Decizie radicală luată de Gigi Becali înainte de Dinamo – FCSB: „Toţi!”. Anunţul momentului făcut de patronul campioanei României

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 28.10.2024, 11:06

Decizie radicală luată de Gigi Becali înainte de Dinamo - FCSB

Gigi Becali, declaraţii la Palat / AS.ro

O decizie radicală a fost luată de Gigi Becali înainte de meciul Dinamo – FCSB, din Cupa României. Patronul roş-albaştrilor a făcut anunţul la 12 ore după remiza cu Rapid, de pe Arena Naţională.

FCSB a ajuns la şapte meciuri la rând fără victorie în faţa rivalei Rapid. Roş-albaştrii sunt pe locul 6 în Liga 1, ultimul care duce în play-off. Jucătorii lui Elias Charalambous au şi o restanţă de disputat.

Decizie radicală luată de Gigi Becali înainte de Dinamo – FCSB

Pentru FCSB urmează meciul din Cupă cu Dinamo. Gigi Becali a decis să schimbe total primul 11. Dintre titularii cu Rapid, numai Ştefan Târnovanu va fi pe teren în „Derby de România”.

Toată echipa o schimb cu Dinamo, nu joacă nimeni din ăştia. Toată echipa! Acum să îi vedem, hai să îi vedem acum. Toţi vor fi schimbaţi, niciunul de aseara nu va juca. Toţi! Numai unul, Târnovanu, va juca. În rest nimeni nu va juca.

Cupa este un obiectiv. De aia sunt fotbalişti… de aia Ştefănescu a costat 1.300.000 de euro. Să joace! Nu?

Probabil în iarnă să mai vină ceva, dar de plecat ce să plece? Toţi jucătorii care sunt acum, chiar şi la echipa a doua, nu este niciunul de care să zic că vreau să scap. Au o anumită valoare, nu ştiu cât de mare, acum îi testăm. Acum de exempluo să joace Baeten, a dat gol, ne-a calificat, îi mulţumim. După aia, cam moale… probabil şi din cauza antrenamentelor. Acum să vedem, are posibilitatea să demonstreze şi Baeten. Nu e niciun jucător de care să vreau să scap„, a declarat Gigi Becali la Palat.

FCSB a jucat cu Dinamo în urmă cu opt zile, în campionat. Roş-albaştrii au câştigat cu 2-0, golurile fiind marcate de Bîrligea şi Musi.

Cum a arătat echipa de start a FCSB-ului din meciul cu Rapid:

Florin Tănase, reacţie genială după scandalul dintre Marius Şumudică şi Elias Charalambous

Florin Tănase a avut o reacţie savuroasă după scandalul dintre Marius Şumudică şi Elias Charalambous, de la finalul derby-ului FCSB – Rapid 0-0. Şumi a făcut o criză de nervi după ce cipriotul a plecat mai devreme la cabine, fără să-l salute.

Şumudică a izbucnit chiar după fluierul final, când l-a văzut pe Elias Charalambous că se duce la vestiare fără să-l salute. Antrenorul Rapidului i-a cerut explicaţii şi s-a calmat cu greu.

Tănase a avut o reacţie genială atunci când a fost întrebat de incident. „N-am văzut, eu am văzut doar că s-au pupat”, a spus Florin Tănase, cu zâmbetul pe buze.

Tănase a anunţat apoi că şi-ar dori ca rivala Rapid să ajungă în play-off, pentru a avea alte două derby-uri.

Ar fi frumos pentru fani, încă două derby-uri, să fie în play-off. Mai sunt multe meciuri şi pot acumula puncte”, a mai spus Tănase, care a revenit după o accidentare care l-a ţinut 3 săptămâni departe de teren.

FCSB – Rapid 0-0

FCSB a dominat prima repriză a meciului cu Rapid, dar giuleştenii au avut cea mai mare ocazie de gol. N’Jie şi Boupendza au ratat în aceeaşi fază, din minutul 16, după o excelentă pasă a lui Petrila. FCSB a replicat la faza imediat următoare prin şutul lui Alexandru Băluţă. În minutul 30 Octavian Popescu a pasat pentru Olaru, acesta a şutat din careu, dar Siegrist şi-a salvat echipa, respingând balonul. Siegrist a intervenit din nou în minutul 45+1, scoţând de sub bară şutul lui Octavian Popescu.

Şut a deviat cu călcâiul la un corner, în minutul 51, fiind aproape de gol. Iar imediat arbitrul Istvan Kovacs a oprit meciul pentru o petardă aruncată pe teren, discutând cu căpitanii celor două echipe, Olaru şi Onea. Minutul 57 a adus o altă scurtă întrerupere din cauza unor petarde, Kovacs discutând din nou cu oficiali ai celor două echipe.

Rapid a trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 76, la şutul lui Emmers, iar Daniel Popa a trimis în plasa laterală, singur cu portarul rapidist, în minutul 82. S-a încheiat 0-0, FCSB a făcut 20 de puncte şi este pe locul 6, în timp ce Rapid are 17 puncte şi ocupă poziţia a 10-a.

FCSB: Târnovanu – V. Creţu, Dawa, Ngezana, Radunovic – Olaru, Şut, Fl. Tănase (Baba Alhassan 78) – Al. Băluţă (D. Popa 56), Miculescu (M. Ştefănescu 84), Oct. Popescu (Al. Musi 84). ANTRENOR: Elias Charalambous

RAPID: Siegrist – C. Manea, C. Ignat, Paşcanu – Onea, Kait (Emmers 37), Christensen, Borza – N’Jie (Al. Dobre 61), Boupendza, Petrila (Micovschi 87). ANTRENOR: Marius Şumudică

Cartonaşe galbene: Olaru 81 / N’Jie 47, Christensen 81, Marius Şumudică 0-+3, Boupendza 90+5

15:38

Bernadette Szocs revine la WTT Champions Frankfurt (3-10 noiembrie, AntenaPLAY). Miză uriaşă pentru Bernie

15:27

Farul Constanţa – Universitatea Craiova LIVE TEXT (21:00). Duel de foc la Ovidiu! Gică Hagi primeşte vizita lui Costel Gâlcă

14:53

Andrei Nicolescu, anunţ uriaş despre viitorul lui Zeljko Kopic! Ce se întâmplă cu antrenorul lui Dinamo: „Suntem în discuţii”

14:18

Cui Yongxi, al şaptelea jucător chinez care a debutat în NBA! Jucătorul lui Brooklyn Nets a reuşit primul său punct

13:59

Erik ten Hag a fost demis de Manchester United! Anunţul oficial al clubului de pe Old Trafford. Cine îl va înlocui

13:32

Yue Yuan, declaraţii superbe după ce a învins-o pe Simona Halep: „Mi-am făcut poză cu ea. Am avut mari emoţii”

1 VideoMotivul din spatele crizei de nervi a lui Răzvan Lucescu! Patronul lui AEK l-a distrus pe român: „Provocator! Îşi arată educaţia”s 2 Decizia lui Ivan Savvidis în privinţa lui Răzvan Lucescu, după ce antrenorul român a fost scos cu bodyguarzii de pe teren!s 3 Gigi Becali a anunţat care e super-jucătorul care poate ajunge la FCSB: „Dau 1.5 milioane de euro pe el. E fotbalist”s 4 VIDEOCarlos Sainz va pleca din pole position în Marele Premiu al Mexicului! Tur perfect pentru pilotul Ferrari în calificăris 5 FotoDiana Şucu, lux şi opulenţă pe stadionul din Giuleşti. Soţia milionarului Dan Şucu şi-a etalat bijuteriile de sute de mii de euros 6 Reacţia oficială a Farului după ce s-a scris că Gică Hagi şi Gică Popescu s-au certat şi sunt aproape de ruptura definitivă!s