România U21 – Spania U21 1-4. David Miculescu a marcat în poarta starurilor Spaniei! „Corecţie” primită de jucătorii lui Emil Săndoi

De Viviana Moraru
Publicat: 23.09.2022, 19:55

David Miculescu

David Miculescu, marcator în România U21 - Spania U21

David Miculescu, în tricoul României U21 / Profimediaimages

România U21 – Spania U21 1-4. Emil Săndoi a revenit cu o înfrângere pe banca naţionalei de tineret. Micii tricolori au suferit un eşec drastic!

Pe Cluj Arena, Spania a deschis scorul în minutul 8, prin Abel Ruiz, şi şi-a majorat avantajul în minutul 16, când a înscris, din nou, Abel Ruiz. În minutul 35 atacantul român Jovan Markovic s-a accidentat şi nu a mai putut continua partida, fiind înlocuit. Riquelme a ridicat scorul la 3-0 pentru iberici în minutul 80. România a redus din diferenţă prin Miculescu, în minutul 86. Rezultatul final a fost stabilit de Riquelme în minutul 90.

România U21 – Spania U21 1-4

Min. 90: România U21 – Spania U21 1-4. Apărarea lui Emil Săndoi a gafat din nou! „Corecţie” primită de micii tricolori!

Min. 86: România U21 – Spania U21 1-3. David Miculescu, atacantul de 1.7 milioane de euro al lui FCSB, a marcat în poarta tinerilor Spaniei.

Min. 80: România U21 – Spania U21 0-3. Riquelme a mărit proporţiile scorului!

Min. 16: România U21 – Spania U21 0-2.  Ortega a dublat avantajul ibericilor. A primit o pasă excelentă în mijlocul careului şi a finalizat cu uşurinţă.

Min. 8: România U21 – Spania U21 0-1. Abel Ruiz a fost scăpat din marcaj şi a marcat cu o lovitură de cap!

Update 18.00: A început meciul de pe Cluj Arena!

România U21: Popa – Dumitrescu, Drăgușin, Racovițan, Țicu – Sefer, Screciu, Lixandru, Petrila – Munteanu, Markovic
Rezerve: Hindrich, Szilard Gyenge, R. Ispas, Coubiș, Grameni, Oct. Popescu, Ișfan, Dican, Birligea, M. Corbu, D. Miculescu, V. Pop, Isac, A. Pitu
Selecționer: Emil Săndoi

Spania U21: Tenas – Martinez, Chust, Pacheco, Balde – Turrientes, Nico, Rodri – Sergio Gomez, Abel Ruiz, Bryan Gil
Selecționer: Luis de la Fuente

Emil Săndoi a revenit pe banca echipei naţionale de tineret, pe care a mai pregătit-o timp de şapte ani, între 2006 şi 2013. Până la revenirea pe banca „tricolorilor”, antrenorul a pregătit-o pe Chindia Târgovişte.

România U21 se pregăteşte de Campionatul European din 2023, la care este calificată direct, fiind ţară gazdă.

Lotul convocat de Emil Săndoi, pentru partidele amicale din luna septembrie

Emil Săndoi a fost nevoit să apeleze la serviciile portarului Szilard Gyenge (Csikszereda), care îl va înlocui pe Mihai Popa(Voluntari), accidentat.

PORTARI: Szilard Gyenge (AFK Csikszereda), Robert Popa (U Craiova 1948), Otto Hindrich (Kisvarda / Ungaria),

FUNDAȘI: Andres Dumitrescu (Sepsi OSK), Andrei Coubiș (AC Milan / Italia), Bogdan Racovițan (Rakow / Polonia), Victor Dican (FC Botoșani), Radu Drăgușin (Genoa / Italia), Vladimir Screciu (Universitatea Craiova), Valentin Țicu (ACS Petrolul 52), Rareș Ispas (Sepsi OSK);

MIJLOCAȘI: Mihai Lixandru (CS Mioveni), Vlad Pop (CS Mioveni), Constantin Grameni (Farul Constanța), David Miculescu (FCSB), Antonio Sefer (Rapid), Alexandru Ișfan (FC Argeș), Octavian Popescu (FCSB), Alexi Pitu (Farul Constanța), Claudiu Petrila (CFR Cluj), Damian Isac (UTA Arad), Marius Corbu (Academia Pușkaș / Ungaria);

ATACANȚI: Jovan Markovic (Universitatea Craiova), Daniel Birligea (CFR Cluj), Louis Munteanu (Farul Constanța).

21:29 Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri 21:00 VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY 20:42 „S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri 20:35 U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda 20:29 Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori” 20:12 VIDEOImagini de colecție cu Zinedine Zidane, la cursa de sprint de la Miami! Ce gafă a fost aproape să comită, la decernarea premiilor 20:05 VIDEOSporting – Portimonense 3-0 a fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY! „Leii”, tot mai aproape de titlu în Liga Portugal 19:53 VIDEOIpswich Town a promovat în Premier League, după 22 de ani! Nebunie pe străzi şi în vestiar 19:40 VIDEOBernadette Szocs a pierdut partida cu Natalia Bajor, la Saudi Smash 2024. Diaconu şi Dragoman, eliminate 19:07 Kyren Wilson, primul finalist al Campionatului Mondial de snooker 2024! A câştigat 8 dintre ultimele 10 frame-uri Vezi toate știrile

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi