Marius Şumudică a ales fără să stea pe gânduri când a fost pus să aleagă între Gică Hagi şi Mircea Lucescu pentru postul de selecţioner la României.
Edi Iordănescu a părăsit banca naţionalei, iar acum Federaţia Română de Fotbal este în căutarea unui nou selecţioner. Printre numele vehiculate sunt şi cele ale lui Gică Hagi şi Mircea Lucescu, doi foşti selecţioneri.
„Gică Hagi sau Mircea Lucescu selecţioner?” Marius Şumudică a ales fără să stea pe gânduri: „E cel mai mare. Asta e părerea mea”
Marius Şumudică îşi doreşte să îl vadă pe Mircea Lucescu la naţionala României, chiar dacă a recunoscut că este subiectiv. Şumudică a avut numai cuvinte de laudă la adresa lui „Il Luce”, despre care a spus că este cel mai mare antrenor din istoria României.
„Eu nu sunt de acord cu vorba asta, ai fost mare jucător al echipei naționale. Ok, ai fost mare jucător al echipei naționale, dar au fost n mari jucători ai echipei naționale care ca antrenori nu au avut rezultate, ăsta nu este un criteriu din punctul meu de vedere.
Hagi a luat trofee, a crescut jucători, deci se încadrează. Sunt subiectiv, am lucrat cu dânsul (n.r. – Mircea Lucescu), eu pe el l-aș vrea. E cel mai mare antrenor care m-a antrenat și am avut șansa să lucrez în Portugalia cu Queiroz, care a fost la Real Madrid.
Din punctul meu de vedere, Mircea Lucescu este cel mai mare antrenor pe care l-am întâlnit în viața mea. Mircea Lucescu este cel mai titrat antrenor al României, asta e părerea mea”, a declarat Marius Şumudică, la fanatik.ro.
De asemenea, Marius Şumudică a mai spus că Hagi este îndreptăţit să devină selecţioner, dar a subliniat şi criteriile de care ţine cont Federaţia în momentul în care alege un nou selecţioner:
„Nu trebuie să avem îndoieli, Hagi este un nume, a crescut, a băgat bani în academie și cunoaște jucătorii, adică are multe atuuri. Nu știu când va mai avea șansa dacă nu va fi nici acum, probabil că va fi destul de greu să vină la echipa națională.