Euro 2020 | Jose Mourinho „l-a taxat” pe Didier Deschamps după prăbușirea Franței pe Arena Națională: „Îți vine să te împuști”

Publicat: 29.06.2021, 16:38

Jose Mourinho i-a taxat pe englezi

Jose Mourinho e de părere că schimbările lui Deschamps au fost mai mult decât neinspirate. „The Special One” a scos în evidență modificarea efectuată de selecționerul francez în minutul 89, când l-a introdus pe Moussa Sissoko în locul lui Antoine Griezmann. „O greșeală la care m-am tot gândit”, a precizat Mourinho.

Jose Mourinho „l-a taxat” pe Didier Deschamps

„S-au bucurat prea devreme. În fotbal, trebuie să te bucuri abia după ce se termină meciul. Au jucat fantastic, mai ales maniera în care au întors rezultatul. Primul gol al lui Benzema a fost incredibil. Cel al lui Pogba și mai impresionant. Apoi, cred că s-au relaxat prea mult.

Deschamps a făcut o greșeală la care m-am gândit foarte mult. Când ești într-un meci care poate merge în extra-time, trebuie să fii foarte atent la schimbările pe care le faci. Când îl schimbi pe Griezmann, unul dintre cei mai buni jucători ai tăi, și îl introduci pe Sissoko în minutul 89, asta este o greșeală mare. Daca era un meci pe puncte, fără posibilitatea să existe prelungiri, atunci ar fi fost okay. Elveția a egalat la faza imediat următoare, în minutul 91. Se ajunge în extra-time și îți vine să te împuști pentru că l-ai scos pe Griezmann.

Apoi ai ghinionul să iasă Benzema accidentat și uite așa ai pierdut doi dintre cei mai buni jucători de atac din echipă. În extra-time nu am avut senzația că Franța poate câștiga. Franța nu a avut putere. Deschamps știe că a făcut greșeala aceea, se poate întâmpla oricui. Din astfel de experiențe învățăm. Din punctul meu de vedere, nu scoți unul dintre cei mai buni jucători când ai posibilitatea ca meciul să meargă în extra-time”, a declarat Jose Mourinho, pentru talkSport.

După eșecul de la Euro 2020, Didier Deschamps are șanse minime să continue pe banca naționalei Franței. Potrivit presei din Hexagon, favorit să-i ia locul este Zinedine Zidane.

Franţa – Elveţia 3-3 (4-5 d.l.p)

Franţa – Elveţia a fost plin de dramatism. Elveţienii s-au calificat după loteria loviturilor de departajare de la 11 metri.

Campioana mondială Franţa a fost eliminată, luni, în optimile de finală ale EURO 2020, după ce a fost învinsă, pe Arena Naţională, la loviturile de departajare, de selecţionata Elveţiei, scor 5-4, în optimile competiţiei.

La finalul celor 90 de minute de joc şi a prelungirilor, scorul a fost egal, 3-3.

Pentru Franţa au marcat Karim Benzema ’57, ’59 şi Paul Pogba ’75, iar pentru Elveţia au punctat Haris Seferovic ’15 şi ’81 şi Mario Gavranovic ’90. În minutul 55, elveţianul Ricardo Rodriguez a ratat un penalty. Elveţienii au avut un gol anulat pe motiv de ofsaid în minutul 84.

La loviturile de departajare pentru Franţa au transformat Pogba, Giroud, Thuram, Kimpembe, iar Mbappe a ratat. Pentru Elveţia au transformat Gavranovic, Schar, Akanji, Vargas, Mehmedi.

În sferturile de finală, Elveţia va evolua contra Spaniei, care a eliminat Croaţia, scor 5-3.

17:38 VIDEOValentin Mihăilă, gol după o cursă fabuloasă a lui Dennis Man în Parma – Cremonese! Românii fac spectacol total în Serie B 17:11 Câți jucători va da FCSB la EURO 2024! Mihai Stoica e sigur: „Am vrut să-l sun pe Edi, dar Gigi Becali nu m-a lăsat!” 17:05 VIDEOFranco Vazquez a marcat un gol superb în Parma – Cremonese! Dennis Man și Valentin Mihăilă, martori la reușita spectaculoasă 16:33 Gigi Becali pregătește trei lovituri pe piața transferurilor! Lista scurtă a FCSB-ului pentru „visul Champions League” 16:21 „Am pătimit împreună” Mesajul postat de oficialii lui Dinamo în ziua de Paște. Ce le-au transmis fanilor, după 3-3 cu U Cluj 15:55 Eliza Samara – Chen Xingtong LIVE VIDEO în AntenaPLAY, de la ora 19:05. Duel infernal pentru româncă la Saudi Smash 2024 15:24 Darwin Nunez, în locul lui Robert Lewandowski la Barcelona! Decizie total neașteptată luată de Xavi 14:52 Dan Şucu, anunţ bombă în ziua de Paşte: „Îl dorim pe Mircea Lucescu manager general! Lucrăm la asta!” 14:29 Imaginea postată de Simona Halep în ziua de Paște. Fanii au asaltat-o cu mesaje: „Draga noastră campioană!” 14:19 FotoDezvăluire incredibilă despre Ianis Hagi, după ce a fost la Muntele Athos: „L-am văzut schimbat!” Gestul făcut de Gică Hagi Vezi toate știrile

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi