EURO 2020 | Anglia – Danemarca 2-1 (prel.). Meci nebun pe Wembley! Țara în care s-a inventat fotbalul, în premieră în finala unui Campionat European

Publicat: 8.07.2021, 0:35
Actualizat: 8.07.2021, 3:04

Anglia s-a calificat după 55 de ani în ultimul act al unui turneu final

Anglia şi Danemarca au fost egale după 90 de minute. Nordicii au marcat primii, prin Damsgaard, din lovitură liberă, în minutul 30. Simon Kjaer şi-a dat autogol după doar 9 minute.

În prelungiri, Harry Kane a adus victoria, din penalty, în minutul 104. Anglia va juca în ultimul act al unui turneu final după 55 de ani.

Atunci, tot pe Wembley, a câştigat finala Cupei Mondiale din 1966. De atunci, au urmat 4 semifinale pierdute, până în seara aceasta.

LIVE SCORE Anglia – Danemarca 2-1

Update: Finalul meciului pe Wembley.

Update 00.20: A început repriza secundă a prelungirilor.

Update 00.16: S-a încheiat prima repriză a prelungirilor.

Update 00.12: GOOOL Anglia! Harry Kane a marcat din lovitură de la 11 metri.

Update 00.10: Penalty pentru Anglia!

Update 23.55: A început prima repriză a prelungirilor.

Update 23.50: S-au încheiat cele 90 de minute regulamentare, scor 1-1. Vom avea 30 de minute de prelungiri pe Wembley!

Update 23.28: Englezii au cerut penalty, însă arbitrul Makkelie a acordat lovitură liberă. Motivul este faptul că Harry Kane i-a pus piedică lui Christian Noergaard.

Update 23.12: Kasper Schmeichel are două intervenţii excelente, în faţa lui Sterling şi Maguire!

Update 23.01: A început repriza secundă pe Wembley!

Update 22.45: Pauză pe Wembley, scor 1-1.

Update 22.39: GOOOL Anglia! Autogolul lui Simon Kjaer i-a readus pe englezi în joc.

Update 22.38: Ocazie Anglia! Sterling a fost la un pas de finalizare. Starul Angliei nu a reuşit să îl învingă pe Schmeichel din câţiva metri.

Update 22.29: GOOOL Danemarca! Damsgaard a reuşit o „bijuterie” de gol! Aceasta este prima reuşită venită din lovitură liberă la Campionatul European.

Update 22.12: Ocazie Anglia! Sterling a trimis un şut pe spaţiul porţii lui Schmeichel, dar goalkeeper-ul danez nu a avut probleme.

Update 22.00: A început Anglia – Danemarca!

Update 21.10: Kasper Schmeichel a primit un mesaj emoţionant de la tatăl său, Peter Schmeichel. „Atât de emoţionat pentru meciul din seara aceasta! Hai, Danemarca!”, a transmis fostul mare portar pe contul de Twitter, alături de o poză de colecţie.

Update 21.08: Avem echipele de start.

Ştirea iniţială

Anglia – Danemarca se va juca pe Wembley. Peste 60.000 de spectatori sunt așteptați la meci.

Anglia – Danemarca, a doua semifinală de la Euro 2020

Anglia a făcut parte din grupa D, alături de Croația, Cehia și Scoția. Echipa lui Southgate s-a calificat fără emoții, cu 7 puncte din 9 posibile.

În optimi, englezii și-au învins rivalul istoric, pe Germania. A fost 2-0 pentru Anglia, după golurile lui Sterling și Kane.

În sferturi, Anglia nu a avut emoții împotriva Ucrainei. A fost un neverosimil 4-0 pentru trupa lui Southgate, care încă nu a încasat niciun gol la acest turneu final.

De cealaltă parte, Danemarca a făcut parte din grupa B, alături de Belgia, Finlanda și Rusia. După două înfrângeri în primele două meciuri și drama lui Eriksen, danezii au renăscut.

Nordicii au dat de pământ cu Rusia în ultimul meci din grupe, scor 4-1, și s-au calificat în optimi. Acolo au zdrobit-o și pe Țara Galilor, scor 4-0, pentru ca în sferturi să treacă de Cehia, scor 2-1.

Danemarca este din nou în semifinale la Euro după 29 de ani. La precedenta prezență în careul de ași, nordicii au cucerit coroana europeană, după 2-0 în finala cu Germamia.

Echipele probabile

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Maguire, Shaw – Rice, Phillips – Saka, Mount, Sterling – Kane
Selecționer: Gareth Southgate

Danemarca: Schmeichel – Vestergaard, Christensen, Kjaer – Stryger Larsen, Delaney, Hojbjerg, Maehle – Damsgaard, Dolberg, Braithwaite
Selecțioenr: Kasper Hjulmand

15:35 VIDEORomânia – Coreea de Sud 3-2! O nouă VICTORIE URIAŞĂ pentru „tricolori”, la CM de hochei, live în AntenaPLAY 15:12 Adevăratul motiv pentru care Dan Petrescu a acceptat să îşi încheie brusc vacanţa şi să semneze cu CFR Cluj: „Nu puteam refuza!” 14:46 Mihai Stoica, explicaţie total neaşteptată! Motivul pentru care numărul 27 va fi trecut pe tricourile campioanei FCSB 14:33 Zeljko Kopic, reacţie fermă după ce fanii lui Dinamo i-au cerut demisia: „Sunt primul care se supără!” Mesaj despre viitorul lui 14:06 „Şumudică va dormi la stadion!” Robert Niţă l-a dat de gol pe Dan Şucu! Când va fi anunţat noul antrenor de la Rapid 13:54 FotoAndrei Vlad, petrecere de pomină cu alcool şi săruturi pasionale la Mamaia! S-a „împărţit” între o blondă şi o brunetă 13:09 Adrian Şut, aproape de transferul carierei după ce a câştigat titlul cu FCSB! Gigi Becali poate da un „tun” financiar 12:48 Max Verstappen a dat cărţile pe faţă despre oferta colosală de la Mercedes: „Dacă aş concura pentru locul 5, aş deveni morocănos” 12:45 Handbaliştii de la Dinamo şi-au aflat adversara din semifinalele European League! Cu cine se vor duela în Turneul Final Four 12:03 Lionel Messi a cerut transferul unui star la Inter Miami! Oficialii echipei sunt gata să-i facă pe plac Vezi toate știrile