Gareth Southgate, după finala EURO 2024 pierdută de Anglia în faţa Spaniei: „Nu am de gând să discut asta public mai întâi”

De Dan Roșu
Publicat: 15.07.2024, 8:52

Gareth Southgate, după finala EURO 2024 pierdută de Anglia în faţa Spaniei

Gareth Southgate, după Spania - Anglia 2-1 - Profimedia Images

Gareth Southgate a anunţat după finala EURO 2024 pierdută de Anglia în faţa Spaniei (1-2) că va avea discuţii cu şefii fotbalului englez despre o eventuală despărţire, chiar dacă a dus Anglia în ultimele două finale de EURO.

Southgate a fost criticat în Anglia pentru lipsa de curaj. În finală, acesta a dovedit contrariul când l-a scos de pe teren pe Harry Kane, dar englezii îşi pun întrebarea dacă el este cel care a ordonat retragerea în apărare la 1-1. Un lucru care, cel mai probabil, i-a costat pe britanici trofeul.

„Nu cred că este un moment bun pentru a decide aceste lucruri. Trebuie să am aceste conversații cu oameni importanți din culise. Nu am de gând să discut asta public mai întâi.

Cred că Spania a fost cea mai bună echipă a turneului. Noi nu am ţinut destul de bine mingea, dar am fost în joc până în ultimele zece minute. Sunt devastat pentru toată lumea, serios. Jucătorii au fost absolut incredibili; sunt atât de mândru de ceea ce au făcut”, a spus Southgate, după Spania – Anglia 2-1.

Spania e campioana Europei

Reprezentativa Spaniei a câştigat, duminică, pentru a patra oară Campionatul European de fotbal, învingând în finala Euro 2024, la Berlin, cu scorul de 2-1, selecţionata Angliei. Spaniolii au mai câştigat trofeul în 1964, 2008 şi 2012.

Pe Olympiastadion, din Berlin, spaniolul Lamine Yamal a mai stabilit un record odată cu titularizarea în meciul din această seara, devenind cel mai tânăr jucător prezent într-o finală de Campionat Mondial sau European, la numai 17 ani şi o zi. Pe teren, prima repriză a fost una a defensivelor, fără ocazii mari. Prima şansă reală de gol a venit în minutul 45, când Phil Foden a reluat din careu, din unghi, dar Unai Simon s-a aflat pe traiectoria balonului şi a respins.

Imediat după pauză, în minutul 47, cei doi puşti din echipa Spaniei au creat faza prin care ibericii au deschis scorul. Lamine Yamal a primit în terenul englezilor, a înaintat şi a pasat perfect pentru Nico Williams, iar acesta a înscris cu stângul, din careu. După numai două minute, Nico i-a trimis lui Dani Olmo, aflat în centrul careului şi jucătorul lui RB Leipzig a şutat puţin pe lângă poarta lui Pickford.

Nico Williams a trimis pe lângă poartă în minutul 55 şi englezii păreau că nici nu ieşiseră de la vestiare. Bellingham a şutat la poarta lui Unai Simon în minutul 64, iar Pickford a scos şutul lui Yamal, în minutul 67. Anglia a egalat în minutul 73, prin şutul din afara careului al lui Cole Palmer, din pasa lui Bellingham. Pickford a respins apoi şutul din careu al lui Yamal, în minutul 82, iar spaniolii au trecut din nou la conducere în minutul 87, la golul lui Oyarzabal.

Englezii au trecut pe lângă egalare în minutul 90, când Unai Simon a respins la lovitura de cap a lui Declan Rice, faza a continuat şi Dani Olmo a respins de pe linia porţii şutul lui Guehi.

Spania s-a impus în cele din urmă cu 2-1 şi ibericii câştigă cel de-al patrulea titlu continental după cele din 1964, 2008 şi 2012. Englezii se află la cea de-a doua finală europeană ratată, după cea din 2021.

• Marele Premiu al Ungariei e live în AntenaPLAY, în perioada 19-21 iulie
  • Vezi premiera celui mai surprinzător sezon Insula Iubirii. Luni, Marți și Miercuri de la 20:30 pe Antena 1 și AntenaPLAY
  • Cine va câştiga Balonul de Aur?

20:40

NEWS ALERTGigi Becali l-a transferat pe Arnold Garita la FCSB! Ce salariu va avea noul atacant al roș-albaștrilor

20:30

Botoșani – Oțelul 2-3. Victorie uriaşă pentru Dorinel Munteanu! Bogdan Andone a fost eliminat după o criză de nervi!

20:24

Francezii și-au pierdut răbdarea cu Didier Deschamps și i-au găsit înlocuitorul! Numele uriaș care e așteptat pe banca naționalei

19:36

Ce a scris presa din San Marino despre echipa lui Gigi Becali înainte de FCSB – Virtus!

18:48

Lovitură uriașă pentru Barcelona, înainte de startul noului sezon! Un titular e OUT pentru cel puțin 4 luni

18:15

Rodri a vorbit despre Balonul de Aur după ce a fost declarat jucătorul turneului la EURO 2024 şi e unul din favoriţii la trofeu!

1 FotoDenis Drăguş, nuntă de poveste cu superba Vanessa. Florinel Coman a avut o apariţie de 5 steles 2 FotoIubitele lui Dennis Man şi Valentin Mihăilă au întors toate privirile pe „Insula Milionarilor”. Apariţii de senzaţies 3 FotoCât de frumoasă este Laura, iubita lui Jude Bellingham. Este mai mare cu 5 ani decât starul Anglieis 4 FotoNunta Anului la Domeniul Ştirbey | Cele mai frumoase momente cu Ianis Hagi şi Elena. Gică Hagi, declaraţiile seriis 5 FotoSchimbare de loc pentru Bernadette Szocs în clasamentul WTT, după turneul de la Bangkok! Pe cât se află româncas 6 FotoNunta lui Ianis Hagi, în imagini! Cele mai frumoase momente de la cununia religioasăs

Personalitatea bebelușului tău bazată pe semnul zodiacal. La ce să te aștepți de la copil

4 zodii care au o fire practică. Nativii care se pot descurca în orice fel de situație