„Echipa naţională a căzut foarte mult!” Victor Piţurcă critică strategia lui Mirel Rădoi după amicalul cu Anglia: „Nu ştiu în ce urnă valorică vom fi dacă mergem aşa!”

Actualizat: 7.06.2021, 15:40

Victor Piţurcă, în timpul unei conferințe de presă

Victor Pițurcă, despre retrogradarea lui Dinamo

Victor Piţurcă, în timpul unei conferințe de presă / Hepta

Victor Piţurcă, reacţie după Anglia – România 1-0. Tricolorii au pierdut amicalul cu Anglia de la Middlesbrough, scor 1-0. Fostul selecţioner spune că naţionala a decăzut extrem de mul în ultima perioadă.

România cu Mirel Rădoi pe bancă doboară record negativ după record negativ. Naţionala României a ajuns la 4 înfrângeri consecutive.

Victor Piţurcă, reacţie după Anglia – România 1-0: „Echipa naţională a căzut foarte mult

Echipa naţională a căzut foarte mult, dar asta e situaţia. Cred că, la fel ca orice reprezentativă, are probleme de genul acesta. Dar la noi cred că ţine de prea mult timp.

De ce? Cred că au fost tineri care au făcut o figură fumoasă la EURO U21 şi mă aşteptam ca ei să aducă naţionala acolo unde a fost, să reuşească anumite calificări. Dar iată că nu reuşim.

Cred că acele cauze trebuie analizate de cei care conduc fotbalul. Trebuie să fie 15-20 de jucători care să vină constant la naţională. E obiectivul selecţionerului, de ce strategii are, ce vrea să facă. Ştiu că eram criticat când eram eu selecţioner. E foarte important cum îţi pregăteşti jocurile, ce rezultă din acele jocuri.

S-au pierdut acum două jocuri, cu Germania şi Armenia, iar şansele noastre sunt extrem de mici la calificarea la Mondial. Nu se mai poate juca spectaculos la naţională.
Se încearcă, dar nu se reuşeşte. Dacă vom merge tot aşa, nu ştiu în ce urnă valorică vom fi şi ce vom face în meciurile următoare”, a declarat fostul selecţioner Victor Piţurcă la Look Sport.

Anglia – România 1-0! Florin Niţă, cel mai bun tricolor

România a pierdut la limită cu Anglia, 0-1, la capătul unui meci în care „tricolorii” au avut o prestaţie onorabilă. În prima repriză, Răzvan Marin, Adiţă Păun şi Deian Sorescu au ratat ocazii uriaşe. În repriza secundă, englezii au marcat unicul gol al meciului, în minutul 68. Tiberiu Căpuşă l-a faultat pe Jack Grealish în careu, iar Marcus Rashford l-a învins pe Florin Niţă din penalty.

Anglia – România a fost cel mai tare meci din mandatul de selecționer al lui Mirel Rădoi. Statistic vorbind, acesta este cel mai slab selecționer din istoria naționalei, cu 7 înfrângeri în 12 meciuri și o medie de 2 goluri încasate de partidă.

2
22:18
Românii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Trei români joacă vineri, LIVE în AntenaPLAY
2
22:15
„Nu l-am sunat pe Gigi Becali că nu am fost în halul ăla de beat!” Tamaş, dezvăluiri colosale: „Aoleu, iar s-a îmbătat Găbiță!”
2
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
2
21:50
România s-a calificat în finală la Campionatul European de gimnastică de la Rimini. Alte trei finale pe aparate pentru tricolore
2
21:40
Claudiu Keşeru, categoric după ce FCSB a cucerit titlul: „E momentul să plece”. Ce şanse le dă roş-albaştrilor în Europa
2
20:53
Prima reacţie a lui Marius Şumudică, după întâlnirea de taină cu Dan Şucu: „Nu se gândește decât la binele Rapidului!”
2
20:52
Victor Piţurcă, şocat de „perla” Universităţii Craiova: „După 10 minute era sufocat. Patronul ar trebui să îşi pună întrebarea”
2
20:20
Programul complet al Marelui Premiu de la Miami (3-5 mai, AntenaPLAY)! Calificările şi cursele sunt şi pe Antena 3 CNN
2
20:18
Marius Lăcătuş a dat verdictul, după titlul câştigat de FCSB! „Fiara” ştie unde s-a făcut diferenţa