Edi Iordănescu s-a săturat și a tras un semnal uriaș de alarmă, după România – Slovenia 1-2. Selecționerul “tricolorilor” își dorește ca jucătorii săi să nu mai comită greșeli și să nu le mai ofere “cadouri” adversarilor. Naționala noastră a fost învinsă în meciul amical de la Cluj, cu două goluri venite după desincronizări în defensivă.
“Trebuie să încetăm să fim naivi!”, a fost anunțul clar făcut de Iordănescu, după ce România fost răpusă de Slovenia.
Edi Iordănescu s-a săturat și a tras un semnal uriaș de alarmă
Selecționerul României vrea să vadă o maturizare din partea jucătorilor săi, din punct de vedere al jocului și al atitudinii.
Edi Iordănescu a dat ca exemplu pozitiv repriza secundă din meciul cu Slovenia. Totuși, selecționerul a rămas cu un gust amar din cauza primei părți de pe Cluj Arena.
Iordănescu este mulțumit că discuția de la pauză și-a pus amprenta asupra jocului, iar România a reușit să reducă din diferență prin golul superb marcat de Denis Drăguș.
“În repriza a doua am văzut o echipă cu alt curaj, cu altă atitudine, alt spirit, o echipă cu altă claritate, care și-a însușit niște lucruri discutate la pauză. Asta a făcut să marcăm și să reintrăm în joc, să mai avem 4-5 ocazii mari, o bară.
Am convingerea că, dacă egalam până în minutul 80, poate puteam să și răsturnăm rezultatul. Cred că meritam cel puțin un egal și cred că trebuie să încetăm să fim naivi. Să încetăm să fim naivi, să ne maturizăm. Nu contează pentru mine că au fost mulți jucător noi, contează să văd că echipa gândește, este stăpână pe mijloacele ei, că jucătorii comunică și că nu mai facem cadouri”, a spus Edi Iordănescu, la conferința de presă.
Edi Iordănescu a tras concluzia, după meciul amical România – Slovenia 1-2
Edi Iordănescu anunță că și-a asumat selecția pentru meciurile cu Slovenia și Moldova, după ce a fost lovit de critici din toate părțile.
