Emil Săndoi a răbufnit după România U21 – Portugalia U21 0-2: „Fotbaliștii care joacă la cluburi mari fac doar un duș cu echipa!”

De Sebastian Cristian
Publicat: 24.03.2023, 22:59

Emil Săndoi a dezvăluit de ce Adrian Mazilu nu a jucat mai mult, la EURO U21

Emil Săndoi / Profimedia

Emil Săndoi a răbufnit după România U21 – Portugalia U21 0-2. Selecționerul „tricolorilor” U21 a comentat înfrângerea împotriva lusitanilor și a găsit câteva explicații pentru diferența de valoare.

Tineretul României nu a avut nicio șansă împotriva lusitanilor, care au controlat meciul de la început până la final.

„Cred că am făcut o primă repriză foarte proastă, cred că aiici a fost o problemă, poate și puțin ghinion pe care îl avem. La primul meci amical al meu am jucat 4-2-3-1 cu Spania, în al doilea meci cu Olanda am jucat în alt sistem. Parcă e un făcut, când jucăm 4-2-3-1 sau 4-3-3 nu a trecut un minut și am luat gol.

Parcă nici eu nu îmi explic, au fost unele stângăcii făcute. Sunt jucători tineri, contează foarte mult moralul pentru ei. În a doua repriză s-au schimbat puțin lucrurile, jocul a fost puțin mai echilibrat față de prima. Poate este o diferență între campionatele în care joacă marea majoritate sau aproape toți dintre ei și fotbalul pe care îl avem noi. Știm că este un decalaj, nu vreau să deranjez sau să jignesc pe nimeni, e un decalaj între echipe, e normal să fie așa. Sunt jucători care joacă la cluburi mari din Europa, acolo joacă, nu bifează un minut sau trei sau fac un duș cu echipa.

Am încredere că vom arăta altfel cu Germania, așa s-a întâmplat și la acțiunea trecută, am arătat altă față. O să încerc să le ridic moralul, asta și încercat în cabină, ne așteaptă un test foarte dificil, întâlnim echipe care își permit să schimbe un 11 întreg și joacă la fel de bine. Trebuie să ne refacem pentru meciul care urmează, vom vedea ce decizii luăm”, a declarat Emil Săndoi la finalul meciului, potrivit sport.ro.

România U21 – Portugalia U21 0-2! Înfrângere clară pentru naționala lui Emil Săndoi în amicalul „de foc”. Lusitanii au făcut diferența încă din prima repriză

România U 21 – Portugalia U21 0-2! Înfrângere clară pentru naționala lui Emil Săndoi în amicalul „de foc”. România U21 este calificată la Campionatul European din vară, din postura de ţară gazdă, alături de Georgia.

„Tricolorii” U21 nu au reușit să facă față unui adversar mult mai puternic, iar diferența a fost făcută încă din primele 45 de minute. În minutul 24, Portugalia a deschis scorul prin Souza. „Decarul” portughezilor a marcat cu un șut superb, la colțul lung. 12 minute mai târziu, Pedro Neto a majorat diferența pentru oaspeți. Repriza secundă nu a adus modificări pe tabelă, însă tot lusitanii au fost în controlul meciului. România U21 este calificată la Campionatul European din vară, din postura de ţară gazdă, alături de Georgia.

Unde va juca Ianis Hagi sezonul următor?

21:26 Ce a spus Simona Halep despre Patrick Mouratoglou, antrenorul care o pregătea când a fost depistată pozitiv: „Asta nu e adevărat” 21:17 „O tortură!” Cea mai dură reacţie, după ce Simona Halep a abandonat în primul tur al turneului de la Paris 21:08 Video„Sunt talente extraordinare!” Ion Marin, încântat de noua generaţia a României U18 20:50 Mihai Stoica a auzit ce a spus Gigi Becali şi a reacţionat imediat: „Faci asta şi poţi să deschizi capacul de la sicriu” 20:03 Reacţia categorică a lui Mircea Lucescu, după ce Dan Şucu ar fi ales noul antrenor de la Rapid: „Soluţia cea mai bună!” 20:03 FotoMoştenitorii lui Diego Maradona cer Balonul de Aur furat de la tatăl lor! Cum încearcă să anuleze vânzarea trofeului 19:49 Germania – Letonia 8-1 și Cehia – Danemarca 7-4 au fost LIVE în AntenaPLAY. Spectacol total la Campionatul Mondial de hochei 19:45 Chelsea va încasa un bonus de pe urma transferului lui Eden Hazard la Real Madrid din 2019! Motivul este uluitor 19:42 Simona Halep, prima reacţie după ce s-a retras de la Trophee Clarins! Mesaj scurt transmis de româncă, la ieşirea de pe teren 19:14 „S-a întors ghinionul pentru ea!” Verdictul americanilor, după ce Simona Halep a fost forţată să se retragă de la Trophee Clarins Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc în dragoste săptămâna aceasta. Vezi dacă te numeri printre ele

3 zodii ale căror relații se îmbunătățesc pe 15 mai 2024. Nativii care vor avea curajul să spună nu