Florinel Coman, discurs sincer după România – Liechtenstein 0-0: „E clar că nu ne este bine! Ne vom uni mai mult ca niciodată!”

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 7.06.2024, 23:35

Florinel Coman, discurs sincer după România - Liechtenstein 0-0

Captură Antena 1

Florinel Coman a avut un discurs sincer după România – Liechtenstein 0-0. Coman a recunoscut că naţionala României nu trece printr-o perioadă bună. România nu a marcat niciun gol în amicalele cu Bulgaria şi Liechtenstein.

Coman speră ca România să îşi fi păstrat golurile pentru meciurile de la EURO, cu Ucraina, Belgia şi Slovacia.

Florinel Coman, discurs sincer după România – Liechtenstein 0-0

„Nu suntem mulţumiţi, nu am arătat ca la antrenamente. Important e că am ieşit sănătoşi, au fost două meciuri mai slabe. Ne pare rău pentru suporteri. E clar că nu ne este bine. Ţinând cont că am avut 34 de ocazii, ştiam ce ne va aştepta, că ei se vor apăra.  Să sperăm că am păstrat golurile pentru Ucraina. Vom da totul pentru a face meciuri frumoase şi a face rezultate bune. Sunt emoţii pozitive. Vom vedea ce va fi, eu sper că vom ieşi din grupe. Este o emulaţie foarte bună la naţională. Ne vom uni foarte mult, mai mult ca niciodată înainte de EURO. Fanii să fie alături de noi, să fie mândri că am ajuns în postura asta şi să spere la lucruri pozitive„, a spus Florinel Coman în exclusivitate pentru Antena 1.

România – Liechtenstein 0-0. Rezultat ruşinos pentru naţionala lui Edi Iordănescu

Jucând în Ghencea, cu Ianis Hagi căpitan pentru prima oară la echipa naţională, tricolorii au pus presiune pe poarta oaspeţilor încă din start. Vasile Mogoş a trimis cu capul, în minutul 6, apoi portarul Buchel a scos şutul lui Racoviţan, în minutul 14, şi George Puşcaş a dat peste poartă o lovitură de cap şase minute mai târziu. Hagi a trecut pe lângă gol în minutul 31, iar Florinel Coman a încercat şi el poarta lui Buchel, în minutele 44 şi 45+4. Însă balonul nu a intrat în plasă şi la pauză s-a intrat cu scor alb, 0-0.

În partea secundă, Ianis Hagi a şutat periculos, în minutul 55, iar după trei minute, când pe teren a intrat Nicolae Stanciu, Hagi junior a venit şi a pus banderola pe braţul celui care este căpitanul obişnuit al reprezentativei tricolore. Mihăilă a şutat puternic din careu, în minutul 82, însă Buchel a apărat. Portarul oaspeţilor a reţinut şi şutul lui Man, din minutul 85, apoi jucătorii lui Iordănescu nu au mai creat nici o ocazie clară de gol bifând al patrulea meci consecutiv fără victorie şi al doilea fără gol marcat din acest an. 0-0 ruşinos cu Liechtenstein şi este pentru prima oară în istorie când România nu învinge o echipă care face parte dintre liliputanii Europei, Liechtenstein ocupând locul 202 în clasamentul FIFA. România este a 46-a în ierarhia mondială FIFA. Pentru Edi Iordănescu şi compania urmează primul meci de la turneul final al Euro 2024, cu Ucraina, la Munchen, în ziua de luni, 17 iunie.

• Marele Premiu de Formula 1 al Marii Britanii e live în AntenaPLAY, în perioada 5-7 iulie
  • Turneul de tenis de masă WTT Star Contender Bangkok 2024 e live în AntenaPLAY, în perioada 2-7 iulie
  • Cine se califică în sferturile de finală ale EURO 2024?

1:30 2 iul.

FotoReacţia lui Cristiano Ronaldo, după ce s-a prăbuşit emoţional şi a izbucnit în plâns după ce a ratat un penalty cu Slovenia

0:30 2 iul.

FotoPortugalia – Slovenia 3-0 (d.l.d). Cristiano Ronaldo a izbucnit în plâns după un penalty ratat. Diogo Costa, eroul portughezilor

23:54

Giorgio Chiellini, ironie supremă pentru Franţa după ce a ajuns în sferturi cu două autogoluri şi un gol din penalty

23:47

VIDEO„Prostule!” Kevin De Bruyne a jignit un jurnalist, după eliminarea Belgiei de la EURO 2024. Întrebarea care l-a enervat crunt

23:16

Edi Iordănescu a recunoscut că s-au exersat şi loviturile de departajare înainte de România – Olanda: „Orice este posibil!”

23:15

România – Olanda LIVE TEXT, ora 19:00, în optimi la EURO 2024. Naţionala lui Edi Iordănescu e gata să scrie istorie

1 Foto„Echipa din spatele echipei!” Iubitele și soțiile „tricolorilor”, fotografie de colecție de la EURO 2024s 2 VIDEOProgramul complet al Marelui Premiu al Austriei! Marea cursă va fi duminică, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45)s 3 FotoIanis Hagi şi soţia lui și-au dat frâu liber emoțiilor după calificarea României! Elena Tănase, copleşită! Imagine superbăs 4 Slovacia – România 1-1. FABULOS! Naţionala lui Edi Iordănescu a scris ISTORIE şi s-a calificat în optimi la EURO 2024s 5 VIDEOGeorge Russell a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Austriei! Verstappen, penalizat cu 10 secunde după ce s-a atins cu Norriss 6 FotoGigi Becali, la 66 de ani! Dezvăluire incredibilă. Care este, de fapt, data de naştere a patronului FCSB: „M-am născut pe câmp!”s

4 zodii care sunt de neoprit în dragoste. Nativii care fac tot ce le trece prin cap

Zodii care au toate șansele să lase tot și să călătorească în lume. Nativii care apreciază experiențele noi