EURO 2020 | Italia a devenit campioana Europei după 53 de ani! Roberto Mancini, în lacrimi: „Băieţii au fost minunaţi!” „Squadra Azzurra”, neînvinsă de 34 de meciuri

De Mihai Ispas
Publicat: 12.07.2021, 1:06
Actualizat: 12.07.2021, 3:54

Italia Euro 2020

Italia, campioana Europei

Anglia şi Italia au repetat scenariul din semifinale. Meciul a avut nevoie de prelungiri, culmea, după acelaşi scor: 1-1. Luke Shaw a înscris pentru „gazde” în minutul 2, iar Leonardo Bonucci a adus egalarea în minutul 67. S-a ajuns la lovituri de departajare, iar Italia s-a impus, la fel ca în semifinala cu Spania. 3-2 a fost loteria penalty-urilor.

„Am fost în dificultate după ce am primit imediat gol, apoi am dominat. Băieţii au fost extraordinari! E o victorie importantă pentru toată lumea şi pentru toţi fanii. Suntem fericiţi”, a spus selecţionerul Roberto Mancini, cu ochii în lacrimi, citat de Gazzetta dello Sport.

„Este cea mai fericită zi din cariera mea!”, a declarat Leonardo Bonucci. „Nu cedăm niciodată”, a spus şi eroul Donnarumma.

EURO 2020 | Italia a devenit campioana Europei după 53 de ani

În total, mai mult de jumătate din meciurile eliminatorii de la Euro 2020 s-au jucat cu prelungiri! Finala a fost al 8-lea din cele 15 dueluri la care s-au adăugat reprize suplimentare.

Italienii au rememorat finala câştigată la Euro 1968. Şi atunci au fost conduşi cu 1-0, de Iugoslavia. Au reuşit să egaleze şi au câştigat cu 2-0 la rejucare.

Pentru Italia este primul succes major după finala CM 2006. Şi aici a fost acelaşi scenariu. Franţa a avut 1-0, iar Materazzi a făcut 1-1, pentru ca victoria să vină la loviturile de departajare.

Italia, neînvinsă de 34 de meciuri

Italia rămâne şi cu recordul de invincibilitate intact. S-au adunat 34 de meciuri fără eşec pentru echipa lui Roberto Mancini. Ultimul meci pierdut datează din toamna lui 2018, din Nations League: 0-1, în Portugalia, contra echipei lui Cristiano Ronaldo, care tocmai câştigase titlul mondial.

Şi palmaresul confruntărilor directe rămâne favorabil italienilor. Înaintea finalei, aceştia aveau 10 victorii, în timp ce Anglia avea doar 8. Alte 10 meciuri s-au terminat la egalitate. Teoretic, acesta a fost al 11-lea, pentru că scorul a fost 1-1 după 90 de minute.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

17:51 „Pitbull” Tony da Silva, euforic după victoria cu Hermannstadt: „Muream pe teren, mușcam din adversar”! Ce a spus de Măldărăşanu 17:49 „Nu mă interesează nicio speculație” Marius Măldărășanu a făcut scandal la interviu după Hermannstadt – Poli Iași 0-1! 17:44 Foto„Eu am fost cuceritorul” Ilie Năstase, detalii incredibile despre relația cu celebra Diana Ross! Cât a durat povestea de dragoste 17:08 „E de la țară!” Gigi Corsicanu, atac total la adresa lui Paul Iacob! Nu l-a uitat, după ce a vrut să bată un fan 17:08 Poli Iaşi, victorie uriaşă cu Hermannstadt în lupta pentru rămânerea în Liga 1! Dinamo, foarte aproape de retrogradare 16:53 FotoCum o afecta celebritatea lui Mihai Stoica pe fiica sa, Teodora! „Memelușa” nu s-a ferit de cuvinte și a dat cărțile pe față 16:39 FotoDaniela Crudu a născut a doua oară! Ce putea să spună Gigi Becali despre ea, după scandalul teribil cu „Nilă” 16:25 „S-a rupt orice legătură!” Alex Băluță s-a certat cu Alexandru Mitriță! Dezvăluirea surprinzătoare a jucătorului de la FCSB 16:13 Siyabonga Ngezana a dezvăluit care a fost cel mai greu moment din cariera lui: „Mă urmăreşte, încă doare” 15:42 EXCLUSIVDarius Olaru vrea să joace cu FCSB pe Ghencea, în cupele europene: „A fost o atmosferă extraordinară” Vezi toate știrile