat: 7 decembrie 2023, 23:03

Cum arată tabloul sferturilor de finală ale Cupei României

Cupa României / Profimedia

Cum arată tabloul sferturilor de finală ale Cupei României. După rezultatele înregistrate în această seară, s-au aflat toate formațiile calificate în această fază a competiției, care se vor lupta pentru câștigarea trofeului.

Ultimele două meciuri din faza grupelor au fost FCU Craiova – FCSB 2-0 și Dinamo – Oțelul 3-3. După aceste rezultate, „roș-albaștrii” și „câinii” au fost eliminați din această competiție. Partidele menționate anterior au fost în format LIVE SCORE pe AS.ro.

Cum arată tabloul sferturilor de finală ale Cupei României. Corvinul Hunedoara, singura echipă din Liga a 2-a din fazele eliminatorii

Odată cu finalul partidelor menționate mai sus, s-au aflat toate echipele calificate în sferturile de finală ale Cupei României. Este vorba despre: Corvinul Hunedoara, FC Hermannstadt, Universitatea Cluj, CFR Cluj, FCU Craiova, Oțelul Galați, Universitatea Craiova și FC Voluntari.

Având în vedere formatul competiției, se știu deja duelurile din sferturi, dat fiind faptul că nu mai este nevoie de o tragere la sorți. Oficialii FRF au hotârât ca echipele de pe primele locuri din grupe să se dueleze cu cele de pe pozițiile secunde.

Iată tabloul complet al sferturilor de finală din Cupa României

De notat este faptul că echipa care va câștiga Cupa României va participa, în sezonul viitor, în preliminariile UEFA Europa League.

Iată situația finală a grupelor din Cupa României, după meciurile din ultima etapă:

FCSB, 4 schimbări la pauză în meciul cu FCU Craiova

FCSB a efectuat 4 schimbări la pauză în meciul cu FCU Craiova. Gigi Becali a luat o decizie fulger înainte de a doua repriză, având în vedere faptul că echipa sa era condusă de olteni.

În prima repriză jocul „roș-albaștrilor” a fost cu adevărat catastrofal, iar scorul era de 2-0, în favoarea gazdelor. Astfel, patronul vicecampioanei, care se implică în viața echipei, a decis să schimbe nu mai puțin de 4 jucători.

Înainte de startul reprizei secunde, Dorin Rotariu, Damjan Djokovic, Valentin Crețu și Eduard Radaslavescu au fost înlocuiți, cel mai probabil pentru că l-au dezamăgit pe patronul formației, Gigi Becali.

În locul acestora au intrat jucători care, în mod normal, sunt titulari la formația „roș-albastră”. Este vorba despre David Miculescu, Darius Olaru, Adrian Șut, dar și despre Alexandru Pantea.

0:05 Gică Hagi, discurs uriaş după ce FCSB a câştigat campionatul: „Trebuie să vorbim mai puţin şi să-i felicităm!” 27
23:33
VideoJucătorii de la FCSB au întrerupt conferința lui Charalambous și au declanșat nebunia: „Campionii, campionii!”
27
23:18
„Sunt antrenor de marcă!” Gigi Becali, reacţie savuroasă după triumful FCSB-ului: „Mă întorc la muls oile acum!”
27
23:16
Florinel Coman, după titlul cucerit de FCSB după 9 ani: „Golul lui Băluţă a fost cel mai emoţionant”
27
23:14
Octavian Popescu l-a imitat pe „Dodel” Tănase după ce FCSB a câștigat titlul: „Bravo vouă, bă!”
27
23:00
Gigi Becali, propunere în direct pentru Florinel Coman, după ce FCSB a devenit campioană: „Trebuie să discut cu el!”
27
22:51
Mihai Stoica, plin de sânge în peluză după ce FCSB a câștigat titlul! Imagine uluitoare cu oficialul roș-albaștrilor
27
22:43
Gigi Becali a anunţat primul jucător de pe lista de transferuri de la FCSB. Ce a spus despre Denis Alibec, Kiki şi Louis Munteanu
27
22:42
Gigi Becali nu le-a uitat pe rivalele Rapid şi Dinamo! Prima reacţie, după ce FCSB a devenit campioană: „Nu mă interesează!”
27
22:31
FotoNebunie pe Arena Națională după ce FCSB a câștigat titlul! Imagini de senzație cu noii campioni ai României