Cupa României | Rapid, Farul şi Universitatea Craiova, OUT din Cupa României! CFR Cluj şi U Cluj, calificate în sferturi! Toate rezultatele zilei, AICI

Antena Sport Publicat: 7 decembrie 2022, 21:50

CFR Cluj

Jucătorii de la CFR Cluj, la finalul unui meci/ Profimedia

Cupa României | Rapid, Farul şi Universitatea Craiova au fost eliminate din Cupa României. U Cluj, CFR Cluj, Hermannstadt şi FC Argeş şi-au asigurat prezenţa în sferturi.

Rapid a fost eliminată din Cupa României, după remiza de pe terenul celor de la U Cluj. Giuleştenii aveau nevoie de victorie, pentru a se califica. Trupa lui Eugen Neagoe merge în sferturi, graţie rezultatului de egalitate.

Farul a încheiat la egalitate cu U Cluj, ambele cu 5 puncte, însă „şepcile roşii” au avut un golaveraj mai bun. Trupa lui Gică Hagi a remizat în ultimul meci cu CFR Cluj, scor 0-0.

Cupa României | U Cluj – Rapid și Farul – CFR Cluj, meciurile zilei din grupe!

Final! U Cluj – Rapid 0-0 şi Farul – CFR Cluj 0-0! Gică Hagi şi Adi Mutu au fost eliminaţi din Cupa României!

Min. 3: Cartonaş roşu pentru Borza! Farul rămâne în inferioritate numerică, după un fault dur făcut de tânărul fundaş, asupra lui Billong!

Min. 1: Încep partidele U Cluj – Rapid şi Farul – CFR Cluj!

Farul – CFR Cluj, echipele de start:

CFR Cluj: Scuffet – Braun, Billong, Yuri, Camora – Hoban, Bordeianu – Roger, Deac, Yeboah – Birligea
Rezerve: Sava, Kolinger, Manea, Gîdea, Itu, Ze Gomez, Boateng, Janga, Petrila
Antrenor: Dan Petrescu

Farul: Buzbuchi – Benzar, Artean, M.Popescu, Borza – Doukoure, Nedelcu, Casap – R.Moldoveanu, Morar, Sali
Rezerve: Mușat, Sîrbu, Kiki, Bîrzu, Stoian, Mazilu, Banu, Dumitrache, Cojocaru
Antrenor: Gheorghe Hagi

U Cluj – Rapid, echipele de start:

U Cluj: Gorcea – Vlădoiu, F. Ilie, Ispas, Briceag – Purece, Remacle, G. Simion – Chipciu, Ad. Bălan, Thiam
Rezerve: Păun, Romeo, Pițian, Filip, Horșia, Ely Fernandes, Haită, Hofman, Fulop
Anternor: Eugen Neagoe

Rapid: Drăghia – Onea, Săpunaru, Dr.Grigore, Morais – Kait, Crepulja, Emmers – Sefer, Dugandzic, Pănoiu
Rezerve: Moldovan, Belu, Iacob, Ignat, Ciobanu, Ioniță, Crivac, Despa, Vojtus
Antrenor: Adrian Mutu

Universitatea Craiova, OUT din Cupa României

Update 18:55: Final! FC Argeş – Universitatea Craiova 2-1! Trupa din Trivale s-a calificat în sferturile Cupei României, după ce a revenit fabulos de la 0-1! Alături de FC Argeş, în următoarea fază a competiţiei s-a calificat şi Hermannstadt, care a zdrobit-o pe Chindia cu 4-1 şi au încheiat grupa pe primul loc!

Update Min. 69: FC Argeş – Universitatea Craiova 2-1! Tofan îi aduce pe argeşeni în avantaj! Trupa lui Marius Croitoru a revenit spectaculos!

Update Min. 64: FC Argeş – Universitatea Craiova 1-1! Trupa lui Marius Croitoru a reuşit să egaleze prin Dorian Bertrand!

Update Min. 56: FC Argeş – Universitatea Craiova 0-1! Oltenii lui Mirel Rădoi au deschis scorul prin Vladimir Screciu! Mijlocaşul a marcat printr-o lovitură de cap, dintr-un corner executat perfect!

Update 17:00: Începe meciul dintre FC Argeş şi Universitatea Craiova.

Sepsi Sf. Gheorghe și FC U Craiova 1948 sunt primele două echipe calificate în sferturile Cupei României.

Rezultatele zilei de miercuri, din grupele Cupei României:

Lupta încinsă pentru calificare, dintre CFR, U Cluj, Farul și Rapid s-a întins până în ultima rundă din grupa C.

Rapid este obligată să câștige meciul cu U, de pe Cluj Arena, pentru a avansa în sferturi. La rândul său, Farul are nevoie de victorie în partida de la Ovidiu, cu CFR Cluj, pentru a obține calificarea în faza următoare.

Situația actuală din grupa C din Cupa României:

Tot astăzi se dispută ultimele meciuri din grupa D, acolo unde Universitatea Craiova este lider după primele două etape, cu 4 puncte.

Situația actuală din grupa D din Cupa României:

„Florinel Coman și Denis Alibec, la Rapid?”. Ce a răspuns Adi Mutu

„Florinel Coman și Denis Alibec, la Rapid?”. Aceasta a fost întrebarea primită de Adi Mutu, după ultimele discuții apărute în legătură cu cele două posibile transferuri.

Mutu este cu gândul la perioada de mercato din această iarnă.

Antrenorul Rapidului a fost întrebat și despre posibilitatea să își întărească linia ofensivă cu transferurile lui Florinel Coman, de la FCSB, și Denis Alibec, de la Farul Constanța.

„Briliantul” a lămurit situația și a precizat că, la ora actuală, cele două mutări nu reprezintă un obiectiv, în Giulești.

„Jucătorii sunt încă sub evaluare și am zis că o să facem acest lucru (n.r. – planul pentru transferuri) când vom fi în pauza competițională. (N.r. – Coman și Alibec sunt transferuri fezabile?) Nu, nu sunt fezabile”, a spus Adrian Mutu, în exclusivitate pentru Antena Sport.

Adrian Mutu a avut mari probleme de lot la ultimul meci, cu FC Argeș, scor 1-1, din cauza accidentărilor. Nu mai puțin de 10 jucători au acuzat probleme medicale și nu au fost disponibili pentru partida din Trivale.

Este vorba despre Alex Albu, Alex Ioniță, Valentin Costache, Damien Dussaut, Jayson Papeau, Alexandru Mățan, Florin Ștefan, Kevin Luckassen, Younes Bnou Marzouk și Junior Morais.

Cine va fi golgheterul Ligii 1?

23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu