Mihai Stoica, uluit de victoria României în Kosovo. Ce jucători l-au impresionat: „Cât de critic aş vrea să fiu…”

De Alex Masgras
Publicat: 7.09.2024, 8:27

Mihai Stoica, uluit de victoria României în Kosovo. Ce jucători l-au impresionat: Cât de critic aş vrea să fiu...

Mihai Stoica, uluit de victoria României în Kosovo. Ce jucători l-au impresionat: "Cât de critic aş vrea să fiu..."

Kosovo - România, în Nations League / Profimedia

Mihai Stoica a fost uluit de victoria României în Kosovo. „Tricolorii” s-au impus în primul meci sub comanda lui Mircea Lucescu. România a câştigat duelul din Kosovo cu 3-0, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.

Preşedintele Consiliului de Administraţie al celor de la FCSB a fost impresionat de prestaţia României de la Pristina şi a avut numai cuvinte de laudă la adresa jucătorilor naţionalei. în mod special Stanciu, Răzvan Marin şi Dennis Man.

Mihai Stoica nu a avut pe cine să critice şi este de părere că victoria cu 3-0 din Kosovo a fost mai convingătoare decât cea din meciul cu Ucraina de la EURO 2024, încheiată cu acelaşi scor:

„N-am fost decât noi pe teren. Niță nu a avut nicio intervenție, pentru că adversarii nu au fost deloc periculoși. Noi nu i-am lăsat să fie periculoși.

Cu Ucraina am beneficiat și de șansă. În afara execuției lui Stanciu a fost și greșeala lui Lunin. La fel la golul de 2-0. Aici a fost o acțiune extraordinară a lui Dennis Man. Am arătat foarte bine. Să nu ne pripim însă, e momentan un singur meci.

Cât de critic aș vrea să fiu, nu găsesc un jucător care să nu fi fost la un nivel foarte bun. Nu a fost niciun jucător sub nivelul echipei. Stanciu a alergat mult, Marinii au jucat bine”, a declarat Mihai Stoica, la primasport.ro.

Kosovo – România 0-3. Start perfect pentru Mircea Lucescu în drumul spre World Cup 2026. Man, Răzvan Marin şi Drăguş, decisivi

La Pristina, pe stadionul care poartă numele fostului jucător Fadil Vokrri, Mircea Lucescu a revenit cu o victorie pe banca naţionalei tricolore, după o pauză de 38 de ani. Atunci, în 1986, a fost 4-0 cu Austria, la Bucureşti, acum a fost 3-0 cu naţionala din Kosovo, la Pristina.

După un început în care imnul României a fost fluierat de un stadion întreg, elevii lui Lucescu au trecut la cârma jocului şi au încercat poarta lui Muric prin Mihăilă (min. 7) şi Man (min. 13). Dennis Man a fost şi jucătorul care a deschis scorul, în minutul 40, după o acţiune personală, urmată de un şut de la 16 metri, la colţul lung. Tot Man i-a pasat coechipierului său de la Parma, Mihăilă, în minutul 44, dar şutul acestuia s-a dus în bară. După reluare, Dennis Man a fost faultat în careul kosovar de către Valon Berisha, iar arbitrul a acordat penalty după consultarea VAR.

Răzvan Marin a transformat în minutul 51 şi a majorat avantajul României. Mihăilă a mai şutat odată în bară, în minutul 59, iar în minutul 81 a profitat de o gafă a apărării gazdelor şi a şutat la poartă. Muric a respins, dar Drăguş a fost omul potrivit la locul potrivit şi a trimis în plasă, stabilind scorul final, Kosovo – România 0-3, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY. Kosovarii au jucat în zece ultimele minute, după ce Vojvoda a primit al doilea galben, pentru un fault la Puşcaş, iar România conduce în clasamentul grupei C2, cu trei puncte şi golaveraj mai bun deât Cipru.

• Premiera maraton a noului sezon Asia Express este Duminică de la 20:00 si Luni - Joi de la 20:30 pe Antena 1 și AntenaPLAY
  • Kosovo - România e live în AntenaPLAY şi pe Antena 1, vineri, de la 21:45
  • Ce rezultat va înregistra România la meciul cu Kosovo?

15:14

A murit Ron Yeats, un fost legendar căpitan al echipei Liverpool!

14:53

Marcel Răducanu, mesaj superb după ce România s-a distrat cu Kosovo, la Priștina: „Așa arată o națională care vrea la Mondiale!”

14:45

Gigi Becali, dezvăluiri despre întâlnirea pe care a avut-o cu Ion Ţiriac: „Am stat de vorbă două-trei ore. M-a impresionat”

14:39

Dennis Man, golul lunii august la Parma! Fanii au votat reuşita internaţionalului român

14:36

Gigi Becali știe cât va costa Dennis Man! Verdict despre jucătorul care a impresionat la națională și la Parma: „Poți să vezi!”

14:33

Gigi Becali, mesaj tranşant despre transferul lui Adrian Şut de la FCSB! Ce s-a întâmplat după ce a acceptat oferta de 2 milioane

1 Foto„E păcat!” I-a fost alături un deceniu lui Bernadette Szocs şi a spus totul după marea dezamăgire din viaţa vedeteis 2 VIDEOCharles Leclerc a câştigat Marele Premiu al Italiei, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY! Sărbătoare la Monzas 3 FotoSuma uriaşă pe care o va primi Georgina Rodriguez, lunar, de la Cristiano Ronaldo, dacă se vor despărţi! Totul a fost dezvăluits 4 FotoLarisa Iordache este însărcinată! Primul mesaj al fostei gimnaste, care aşteaptă un copil cu Cristian Chiriţăs 5 VIDEOKosovo – România 0-3. Start perfect pentru Mircea Lucescu în drumul spre World Cup 2026. Man, Răzvan Marin şi Drăguş, decisivis 6 FotoFosta gimnastă Anda Ivan a făcut anunţul mult aşteptat! Reacţia lui Andrei Ivan a apărut imediat: „Vă iubesc!”s

Ce poate manifesta fiecare zodie în parte la începutul lunii septembrie. Explicațiile astrologilor

3 zodii își pot găsi adevăratul scop în viață pe 7 septembrie 2024. Dedicarea e cheia succesului